Aj jedno pivo denne mozgu ublíži: Pozrite sa, čo robí alkohol s vašim mozgom, nebude sa vám to páčiť!

Aj jedno pivo denne mozgu ubližuje, ukazuje výskum vedcov z Penn State University.

Aj jedno pivo denne môže mozgu výrazne ublížiť
Zdroj: Unsplash (Timothy Dykes, BUDDHI Kumar SHRESTHA), Úprava: Vosveteit.sk

Nadmerná konzumácia alkoholu a zdravie, to nejde veľmi dokopy, čo neustále preukazujú štúdie aj dnes. Ľudia, ktorí holdujú alkoholickým nápojom majú pozmenenú štruktúru a veľkosť mozgu, s čím sa môžu objaviť aj problémy s kognitívnymi vlastnosťami.

Výskumníci z Penn State Univesity však ešte minulý rok dokázali, že negatívny vplyv alkoholu na mozog človeka sa dostavuje už pri konzumácii menšieho množstva alkoholu, ktorú by drvivá väčšina ľudí považovala ešte „v norme“. V rámci práce analyzovali dáta, ktoré poskytlo viac ako 36-tisíc dospelých a táto analýza ukázala, že aj mierna až stredná konzumácia alkoholu sa spája s dlhodobou redukciou celkového objemu mozgu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Analýza údajov od viac ako 36 000 dospelých pod vedením tímu z Pennsylvánskej univerzity zistila, že mierna až striedma konzumácia alkoholu bola spojená so znížením celkového objemu mozgu.“, hovoria výskumníci.

Čím viac alkoholu však človek vypije, tým sú pozorované negatívne dopady výraznejšie. Výskumníci to dokázali na vzorke ľudí vo veku okolo 50 rokov. Tí pravidelne konzumovali jednu jednotku alkoholu, čo sa v prepočte rovná približne malému pivu. Keď sa toto množstvo zvýšilo na dve jednotky, teda na jedno veľké pivo denne (resp. ekvivalent jeden pohár vína), vyvolané zmeny v mozgu sa rovnali zostarnutiu orgánu o dva roky. Ak sa množstvo alkoholu zvýšilo na tri jednotky denne, je to akoby mozog ostarol o tri a pol roka.

„Za najväčšiu výhodu považujeme veľkú vzorku, vďaka ktorej sme dokázali odhaliť aj naozaj jemné zmeny v prípade pitia alkoholu, napríklad čo sa stane, ak z malého piva prejdeme na jedno veľké pivo denne,“ vysvetľuje Gideon Nave, jeden z autorov štúdie.

Nave zároveň upozornil na to, že výsledky tejto štúdie sa bijú proti iným vedeckým definíciám toho, čo znamená zdravé množstvo alkoholu. Napríklad americký Národný inštitút pre zneužívanie alkoholu a alkoholizmus odporúča ženám, aby denne nevypili viac ako jednotku alkoholu, pričom muži by nemali za deň presiahnuť dve jednotky alkoholu.

Iné štúdie priznávajú, že nadmerná konzumácia alkoholu nemá na mozog človeka priaznivý vplyv a môže viesť k výrazným redukciám šedej a bielej mozgovej hmoty. Čo sa však týka, v tomto ponímaní striedmej, konzumácie alkoholu, tieto štúdie tvrdili, že na mozog človeka nemá výrazný dopad. V niektorých prípadoch vedci naznačovali, že mierna konzumácia alkoholu môže mať na mozog priaznivý dopad.

Dopad na mozog môže byť exponenciálny

V rámci tohto výskumu však vedci pracovali s naozaj veľkou vzorkou dobrovoľníkov. Tí vypĺňali dotazník o konzumácii alkoholu. Následne ich vedci rozdelili do skupín na základe toho, koľko alkoholu denne vypijú. Rátalo sa od úplnej abstinencie až po štyri a viac jednotiek alkoholu denne. Tu si začali všímať vzorec.

Medzi abstinenciou a jednou jednotkou alkoholu nebol veľký rozdiel. Pri prechode z jednej na dve jednotky si už vedci všimli zmeny. Aj pri priemernej konzumácii alkoholu sa u pacientov pozoroval úbytok šedej a bielej mozgovej hmoty. Tieto negatívne účinky sa s vyššou konzumáciou alkoholu zhoršovali.

Zároveň sa objavili nejaké náznaky toho, že efekt alkoholu na mozog je exponenciálny. V praxi to znamená, že „ešte jedno“ by mohlo mať v konečnom dôsledku väčší negatívny dopad na mozog ako keby sme si posledný drink odpustili.

„Paradoxne najviac môžu z obmedzenia alkoholu ťažiť tí, ktorí ho už teraz konzumujú vo vyšších mierach,“ tvrdí Nave.

Výskumníci v ďalších štúdiách definitívne potvrdia, či alkohol naozaj spôsobuje predčasné starnutie mozgu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre