Spravodajstvo

Google chce „nakŕmiť“ umelú inteligenciu všetkým, čo ste kedy uverejnili na internete

Vzostup umelej inteligencie mení spôsoby, ako gigantické spoločnosti pristupujú k dátam na internete.

Portál Gizmodo nedávno informoval o tom, že spoločnosť Google zmenila svoje zásady ochrany osobných údajov, pričom zvolila naozaj razantný prístup. V nových podmienkach nájdete jasne napísané, že Google má právo použiť na vývoj svojej umelej inteligencie úplne všetko, čo dáte na internet. Znamená to, že spoločnosť bude spracovávať všetko, čo napíšete alebo pridáte na internete. Na vašich osobných informáciách potom budú trénovať svojho chatbota.

„Google používa informácie na vylepšovanie našich služieb a na vývoj nových produktov, funkcií a technológií pomáhajúcich našim užívateľom a verejnosti. Napríklad, používame verejne dostupné informácie na trénovanie AI modelov vylepšujúcich Google Prekladač, umelú inteligenciu Bard a cloudové možnosti umelej inteligencie,“ píše sa v nových zásadách ochrany osobných údajov.

Čo sa nových podmienok týka, tie sú aktualizáciou existujúcich zásad ochrany osobných údajov, ktoré znejú podobne. Aj v nich sa spomína, že Google bude naše dáta využívať na trénovanie modelov alebo vylepšovanie služieb. Rozdiel je v tom, že namiesto jazykových modelov teraz uvádzajú AI modely a k vylepšovaným službám sa pridala umelá inteligencia Bard a Cloud AI.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Právo vlastniť internet?

Experti sa vyjadrili, že čo sa týka podobných zmlúv, ide o neobvyklú stať. V bežných prípadoch spoločnosti popisujú prácu len s tými dátami, ktoré zdieľate na službách danej konkrétnej spoločnosti. V tomto prípade sa však zdá, akoby si Google vymedzil právo zbierať a využívať dáta z celého verejného internetu. Spoločnosť Google sa nevyjadrila okamžite k požiadavke na komentár.

Väčšina ľudí si uvedomuje, že čo uverejní na internete, to sa stáva verejným. V tejto dobe to však nie je len otázkou toho, kto môže váš príspevok čítať, ale kto a ako váš príspevok ďalej použije. V praxi to znamená, že umelá inteligencia Bard môže nájsť váš príspevok, ktorý ste uverejnili pred niekoľkými rokmi. Možno išlo o vtip, komentár alebo recenziu na reštauráciu, ktorú ste raz navštívili. Každopádne tento príspevok umelá inteligencia využije na to, aby spracovala vaše vlastné slová a vytvorila z nich niečo nové.

Jeden z najväčších problémov umelej inteligencie je to, že nevieme odkiaľ chatboty čerpajú informácie. Veľké spoločnosti ako Google a OpenAI zobrali obrovskú časť internetu, aby nakŕmili umelú inteligenciu. Zatiaľ však nie je jasné, či je niečo také vôbec legálne.

Veľké sociálne siete ako napríklad Twitter a Reddit zrušili voľný prístup k svojmu API, čo umožnilo komukoľvek stiahnuť veľké množstvo príspevkov. Títo giganti reagujú na vzostup umelej inteligencie a neteší ich, že spoločnosti ako OpenAI, Google a ďalšie kradnú kvantá ich dát, aby vylepšovali svojich chatbotov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close