Aké sú najbezpečnejšie spôsoby online platieb na internet?

Online nákupy sa stali súčasťou našich životov, no môžu predstavovať riziko. Ako sa vieme chrániť?

Nakupovanie na internete: Ako sa môžeme chrániť?
Zdroj: Pixabay (geralt, FiveFlowersForFamilyFirst, OpenClipart-Vectors, Mohamed_hassan)

Internet dnes využívame denne, či už na prácu, zábavu alebo nakupovanie. Práve online nákupy sú sférou na ktorú sa hackeri zameriavajú pomerne často a ak si nedáme pozor, kyberzločinci si dokážu ľahko nájsť cestu k našim platobným údajom.

Existuje niekoľko spôsobov ako platiť na internete, niektoré sú bezpečnejšie ako iné. Aký spôsob by sme mali voliť, ak chceme za niečo zaplatiť, no nechceme aby sa niekto dostal k našim platobným údajom?

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Platba platobnou kartou

Ak si nezvolíme pri online nákupoch platbu na dobierku, platba kartou je najčastejší spôsob, akým za objednaný tovar platíme. Online nákupy takýmto spôsobom fungujú tak, že do platobnej brány zadáte číslo vašej karty a obchod vám strhne z účtu cenu tovaru. Mnohé e-shopy ponúkajú možnosť uložiť si platobné údaje pre ďalšie nákupy, čo je rozhodne pohodlný spôsob šetrenia času. No časť e-shopov tieto údaje ukladá aj napriek tomu, že s tým nesúhlasíte alebo nie ste o tom riadne informovaní.

Hackeri sa ale môžu nabúrať do e-shopov a ukradnúť uložené platobné dáta, čo sa už stalo veľakrát v minulosti. Ak sa hacker dostane k údajom vašej karty, tie môže zneužiť a vykonávať nákupy vo vašom mene. Hoci je to riziko, väčšina bánk ponúka pomerne slušnú ochranu pred potenciálnym zneužitím vašej karty.

Veľa bankových aplikácií zároveň ponúka možnosť vytvoriť si kartu pre online nákup. Táto možnosť vám v podstate vygeneruje novú kartu, ktorá však bude fungovať len pár minút. Bez problémov cez ňu zaplatíte váš nákup, no ak by sa k týmto údajom dostal hacker, žiaden nákup cez ňu v budúcnosti nespraví. Túto možnosť majú aplikácie pod odlišnými názvami, no napríklad v aplikácii Tatrabanky ju nájdete pod možnosťou internetová platba.

ako vytvorit jednorazovu kartu na platbu na internete
Zdroj: Vosveteit.sk

Platby cez kreditné karty

Väčšina kreditných kariet poskytuje ochranu proti neoprávnenému použitiu karty. Ak zistíte neautorizovanú transakciu na svojom účte, môžete ju nahlásiť svojej kreditnej karte a banka vám zvyčajne vráti peniaze. Ďalej treba spomenúť, keď nakupujete cez kreditnú kartu, transakcia prebieha medzi vami a výrobcom alebo predajcom prostredníctvom banky. To znamená, že v prípade problémov s nákupom, ako napríklad nedodaním tovaru, môžete požiadať banku, aby vám vrátila peniaze alebo zrušila platbu. Týmto spôsobom vám kreditné karty poskytujú určitú ochranu v prípade neuspokojivých obchodných transakcií. Rovnako treba uviesť, že mnohé zo spoločností, ktoré vydávajú kreditné karty, aktívne monitoruje transakcie a ak narazí na nejakú podvodnú operáciu, tak vás na to upozorní alebo vám zablokuje kartu ešte predtým, ako odošlete peniaze.

Platba cez predplatené karty

V mnohých obchodoch a trafikách si môžete kúpiť takzvanú PaySafe kartu. Funguje to tak, že pri pokladni zaplatíte určitú sumu, ktorú vám pokladník nahrá na predplatenú kartu. Dostanete bloček s údajmi, ktoré zadáte pri nákupe a z predplatenej karty sa vám strhne požadovaná suma. PaySafe karty sú vo všeobecnosti bezpečnou voľbou, no nakupujte ich vždy u dôveryhodných predajcov.

Ďalšou nevýhodou môže byť ich limitované použitie. Nie všetky e-shopy alebo poskytovatelia služieb akceptujú platby cez PaySafe karty. S problémami sa môžete stretnúť najmä v hoteloch alebo pri požičiavaní auta.

Digitálne peňaženky

Platiť môžete aj cez služby ako napríklad Google Pay alebo Apple Pay. Rozhodne ide o veľmi pohodlný spôsob platby. Len pár kliknutiami sa dostanete cez celú transakciu a výhodou je, že predajca nevidí vaše číslo karty, len ID číslo transakcie. Niektoré digitálne peňaženky zároveň ponúkajú možnosť posielania peňazí rodine či známym.

Služby ako Google Pay, Apple Pay či Samsung Pay sú pohodlné, súkromné a jednoduché. Ich jedinou nevýhodou je, že sa pomocou nich nedá platiť v množstve e-shopov.

Google Pay_debetna karta
Zdroj: techcrunch.com, koláž Vosveteit.sk

Platba cez PayPal

Zaplatiť internetové nákupy cez službu PayPal sa považuje za jednu z najbezpečnejších možností. Služba zabezpečuje prenos dát vďaka 128-bitovému šifrovaniu a nezdieľa platobné informácie s predajcami. Zároveň táto služba ponúka ochranu zákazníka a ak vám nepríde objednaný tovar, alebo predajca poslal niečo iné, PayPal vám pomôže vyriešiť problémy s nákupom.

Zároveň ide o bezpečnú službu, ktorá si vyžaduje dvojfaktorovú autentifikáciu. Znamená to že potenciálny hacker nezíska prístup do vášho PayPal účtu, ani keby mal vaše prihlasovacie údaje. Poteší aj to, že platbu cez PayPal dnes akceptuje množstvo rôznych obchodníkov.

Nevýhodou je to, že si služba za komerčné transakcie účtuje poplatky. Zároveň treba spomenúť aj to, že hoci je služba dobre zabezpečená, v minulosti sa nejaké úniky dát objavili.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre