Pozor, umelá inteligencia vám môže nevedomky podstrčiť vírus, hlásia experti. Na toto si dajte sakra pozor!
Hoci Bing ponúka pokročilé možnosti vyhľadávania, stále sa spolieha na tradičný vyhľadávač, ktorý so sebou prináša aj niekoľko slabín.
Vo februári tohto roku Microsoft zavírili vody oznámením platformy Bing Chat, umelej inteligencie, o ktorej sa chvíľu hovorilo, že by mohla zosadiť z trónu Google ako najpoužívanejší vyhľadávač. Zatiaľ sa síce tak nestalo, no táto AI sa teší veľkej obľube.
Dnes už situácia nie je taká istá, no Microsoft sa so svojou umelou inteligenciou hýbe ďalej. Očakávaným krokom bolo pridanie reklám do četu krátko po spustení platformy. O rizikách online reklám sme už písali aj v minulosti a zdá sa, že podvodníci našli cestu aj na túto platformu.
Bing Chat funguje od klasických vyhľadávačov o čosi inak. Keďže ide o jazykový model, s “Bingom” sa môžete normálne porozprávať. Reklamy teda môže umelá inteligencia užívateľom podstrčiť rôznymi spôsobmi. Jedným z nich je, že ak chcete niečo vyhľadať, napríklad nejaký e-shop alebo softvér, Bing vám ponúkne zaplatený odkaz ako prvý a až potom vám ukáže organické výsledky vyhľadávania.
Užívatelia častejšie kliknú na prvý odkaz kvôli svojej polohe a drobné označenie reklamy častokrát prehliadnu. Podvodníci zneužívajú možnosť zaplatenia si lepšieho miesta a umiestňujú tam odkazy na phishingové stránky alebo iné typy podvodov. Podobnú taktiku uplatňujú napríklad aj na vyhľadávači Google.
Spoločnosť Malwarebytes odhalila, že ak užívatelia hľadajú IP scanner, softvér umožňujúci sledovanie IP adries, umelá inteligencia Bing ponúkne ako prvý škodlivý odkaz. Ide pritom o zaplatenú reklamu. Po kliknutí na škodlivý odkaz sa užívateľ dostáva na stránku, ktorá má filtrovať reálnych užívateľov od botov alebo bezpečnostných analytikov. To dokáže skontrolovaním IP adresy, časového pásma a iných systémov, ktoré by dokázali identifikovať virtuálny systém.
Neprehliadnite
Užívatelia si mohli stiahnuť malvér
Reálnych užívateľov presmeruje na stránku, ktorá imituje populárny softvér Advanced IP Scanner. Užívateľom ponúkne možnosť stiahnuť si malvér do počítača.
Umelá inteligencia Bing síce ponúkla nový spôsob vyhľadávania, no stále sa spolieha na starý známy vyhľadávač Bing. IP skener používajú väčšinou administrátori sietí, preto môžeme rozumne predpokladať, že kampaň cieli práve na nich. Okrem toho ešte hackeri vytvorili ďalšiu podvodnú reklamu, ktorá sa zameriava na právnikov. Ide o softvér MyCase law manager.
Podvodné stránky vyzerajú presvedčivo a užívatelia si tak jednoducho môžu stiahnuť do zariadenia malvér bez toho, aby o tom vedeli. Chrániť sa je niekedy zložité, no nie nemožné. Základom by mal byť kvalitný antivírový softvér, ktorý dokáže podobné hrozby zachytiť. Ani ten nie je sto percentnou ochranou.
Najlepšie je útoku predchádzať, napríklad tým, že si dáte dobrý pozor na to, na aké odkazy kliknete. Ak si chcete stiahnuť nejaký softvér, prejdite si stránku, z ktorej ho sťahujete. Niektoré podvodné portály môžu byť presvedčivé, no zároveň môžete nájsť niečo, čo sa hneď bude javiť ako podozrivé, napríklad gramatické chyby, zvláštnu URL adresu, alebo iné.
Komentáre