BezpečnosťSpravodajstvo

Heslá, ktoré zdieľajú tieto vlastnosti, sú ľahko prelomiteľné. Takto hacker získa prístup do vášho účtu najčastejšie!

Jednouché heslo môže byť prelomené do pár sekúnd. No viete, ako vyzerá takéto heslo? Poďte sa pozrieť na spoločné znaky hesiel, ktoré hackeri vedia ľahko prelomiť.

Možno sa vám už stalo, že sa niekto cudzí dostal do vášho účtu a pýtali ste sa, ako je to možné. Niekedy môže ísť o náhodu, no väčšinou tomu tak nie je. Mnohí z nás podceňujú úroveň zabezpečenia svojich účtov a zvolia si heslo, ktoré si je ľahké zapamätať. Po takomto hesle siahneme najmä z dôvodu, že je len v málokoho silách, aby si pamätal komplikované heslá do viacerých služieb.

Pýtali ste sa ale niekedy, aké znaky majú spoločné jednoduché heslá? Poďme sa na ne spolu nižšie pozrieť.

Odoberajte Vosveteit.sk aj cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Používanie bežných slov a fráz

Na to, aby sme si zapamätali heslá, tak častokrát používame frázy, ktorých uhádnutie trvá len niekoľko sekúnd. Ide napríklad o slovné spojenia ako sú „heslodopočítača123“, „heslo123456“, „prihlasovacieheslo1“ a podobne.

Heslá sú príliš krátke

Heslá, ktoré sú príliš krátke, sú ľahko uhádnuteľné pomocou metódy hrubého násilia alebo slovníkových útokov. Tieto metódy sa používajú k tomu, aby sa prehľadali všetky možnosti hesiel v krátkom čase. Krátke heslá sa môžu skladať len z jedného slova alebo z kombinácie jedného slova a čísla. Je dôležité si uvedomiť, že heslo, ktoré obsahuje menej ako 8 znakov, je príliš krátke a nezabezpečené.

Jednoduché a predvídateľné vzory

Ak sa voláte Janko Mrkvička, tak určite heslo „JankoMrkvička1“, nie je dobre zvolené heslo. Heslá, ktoré sú založené na predvídateľných vzoroch, ako sú napríklad dátumy narodenia, mená osôb, psov, miest, športové tímy alebo iné všeobecne známe slová, sú ľahko uhádnuteľné.

„Heslá, ktoré obsahujú opakujúce sa vzory alebo čísla, sú veľmi jednoduché na uhádnutie. Napríklad „111111“ alebo „999999“ sú veľmi zraniteľné.“

Používanie iba jedného typu znakov

Uhádnuť heslo, ktoré sa skladá len z písmen alebo špecifických a opakujúcich sa znakov, je oveľa jednoduchšie, ako keď v hesle nájdeme diakritiku, interpunkčné znamienka či čísla. Najlepšie je použiť heslo, v ktorom nájdeme aj špeciálne znaky, ako je napríklad znak $,#,+ a ďalšie. Šanca, že vaše heslo bude odhalené, je potom výrazne nižšie.

Používanie osobných informácií

Heslá, ktoré sú založené na osobných informáciách, ako sú dátumy narodenia, mená osôb, zvierat alebo miest, sú ďalšou bežnou chybou. Tieto informácie sú často ľahko dostupné na sociálnych sieťach alebo iných webových stránkach a hackeri ich môžu ľahko zistiť a použiť na útok.

Používanie rovnakého hesla na viacerých účtoch

Používanie rovnakého hesla na viacerých účtoch je veľmi nebezpečné, pretože hackerovi stačí prelomiť zabezpečenie len jedného účtu, no následne získa prístup k aj k ostatným účtom, ktoré používajú rovnaké heslo.

Ako hacker môže získať vaše prihlasovacie údaje?

Nedávna štúdia odhalila, že pomocou umelej inteligencie alebo špeciálneho softvéru, útočníkovi môže trvať odhaliť heslo používateľa len niekoľko sekúnd, ak je jednoduché. Ak by ste si chceli overiť, ako dlho by trvalo odhaliť vaše heslo, tak to môžete spraviť pomocou tejto stránky.

Pozor na verejné Wi-Fi siete

Pridajte si Vosveteit.sk do svojho informačného kanála Google News.
1 2Nasledujúca strana
Zobraziť komentáre
Close
Close