APLIKÁCIE A HRYBezpečnosťSpravodajstvo

Ako môžete znížiť riziko, že sa stanete obeťou SMS podvodu? Tieto funkcie si v aplikácii Správy hneď teraz zapnite!

Aplikácia Správy pre odosielanie SMS obsahuje pokročilé funkcie, pomocou ktorých môžete odhaliť podvodné SMS, prípadne sa im úplne vyhnúť.

Podvodníci neustále hľadajú nové cesty, ako oklamať nič netušiace obete. Nie je žiadnym tajomstvom, že za týmto účelom využívajú aj SMS správy, v ktorých sa vydávajú z rôzne inštitúcie. Spomenúť si môžeme napríklad na SMSky, v ktorých sa podvodník vydával za Finančnú správu SR a tvrdil, že nám vznikol nedoplatok na daniach. Následne vyzýval, aby sme neuhradené poplatky zaplatili. Ak ale adresát SMS postupoval podľa pokynov, tak odovzdal údaje z bankovej karty podvodníkovi.

Samozrejme, podvod vyššie nie je jediným. Útočníci sa často vydávajú napríklad za dopravné firmy, prevádzkovateľov rôznych služieb a podobne. Otázka je, dá sa proti tomuto typu podvodu brániť alebo nie? Odpoveď je, že áno, hoci len čiastočne. Vstavaná aplikácia Správy obsahuje niekoľko funkcií, pomocou ktorých môžeme identifikovať odosielateľa správy, prípadne môžeme odfiltrovať veľkú časť podvodných SMS. Aj v tomto prípade patrí, že najlepších spôsob, ako sa ochrániť pred útokom, je prevencia.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Tieto funkcie v aplikácii Správy si zapnite

Ako otvoríte aplikáciu Správy, tak kliknite na váš profilový obrázok. V ďalšom kroku zvoľte možnosť Nastavenia aplikácie Správy, ako môžete vidieť na druhej snímke obrazovky nižšie. Následne, ak budete mať v zariadení viac SIM kariet, ta kliknite na možnosť Všeobecné.

Teraz zrolujte ponuku nižšie k možnosť Overené SMS správy. V ďalšom kroku zapnite túto funkciu.

Spoločnosť na svojich stránkach vysvetľuje, že ak je firma registrovaná na Google, tak text obsahu SMS vo vašom zariadení premení na nečitateľný kód, ktorý následne porovná s kódom pravosti, ktorý spoločnosti odosiela firma. Ak sa tento kód zhoduje, tak Google potvrdí, že ide o regulárnu firmu a v aplikácii sa vám zobrazia ďalšie podrobnosti o firme. Cieľom tejto funkcie je, aby ste sa vyhli podvodnými SMS správam, kedy sa útočník vydáva napríklad za doručovateľskú firmu.

Pozor, nezabudnite si zapnúť aj túto funkciu!

Ďalšia užitočná funkcia, ktorú by ste mali mať zapnutú, je ochrana proti spamu. Teraz sa vráťte späť do všeobecných nastavení aplikácie a z ponuky vyberte možnosť Ochrana pred spamom. Funkciu rovnako zapnite.

Google vysvetľuje, že na to, aby dokázal identifikovať spam, tak pomocou strojového učenia je schopný identifikovať vzorce v texte správy, ktoré sú typické pre tento druh SMS. Následne, ak takúto správu identifikuje, tak ju presunie do priečinku SPAM, prostredníctvom ktorého budete môcť k SMS aj naďalej pristupovať. Google zároveň prízvukuje, že obsah správ nie je odosielaný na server spoločnosti pokiaľ správu nenahlásite ako SPAM. Identifikácia spamu prebieha bez prístupu k internetu.

Funkcie vyššie vám odporúčame mať aktívne. Pomocou nich môžete identifikovať podvodné SMS a predísť tak tomu, aby ste sa stali obeťou útočníka. No rovnako treba prízvukovať, že hoci ide o efektívny nástroj, tak nejde o 100%-ochranu, a preto buďte aj naďalej obozretní.

Prišla vám niekedy podvodná SMS správa? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch alebo na sociálnych sieťach. Mimochodom, obdobné funkcie ochrany pred nechcenými správami, obsahuje aj aplikácie Telefón od Google.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close