Na globálnom trhu Android 11 dobýja čoraz viac smartfónov. Je situácia u nás rovnakou, či zaostávame?

Android 11 aktuálne patrí k najrýchlejšie rozširujúcim sa verziám Androidu.

Android (1)
Zdroj: unsplash.com (Denny Müller)

Približne 2 týždne dozadu sme sa pozreli na globálne dáta distribúcie jednotlivých verzií Androidu, kde sme konštatovali prudký rast Androidu 11. Ako však vyzerá situácia na Slovensku? Je trend rovnakým, alebo nie? Na túto otázku prináša odpoveď služba Statcounter, ktorá monitoruje návštevnosť viac ako 2-miliónov stránok naprieč svetom vrátane mnohých slovenských webových stránok.

Takýto je vývoj distribúcie jednotlivých verzií Androidu naprieč Slovenskom

Slovensko ako také, nie je výnimkou a vo veľkej miere kopíruje globálny trend. Android 11 je dostupný v čoraz viac smartfónoch pričom počet aktívnych zariadení s najnovším Androidom rovnako rastie skokovo.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Tak, ako sme upozorňovali na to, že zatiaľ čo na globálnom trhu na prelome januára  a februára tohto roku, bolo približne 2,5% zariadení s najnovšou verziou OS, a každým mesiacom sa takmer zdvojnásobil ich počet, tak rovnaká situácia je aj na Slovensku.

Ako môžete vidieť na grafe nižšie, tak aktuálne Android 11 podľa dát spoločnosti Statcounter ku koncu  apríla tohto roku, sme mohli nájsť v 13,52% Android smartfónoch, zatiaľ čo mesiac dozadu, to bola približne polovica. Keď sa pozrieme ešte ďalej, do februára, tak najnovšiu verziu Androidu sme našli len v približne 5% zariadeniach, pričom v januári  to bolo ~2,3%. Na druhej strane graf odhaľuje, že Android 10 dosiahol svoj vrchol medzi januárom a marcom, kedy sa jeho trhový podiel s minimálnymi odchýlkami pohyboval na úrovni niečo málo cez 50%. Rovnako možno z grafu vyčítať, že najprudšie klesá trhový podiel Androidu vo verzii 9.0, ktorý sa od mája minulého roka prepadol o viac ako 20%.

distribucia verzii Androidu_slovnesko april 2021
Zdroj: statcounter

Pri pohľade na % ku koncu apríla trh s Android smartfónmi vyzeral nasledovne:

  • Android 10 – 45,77%
  • Android 9.0 – 18,39%
  • Android 11 – 13,52%
  • Android 8.0 – 6,35%
  • Android 7.0 – 4,18%
  • Android 8.1 – 3,3%
  • Android 7.1 – 2,07%
  • Android 5.1 – 1,56%

Za prudkým rastom Androidu 11 bezpochyby stojí postupná aktualizácia Android 10 smartfónov na novšiu verziu OS v kombinácii s obmenou starších zariadení za novšie. Akú verziu Androidu máte vo svojom smartfóny vy? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre