Znečistenie vzduchu ovplyvňuje spôsob, akým náš mozog pracuje: Zmeny môžu byť trvalé, varujú vedci

Splodiny z výfukov áut môžu už do dvoch hodín ovplyvniť naše kognitívne funkcie.

Znečistenie vzduchu ovplyvňuje spôsob, akým mozog funguje
Zdroj: Unsplash (Corina Rainer, Mike Marrah) PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Znečistenie ovzdušia spôsobené automobilmi môže viesť k poškodeniu mozgu, tvrdí štúdia vedcov z University of British Columbia.

Vo svojej práci tvrdia, že už bežné hodnoty znečistenia môžu v priebehu hodín narušiť funkcie nášho najdôležitejšieho orgánu. Po dvoch hodinách vystavenia dieselovým splodinám sa znížila funkčná konektivita mozgu, ide o hodnotu, ktorá popisuje ako jednotlivé oblasti mozgu medzi sebou komunikujú. Štúdia je prvou svojho druhu, ktorá prináša dôkazy získané kontrolovaným experimentom.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Desaťročia výskumníci verili tomu, že náš mozog je proti škodlivým dopadom znečisteného vzduchu chránený,“ tvrdí jeden z autorov štúdie, doktor Chris Carlsten.

V rámci experimentu vedci vystavili 25 dobrovoľníkov znečistenému vzduchu. Pred experimentom a po ňom merali mozgovú aktivitu pomocou funkčnej magnetickej rezonancie. Všimli si zmeny v prepojených mozgových regiónoch, ktoré riadia pamäť a interné myšlienky. Zmeny vo funkčnej konektivite sa spájajú so zníženým kognitívnym výkonom a symptómami depresie. Vedci potrebujú ďalšie štúdie na úplné pochopenie zmien, ktoré sa v mozgu dejú, no autori sa domnievajú, že znečistený vzduch môže ovplyvniť spôsob ako rozmýšľame, či našu schopnosť pracovať.

znizena konektivita mozgu
Zdroj: med.ubc.ca, fMRI ukazuje zníženú funkčnú konektivitu v mozgu po vystavení znečisteniu z dopravy

Poškodenie mozgu môže byť aj trvalé, ale…

Autori zároveň zistili, že zmeny nie sú trvalé. Po experimente sa mozgová aktivita vrátila do normálu. Horšou správou ale je, že poškodenie môže byť trvalé, ak sme znečistenému vzduchu vystavovaní dlhodobo.

„Ľudia by si mali dať väčší pozor na to, aký vzduch dýchajú. Mali by tiež minimalizovať vystavenie znečistenému vzduchu, napríklad z výfukov áut,“ vysvetľuje Carlsten.

Znečistený vzduch môže ovplyvniť naše kognitívne vlastnosti, no v splodinách sa nachádzajú aj ďalšie látky, ktoré nám škodia. Znečistený vzduch sa dnes vníma ako najväčšia hrozba pre naše zdravie a lekári vidia negatívne dopady aj na ďalšie orgány ľudského tela. Splodiny z výfukov áut sú rozhodne najväčším rizikom, no ovzdušie dokáže znečistiť napríklad aj dym z lesného požiaru. Autori štúdie sa domnievajú, že podobné kognitívne dopady by zaznamenali aj pri týchto škodlivých látkach.

Znečistenie vzduchu a zdravotné problémy

Minuloročná štúdia dokázala, že znečistený vzduch vedie k vyššiemu riziku rakoviny pľúc aj u ľudí, ktorí v živote nechytili cigaretu do ruky. Vdychujeme totiž drobné častice, ktoré môžu viesť v pľúcach k rastu buniek s rakovinovou mutáciou. Fajčenie však stále ostáva najväčším rizikovým faktorom v prípade rakoviny pľúc.

Znečistený vzduch môže viesť aj k astme, chronickej obštrukčnej chorobe pľúc, srdcovým ochoreniam či demencii. V rámci minuloročnej štúdie sa vedcom podarilo zistiť, že partikuláty, drobné čiastočky s priemerom menším ako hrúbka ľudského vlasu, môžu po vdýchnutí v pľúcach vyvolať zápal. Zápal totiž vzbudzuje bunky, ktoré môžu mať rakovinovú mutáciu. Tie sa začnú nekontrolovane množiť a vytvárajú nádor.

Autori nového výskumu vysvetľujú, že hlavne v mestách sa ľudia znečistenému vzduchu vyhnúť nedokážu, no môžu sa aspoň čiastočne chrániť. Ak čakáme v dopravnej špičke, pomôže ak si napríklad necháme okno zatvorené.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre