Aké škody vám môže napáchať vírus, keď sa dostane do vášho smartfónu?!

Aké škody vám môže napáchať vírus v smartfóne? Všetko závisí od typu škodlivého softvéru, ktorý sa vám dostal do zariadenia. Toto sú hlavné schopnosti rôznych škodlivých vírusov.

Android virus
Zdroj: Vosveteit.sk, dall·E

Naše telefóny sú studňou citlivých informácií. Pristupujeme prostredníctvom nich k účtom na sociálnych sieťach, e-mailom, komunikujeme cez ne s našim okolím a rovnako ich využívame aj na to, aby sme cez ne pracovali s finančnými aplikáciami. Preto je dôležité, aby sme dbali na bezpečnosť a vyvarovali sa rôznym aktivitám, ktoré priam volajú po tom, aby sa nám do zariadenia dostal škodlivý softvér. Jeho identifikácia môže byť totiž v niektorých prípadoch náročnou a záškodník v našich mobiloch môže zostať pomerne dlho neodhalený.

Väčšinou, keď píšme články s touto témou, tak sa venujeme tomu, ako môžete identifikovať vírus v smartfóne a ako by sme mali správať, aby sme sa vyhli infikovaniu zariadenia. Prípadne, ako môžeme odstrániť vírus zo smartfónu. Málokedy sa ale venujeme téme, aké škody môže narobiť škodlivý vírus v telefóne. Poďme sa preto spolu na túto tému bližšie pozrieť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Čo môže spôsobiť vírus v smartfóne?

Na túto otázku neexistuje jednoduchá odpoveď. Všetko závisí od toho, aký typ vírusu infikuje váš mobil.

Adware

Najčastejšie si do zariadenia stiahneme Adware. Ide o typ softvéru, ktorý nie je až tak nebezpečný. Ako už z jeho názvu plynie, tak nám bude v telefóne zobrazovať reklamy na miestach, kde predtým neboli. Môže ale napríklad zobrazovať reklamy na ďalší škodlivý softvér. Inými slovami, môže byť „vstupnou bránou“ pre inú nebezpečnú aplikáciu. Samozrejme, Adware vám bude zároveň odčerpávať zdroje vášho zariadenia výsledkom čoho bude, že telefón bude fungovať pomalšie, prípadne začne sekať.

Malware Adware Android
Zdroj: Vosveteit.sk

Trójsky kôň

Pravdepodobne ste už počuli legendu o trójskom koňovi, kedy grécki bojovníci po neúspešnom obliehaní Tróje postavili obrovského dutého koňa, ktorého darovali Trójanom. Do koňa sa schovali a potom, ako si ho Trójania zobrali do vnútra hradieb, opili sa počas osláv zdanlivého víťazstva a zaspali, tak z koňa vyliezli grécki vojaci a ovládli mesto. Na podobnom spôsobe funguje aj tento typ škodlivého kódu. Väčšina škodlivého softvéru tohto typu, ako si ho stiahnete do zariadenia, tak v telefóne pracuje nepozorovane a snaží získať prístup od rôznych služieb či citlivé údaje, ktoré by neskôr útočník zneužil.

Spyware

Spyware je ďalší nebezpečný typ softvéru. Ako z jeho názvu vyplýva, tak jeho cieľom je získať citlivé údaje, napríklad vašu komunikáciu s inými osobami. Len pre zaujímavosť, tento typ softvéru často pýta povolenie, aby mohol čítať obsah v upozorneniach, prípadne aby mohol pristupovať k SMS správam alebo úložisku zariadenia.

titulka spyware
Zdroj: Pixabay.com, Unsplash (Alexander Krivitskiy), Úprava: Vosveteit.sk

Stalkware

Jedným z nebezpečných typov softvéru je aj Stalkware. Tento typ programu je navrhnutý na špehovanie osoby, kde sa práve nachádza napríklad. Často ho zneužívajú napríklad žiarliví partneri, ktorí týmto spôsobom monitorujú pohyb svojej polovičky.

Stalkerware softvér má mimoriadne nebezpečnú slabinu
Zdroj: Unsplash (Gilles Lambert, Irham Setyaki) Úprava: Vosveteit.sk

Keyloggers

Viete si predstaviť, že by niekto zaznamenával všetky vaše kliknutia na klávesnici? Tak presne toto robí Keylogger. Ide o jeden z najnebezpečnejších softvérov a to preto, lebo môže odhaliť vaše citlivé údaje, ako sú napríklad prihlasovacie údaje do služieb, ktoré používate. Môže ísť napríklad o aplikácie bánk či sociálne siete. Nebezpečné na tomto type útoku je, že hacker vám môže ukradnúť napríklad identitu vydávať sa za vás s cieľom, aby vo vašom mene šírili ďalšie podvody.

Ransomware

Ďalším častým a nebezpečným typom vírusu je aj Ransomware. Tento softvér je navrhnutý tak, aby vám zablokoval prístup k určite časti zariadenia, prípadne k dátam, ktoré máte v ňom uložené. Následne útočník žiada,..

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre