Veda a výskum

Máte preddôchodkový vek? Štúdia ukazuje, ako sa zmení váš mozog, keď opustíte prácu. Nebude sa vám to páčiť!

Autori novej štúdie hovoria, že zatiaľ čo odchod do dôchodku zlepší naše telesné zdravie, má výrazný dopad na to mentálne.

Predčasný odchod do dôchodku môže viesť k rýchlejšiemu kognitívnemu úpadku, naznačuje výskum z roku 2019, na ktorom sa podieľali vedci z Binghamton University.

Autori štúdie vysvetľujú že odchod do dôchodku môže byť jeden z rozhodujúcich faktorov toho, ako sa budú v staršom veku naše kognitívne schopnosti vyvíjať. Najväčším indikátorom kognitívneho úpadku je neschopnosť vybaviť si určitú informáciu, ktorú sme získali skôr. To sa považuje aj za jeden z indikátorov blížiacej sa demencie. V rámci štúdie vedci zistili, že odchod do dôchodku postihuje kognitívne vlastnosti žien o niečo viac.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Lenže čo za to v skutočnosti môže? Nový výskum súhlasí s hypotézou, že znížená mentálna aktivita, ktorá môže nastať počas dôchodkového veku, priamo súhlasí so zhoršením kognitívnych schopností mozgu.

„Prekvapilo nás, že odchod do dôchodku v skutočnosti viedol k zhoršeniu kognitívnych vlastností. V našej predchádzajúcej práci sme zistili, že dôchodok mal mať pozitívne účinky. Výsledky predchádzajúcej práce totiž naznačili, že s odchodom do dôchodku sa zlepšil spánok a znížila sa konzumácia alkoholu a fajčenie cigariet,“ vysvetľujú autori štúdie.

Negatíva dôchodku

Zdá sa však, že dôchodok má aj svoje negatíva. Na jednu stranu môže zlepšiť zdravie dôchodcu, no v niektorých prípadoch odchod do dôchodku znamená aj výrazné zmeny v životnom štýle. Človek už prestáva udržiavať sociálne kontakty a celkovo už nevyvíja druh mentálnej aktivity ako keď pracoval. To môže znamenať úpadok sociálnych schopností, ale aj duševného zdravia.

„Na jednu stranu sme pozorovali u dôchodcov lepšie stravovanie a dostatok spánku, no negatíva v tomto prípade prevažujú pozitívne aspekty dôchodku. Starší ľudia majú tendenciu vyhýbať sa sociálnym aktivitám alebo udržiavať svoju myseľ aktívnu,“ vysvetľuje Plamen Nikolov, jeden z autorov štúdie.

Ako autori vysvetľujú, ich práca by mohla byť začiatkom k vybudovaniu lepších sociálnych programov. Tie by sa starali aj o mentálne zdravie dôchodcov. Rovnaký problém postihuje dôchodcov v Číne, Amerike, Spojenom kráľovstve,či v Európskej únii. V tomto smere preto autori hovoria o globálnom probléme.

Zároveň však autori dúfajú aj v to, že si sami dôchodci niečo z ich práce zoberú.

„V našej štúdii prinášame množstvo dôkazov, ktoré hovoria o tom, že dôchodok má svoje výhody, no zároveň má aj svoju daň. Pokles kognitívnych vlastností nemusí znamenať život obmedzujúce zmeny, no môžu negatívne ovplyvniť život človeka. Riešením by mohli byť rôzne programy pre dôchodcov, ktoré si udržia pozitíva, no zároveň budú obmedzovať negatívne dopady odchodu do dôchodku,“ hovorí Nikolov.

Autori vo svojich štúdiách pokračujú. V nasledujúcich prácach sa pokúsia zistiť niečo viac o tom, ako môže odchod do dôchodku a ukončenie pracovného života ovplyvniť naše mentálne zdravie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close