Ako platiť na internete, aby ste sa nestali obeťou hackerov? Toto sú najbezpečnejšie metódy!

Platby na internete môžeme zodpovedným správaním využívať bezpečne. Týmito metódami bude platenie online najviac zabezpečené.

aktualna tema hacker peniaze
Zdroj: Vosveteit.sk, Freepik.com

Nakupovanie online sa pre nás stalo akousi samozrejmosťou, keďže pripojením na internet dnes disponuje takmer každý a väčšina obchodov má svoju webovú stránku. Ide o pohodlný spôsob, ako objednať oblečenie, potraviny či iné produkty, pričom využívanie nákupov online sa zvyšuje počas predvianočného zhonu. Pri platbe svojich objednávok si zvyčajne môžeme vybrať z viacerých možností, pričom medzi najčastejšie spôsoby platby patrí napríklad dobierka, platba kartou alebo prevodom. Ktoré spôsoby sú však pre nás najbezpečnejšie pre prípad, že by nás chceli útočníci okradnúť o peniaze? Prehľad tých najbezpečnejších metód nám priniesol portál makeuseof.com a ak aj vy nakupujete pred sviatkami online, mali by ste spozornieť. V tomto období je totiž útočníkov na internete oveľa viac, ako kedykoľvek počas roka.

Platby pomocou virtuálnych kariet alebo digitálne peňaženky

Jednou z najbezpečnejších možností pre platby online je využitie tzv. virtuálnej karty. Takúto virtuálnu kartu vám môže vystaviť vaša banka v prípade, že má túto službu v ponuke. Hlavným rozdielom medzi virtuálnou a klasickou debetnou kartou je, že virtuálna karta nemá stanovené presné číslo a údaje ako platnosť karty či CVC kód. Tejto karte sa údaje menia, pričom ak by aj hackeri skúsili získať jej údaje, s najväčšou pravdepodobnosťou by už boli expirované. Tieto karty rovnako je možné nakonfigurovať i tak, aby mali obmedzený počet prostriedkov, napríklad na výšku nákupu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Možno ste to nevedeli, ale mnohé e-shopy sú schopné ukladať informácie o platbách vrátane informácií o bankových kariet, preto najbezpečnejšie je, ak platíte jednorazovými kartami.“

Ďalšou veľmi bezpečnou metódou sú digitálne peňaženky. Aj vy možno nejakú využívate, pričom pre platby najčastejšie poznáme PayPal, Google Peňaženku či Apple Pay. Keď využívame niektorú z týchto služieb, informácie o platobnej metóde nie sú dostupné obchodníkovi. Sú zašifrované a skryté, čím sa znižuje riziko úniku citlivých informácií. Tie sa tak nedostanú do nesprávnych rúk, pričom by sme si aj tak mali dávať pozor. Digitálne peňaženky by sme napríklad nemali využívať na verejných Wi-Fi sieťach a pre menšie riziko zneužitia myslieť aj na komplikovanejšie heslá k smartfónom.

Predplatené karty a kryptomena

Menej častými spôsobmi ako platiť za rôzne nákupy sú napríklad predplatené karty. Tieto karty si ako keby nabijeme určitým množstvom peňazí a v prípade útoku nám tak útočník môže ukradnúť len obmedzený kredit. Takýmto spôsobom platby limitujeme množstvom peňazí na danej karte. A ak sa na nej nenachádza klasicky vyšší obnos peňazí, je tu nižšie riziko, že o peniaze prídeme. Ak vaša banka neponúka možnosť využitia predplatenej karty, môžete si na tieto účely vyhradiť celý účet. Na tento účet nebudete ukladať veľké množstvo peňazí a nabijete si ho len vtedy, keď budete nakupovať. Alternatívnym riešením je ponechať si peniaze na sporiacom účte a pri platbách prenášať si peniaze na klasický účet. Prevod peňazí medzi vašimi účtami trvá sekundy a je možný i počas víkendov.

Populárnym spôsobom pre platby sú dnes už aj kryptomeny. Nanešťastie väčšina obchodníkov stále neponúka túto možnosť pre platbu. Napriek tomu ide snáď o najbezpečnejší spôsob, ako zaplatiť niečo na internete a vyhnúť sa tak problémom s útočníkmi. No na druhej strane je potrebné uviesť, že kryptomeny trpia veľkou volatilitou, teda ich hodnota nie je stabilná. Môže to byť dvojsečná zbraň.

Aký spôsob pre online platby využívate vy? A stretli ste sa s niekedy s podvodom alebo pokusom o podvod? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre