Aké sú vaše najväčšie obavy v online priestore? Prieskum ukázal, z čoho majú ľudia najväčší strach na internete

Malvér, podvody, krádež identity, odhalenie súkromných informácií... Na internete na nás číha veľa hrozieb a ľudia sú si ich dobre vedomí. No aktívne sa voči ním moc nebránia, odhaľuje štúdia.

Aké sú vaše najväčšie obavy v online priestore?
Zdroj: Pixabay (StockSnap, TheDigitalArtist), Úprava: Vosveteit.sk

Každý sa bojí internetu…Tak znie názov novej správy spoločnosti Malwarebytes, ktorá zisťovala, čo si ľudia myslia o nástroji, ktorý sa dnes stal už neoddeliteľnou súčasťou našich životov.  

O všemožných podvodoch či malvéroch často informujeme aj na našom portáli a skutočne sa môže zdať, že denne vznikajú desiatky nových podvodných praktík a je jedno čo urobíme, aj tak skôr či neskôr, skončíme na falošnej stránke.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Jedno je pravda, v dnešnom online svete sa počet kyberhrozieb niekoľkonásobne zvýšil. Ohrozené sú naše počítače, smartfóny, Wi-Fi routery a prakticky akákoľvek technológia. To je odrazom pokroku, no zároveň to neznamená, že by sme sa internetu mali obávať. Čím viac však v budúcnosti budeme pracovať s online obsahom, tým väčšiemu množstvu kyberhrozieb môžeme v budúcnosti čeliť. Zaujímavým paradoxom je, že aj keď sa ľudia obávajú malvéru a iných foriem kyberútokov, vôbec nepoužívajú antivírový softvér či iné bezpečnostné programy. 

Čoho sa ľudia najviac boja?  

Zo správy vyplýva, že až 80% opýtaných priznalo, že ich veľmi znepokojujú riziká spájajúce sa s online priestorom. Len približne polovica z nich je presvedčená, že sa dokáže v tomto priestore adekvátne chrániť. Celkovo ľudí najviac znepokojuje ukradnutie osobných alebo platobných informácií.  

Akými spôsobmi sa hackeri dostávajú k údajom platobnej karty?
Zdroj: Unsplash (Adnan Khan, engin akyurt), PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Samostatnou kategóriou je umelá inteligencia. Až 69% opýtaných má obavy z generatívnej technológie, ako napríklad ChatGPT alebo Bing. Obavy majú z toho, že ich súkromné dáta umelá inteligencia určitým spôsobom zneužije alebo ich ukradne. Zo všetkých sociálnych médií je TikTok stále relatívnou novinkou a ani ten nemá bohvieakú dôveru. 63% opýtaných užívateľov taktiež verí, že táto platforma môže ich osobné informácie zneužiť. 

umela inteligencia zly AI rorobt
Zdroj: Lightspring / Shutterstock.com

Mladí ľudia majú najväčší strach z toho, že sa ich životy dostanú na verejnosť. Strach majú predovšetkým zo zverejnenia súkromných informácií, napríklad sexuálnej orientácie a problémov ohľadom duševného zdravia. Strach zo zverejnenia súkromných informácií má 81% mladistvých, pričom až tretina z nich verí, že ak by sa tieto informácie dostali na povrch, môžu viesť k online šikanovaniu alebo až k fyzickému napadnutiu.  

Treťou najväčšou obavou spojenou s online priestorom, je krádež identity. Ukradnutie účtov na sociálnych sieťach, mailovej adresy, prípadne získanie prístupu k bankovému účtu, to všetko môže spadať pod krádež identity.  

Kontrola svojich najbližších  

Internet môže byť rizikovým miestom, no ako chrániť svojich najbližších? 71% rodičov v prieskume priznalo, že svoje deti nejakou formou monitorujú. Môžu čítať ich SMS správy, e-maily, čety, históriu alebo sledujú ich polohu. 62% partnerov robí to isté.

Väčšina rodičov hovorí, že sledovanie ich detí im pomáha držať ich v bezpečí a považujú ho za dôležitý bezpečnostný faktor. Otázkou ostáva, či deti o tomto monitorovaní vedia a súhlasia s tým. Výsledky prieskumu v téme sledovania sú obzvlášť zaujímavé, ak si ich dáme do kontrastu s tým, čoho sa najviac boja mladí ľudia. Špehovanie môže ešte umocniť obavy mladých z používania internetu.  

spehovanie a sukromie
Zdroj: Pixabay.com, Vosveteit.sk (koláž)

Užívatelia nevidia zmysel chrániť sa  

Prieskum spoločnosti Malwarebytes si všimol ešte jeden zaujímavý paradox, ktorý sme načrtli na začiatku. Podľa prieskumu sa približne 70% ľudí už stretlo s nejakou formou kybernetickej hrozby, no len hŕstka z nich používa nejaké bezpečnostné nástroje. Najčastejším je antivírový program, no aj ten používa len 35% užívateľov. Približne každý štvrtý človek to s ochranou vzdal a nevidí zmysel v používaní antivírových alebo iných programov, vzhľadom na množstvo hrozieb, ktoré v online priestore číhajú.  

Aký máte názor na internet vy? Podeľte sa s nami v komentároch. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre