Aké skupiny hackerov podporujú Ukrajinu, a ktoré Rusko a aké typy útokov najčastejšie robia?!

Analytici z Cyberknow identifikovali 112 hackerských skupín, ktoré sympatizujú s Ukrajinou alebo Ruskom.

ruski a ukrajinski hackeri
Zdroj: Pixabay.com, Vosveteit.sk

Vojna môže mať viacero podôb. Nie je žiadnym tajomstvom, že konflikt na Ukrajine nám ukázal, ako významný je kybernetický priestor. Najčastejšie sa môžeme stretnúť s útokom typu DDoS, ktorého hlavným cieľom je dočasne znefunkčniť online služby. No nejde o jediný typ útoku. Hackeri sa často snažia získať aj citlivé údaje vrátane rôznych plánov, či odstrániť dôležité údaje zo serverov nepriateľa alebo na dlhší čas odstaviť nejaký systém.

V minulosti sme sa pozreli na hackerské skupiny, ktoré stoja na jednej či druhej strane. No od poslednej analýzy, ktorú sme vám priniesli, ubehlo viac ako pol roka. Ako sa situácia medzičasom vyvinula a kto sa postavil na stranu Rusov či Ukrajincov? Bližšie sa tejto téme sa venovali výskumníci z Cyberknow, ktorí sa pozreli na aktuálne rozloženie síl na kybernetickom fronte.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Analytici identifikovali 112 hackerských skupín

Na strane Ukrajiny celkovo stojí 44 skupín a na strane Ruska je to 63. Analytici ale dopĺňajú, že nie je to len o počte skupín, čo určuje ich silu. V prípade 5 skupín, sa im nepodarilo určiť príslušnosť.

„proukrajinských skupín je aj naďalej menší počet z 2 dôvodov. Po prvé, IT armáda Ukrajina je dobre organizovaná a predstavuje veľké množstvo ľudí, ktorí by podporili Ukrajinu v hacktivistických aktivitách.  A po druhé, mnoho pridružených skupín Anonymous cieli aj na iné ciele a nezameriava sa výlučne na Rusko.“, vysvetľujú analytici na bezpečnosť.

Zoznam kybernetických skupín si môžete pozrieť nižšie na snímke obrazovky, ktorú pripravili analytici z Cyberknow.

Toto sú najčastejšie typy útokov hackerov

Experti na kybernetickú bezpečnosť sa zároveň pozreli aj na najčastejšie typy útokov, resp. schopnosti hackerov, ktorými sú útoky typu DDoS, OSiNT, Ransomware, psyop, Dox či Hack.

DDoS je typ útoku, ktoré cieľom je dočasne znefunkčniť online služby. Výsledkom takéhoto útoku môže byť napríklad zneprístupnenie webovej stránky.

Pri útoku psyop ide o metódu, ktorá zahŕňa použitie psychologických operácií. Tento druh útoku sa snaží ovplyvniť psychiku a správanie cieľových osôb. Môže ísť napríklad o cielenie šírenie dezinformácií. Zo strany hackerov si tento typ útoku vyžaduje schopnosť porozumieť populáciám, na ktoré cielia.

V prípade útoku typu ransomware, cieľom útočník je obmedziť obeti prístup k dátam a následne žiadať výkupné za ich odomknutie. V súvislosti s konfliktom na Ukrajine, sa dostal do popredia aj útok typu wiper. Útok prebieha veľmi podobne, no cieľom na konci dňa je nenávratne odstrániť dáta zo serverov obete.

OSINT je skratkou pre „Open Source Intelligence“ a ide o typ útoku, ktorého cieľom je získať citlivé informácie od protivníka. Môže ísť napríklad o plány operácií.

DOX je typom útoku, pri ktorom útočník zverejňuje alebo zdieľa osobné informácie o osobe alebo organizácii bez ich súhlasu alebo vedomia. Tieto informácie môžu zahŕňať napríklad meno, adresu, telefónne číslo, e-mailovú adresu, heslá, bankové údaje, fotografie alebo ďalšie citlivé informácie. V minulosti sme boli napríklad svedkami útoku, kedy hackeri zverejnili plány o ruských dronoch, čo pomohlo ukrajinskej armáde lepšie sa na tieto útoky pripraviť.

Typ útoku „Hack“ je všeobecný a možno pod neho zaradiť napríklad phishing, šírenie malwaru, sociálne inžinierstvo no aj už spomínaný typ útoku DDoS.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre