Spyware v smartfóne je veľmi vážny problém: Ako zistíte, že vás niekto špehuje?!

Spyware umožňuje hackerom vidieť čo robíme na našich smartfónoch. Ide o zákerný softvér, no takto ho viete odhaliť.

Spehovanie aplikacii
Zdroj: Vosveteit, Wikimedia (Public domain)

Existuje niekoľko druhov malwaru. Niektoré vírusy sú menej škodlivé ako iné, no ak sa máme venovať vážnejším hrozbám, spyware je druh škodlivého softvéru, ktorý by ste nikdy nemali brať na ľahkú váhu.

Slovo spyware pochádza z anglického spying software. Ide o je druh malwaru, ktorý hackerovi umožňuje vidieť prakticky všetko, čo na zariadení robíte. Popri tom vás môže sledovať, odpočúvať a vidieť kde sa nachádzate. Spyware sa do vášho smartfónu môže dostať prostredníctvom odkazu, ktorý vám útočník zaslal, alebo cez podvodnú aplikáciu, ktorá ho bez vášho vedomia do zariadenia nainštalovala.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ak vás hacker dokáže špehovať, asi nemusíme zdôrazňovať, že ide o mimoriadne vážny problém. Spyware sa však dá odhaliť, ak viete čo máte hľadať. Nižšie vám povieme o najčastejších spôsoboch, ako sa spyware môže prejavovať.

Nižší výkon smartfónu

Veľké percento malwaru si vyžaduje veľké množstvo výkonu a energie, spyware nie je výnimkou. Ak ste si všimli že je váš smartfón pomalý, trhá, alebo vám padajú aplikácie, môže to byť znak infekcie. V tomto bode nemusí ísť nutne o spyware, no aj v prípade akéhokoľvek iného malwaru by ste mali problém rýchlo riešiť.

Nezvyčajné správanie smartfónu

Čo už však môže byť znakom toho, že vás niekto špehuje, je zvláštne správanie zariadenia. Ak ste si všimli, že sa váš smartfón správa inak, zbystrite pozornosť. Hackeri totiž len málokedy optimalizujú vírus tak, aby fungoval bezproblémovo na každom jednom zariadení. Jedným z charakteristických znakov spywaru môže byť napríklad samovoľné otváranie a zatváranie aplikácií, reštart celého mobilu alebo zvláštne zvuky.

Prichádzajú vám zvláštne správy

Hackeri môžu prostredníctvom spywaru získať prístup k vašim SMS správam. Následne môžu nielen odosielať správy na spoplatnené čísla, no môžu vám SMS správy aj prichádzať, z ktorých vám bude kradnúť overovacie heslá. Ak ste si v schránke našli správu, ktorá sa skladá z kódu a symbolov a neviete, ako sa správa dostala do telefónu, môže ísť o pokus hackera stiahnuť do vášho zariadenia ďalší škodlivý softvér.

Vznikajú vám neznáme súbory alebo priečinky

Spyware môže vo vašom zariadení vytvárať nové súbory a priečinky. Tie softvér využíva na ukladanie ukradnutých dát. Ak máte podozrenie na spyware vo vašom smartfóne, skontrolujte si všetky priečinky a súbory. Akýkoľvek podozrivý priečinok a súbor môže byť znakom toho, že vás niekto špehuje.

Objavujú sa vám reklamy v operačnom systéme

Popri spywary vám môže hacker do smartfónu nainštalovať aj ďalší malware. Ak ste si všimli prazvláštne reklamy, či upozornenia, v cudzom jazyku, vaše zariadenie môže byť infikované. Adware sám o sebe môže sledovať vašu aktivitu na internete, súbory cookies, môže získať prístup ku kontaktom a GPS.

Malware Adware Android
Zdroj: Vosveteit.sk

Zvláštne zvuky počas hovorov

Spyware sa snaží získať prístup k čo najväčšiemu množstvu vašich dát. Popritom môže aj nahrávať hovory, čo sa prejaví zvláštnymi zvukmi počas nich. Ak počujete pípnutie na začiatku hovoru, potom si ho môže niekto nahrávať.

Zvýšila sa vám spotreba dát?

Spyware na to, aby plnil na čo bol navrhnutý, tak môže neprimerane míňať aj dáta. Ak ste našli medzi aplikáciami také, ktoré posielajú, resp. prijímajú väčšie množstvo dát, tak zbystrite. Obzvlášť pri aplikáciách, ktoré na tom nemajú pádny dôvod.

Ako sa vysporiadať so spywarom?

Spyware považujeme za mimoriadne nebezpečný malware a odstrániť by ste ho mali okamžite po odhalení. Odporúčame použiť kvalitný antivírový program, alebo smartfón resetovať do továrenských nastavení.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre