Google varuje, ak vám pristála takáto správa do e-mailovej schránky, tak ide o podvod. Nenaleťte!

E-mailové schránky používateľov Gmailu začali zaplavovať správy, ktoré sa tvária ako od Google. No skutočnosť je iná. Dajte si pozor na tento typ správ!

heker google
Zdroj: pixabay.com (TheDigitalArtist) a unsplash.com (Arkan Perdana)

Internetoví podvodníci neustále hľadajú nové spôsoby, ako sa obohatiť na úkor nič netušiacich obetí. V priebehu včerajšieho dňa sme upozorňovali napríklad na podvodné stránky, ktoré núkali cenné produkty za zlomok ich pôvodnej ceny.  Bohužiaľ, mnoho ľudí v domnienke, že aj keby prišli len o pár drobných, tak sa rozhodli produkt zakúpiť. No urobili chybu, lebo odovzdali podvodníkovi údaje z bankovej karty, pomocou ktorých vybielili obeti účet.

Pozor, toto je podvod, hlási Google

Doposiaľ sme sa mohli stretnúť s viacerými online podvodmi, v ktorých sa útočník vydával najčastejšie za finančné alebo doručovateľské spoločnosti. No tentokrát podvodníci zneužívajú meno spoločnosti Google. Na stránkach podpory spoločnosti sa objavila správa, ktorá na prvýkrát vyzerá ako od spoločnosti Google, no skutočnosť je iná.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Jeden z používateľov obdržal e-mail, v ktorom mu bolo oznámené, že každé 10-miliontné vyhľadanie na internete, Google odmeňuje. Je to ale skutočne tak?

„Po každom celosvetovo 10-miliontnom vyhľadaní, vyhlásime šťastného používateľa, ktorému pošleme darček s poďakovaním. Na  základe našich používateľských údajov za posledných 7-dní, ste tým šťastným používateľom!

Vyberte si svoju odmenu nižšie a nárokujte si ju podľa pokynov.“, píše sa v podvodnej e-mailovej správe.

podvodna sprava ktora sa tvari ako od google
Zdroj: support.google.com

Správu vyššie zdieľal na stránke podpory používateľ s prezývkou Eesa Ali 786, ktorý sa pýtal, či ide o podvod alebo nie. Jeden z expertov Google reagoval na otázku slovami, že ide o podvod.

„Zdravím,

Áno, ide o podvod. Toto nie je od Google,..“, uviedol odborník na produkty spoločnosti Google.

Ak by ste sa rozhodli nárokovať si odmenu, tak e-mail by vás presmeroval na stránku útočníka. Následne by od vás žiadal vyplnenie citlivých informácií za účelom, aby vám mohla byť doručená odmena. No v skutočnosti potom, ako by ste zadali požadované informácie a postupovali by ste podľa pokynov, tak by ste sa stali obeťou podvodu.

Rovnako treba povedať, že tento typ správ môže chodiť v rôznych jazykoch. Častokrát podvodníci prichádzajú aj s rôznymi príbehmi. Niekedy je to nárok na výhru, inokedy oznámenie o dedičstve a podobne. Nedávno podvodníci začali dokonca rozosielať aj falošné pokuty, ktoré na prvý pohľad vyzerajú ako od regulárnych inštitúcií. Preto sa vždy pozerajte po tom, kto je odosielateľ správy a zároveň si overte informácie, ktoré sú uvedené v správe. V ideálnom prípade kontaktujte inštitúciu prostredníctvom oficiálnych kontaktov uvedených na webovej stránke organizácie, no nie cez kontakty uvedené v e-maile, resp. na kontakty z internetovej stránky, na ktoré vás presmeruje e-mail.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre