V ohrození sú aj nefajčiari: Znečistené ovzdušie môže viesť k rakovine pľúc, hovoria vedci

Fajčenie je stále prvou príčinou rakoviny pľúc, no na ňu môžu umierať aj tí, ktorí sa cigarety nikdy nedotkli. Môže za to znečistený vzduch.

Znečistenie ovzdušia vedie k zvýšenému riziku rakoviny pľúc
Zdroj: Unsplash (Zoya Loonohod), PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Znečistenie vzduchu môže viesť ku vzniku rakoviny pľúc aj u ľudí, ktorí v živote nechytili cigaretu do ruky. Tak znie znepokojivý záver štúdie vedcov z výskumného inštitútu Francisa Cricka.

Vdychovanie drobných pevných alebo kvapalných častíc vo vzduchu môže viesť v pľúcach k rastu buniek s rakovinovou mutáciou. Pre potreby svojho výskumu vedci analyzovali dáta viac ako 400-tisíc ľudí. V oblastiach kde namerali vyššie znečistenie ovzdušia zároveň pozorovali aj zvýšený výskyt iných typov rakovín.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Fajčenie ostáva stále najvyšším rizikovým faktorom pre vývoj rakoviny pľúc, no podľa výskumu v Spojenom kráľovstve umrie približne 6-tisíc nefajčiarov na tento druh rakoviny. Celosvetovo umrelo dôsledkom znečistenia ovzdušia na rakovinu pľúc približne 300-tisíc nefajčiarov.

„Bunky s rakovinovou mutáciou sa v tele postupom veku prirodzene hromadia, no sú neaktívne. V našom výskume sa nám podarilo dokázať že vdýchnutie znečisteného vzduchu ich môže prebudiť a môže viesť k vývoju rakoviny,“ vyjadril sa vedúci štúdie, Charles Swanton.

Ďalšie zdravotné problémy

Znečistenie vzduchu sa spája aj s inými zdravotnými problémami, napríklad astmou, chronickou obštrukčnou chorobou pľúc, srdcovými ochoreniami, či demenciou. Doteraz ale vedci nedokázali pochopiť to, ako môže viesť k vývoju rakoviny u nefajčiarov. Cigaretový dym, ale aj UV žiarenie dokáže poškodiť ľudskú DNA a viesť k mutáciám, ktoré majú šancu prepuknúť v rakovinu. Zatiaľ však neexistujú dôkazy naznačujúce, že by znečistený vzduch priamo poškodzoval DNA.

Vedci sa pozreli na partikuláty, alebo inak aj pevné častice, ktoré vzduch znečisťujú. Ide o drobné čiastočky, s priemerom len 3% šírky ľudského vlasu. Keď tieto častice vdýchneme v pľúcach vzniká zápal, ktorý môže viesť k rakovine. Zápal totiž vzbudí aj normálne neaktívne bunky, ktoré môžu mať rakovinovú mutáciu. Tie sa začnú nekontrolovane množiť a vytvoria nádor.

Mutácia génu EGFR sa najčastejšie objavuje u nefajčiarov, ktorí trpia rakovinou pľúc. Pre potreby výskumu vedci vykonali testy na laboratórnych myšiach, ktoré už v sebe mali zmutované gény. Následne tieto myši vystavili znečistenému vzduchu, ktorý bežne dýchame v meste. Experiment potvrdil, že dýchanie znečisteného vzduchu naozaj môže viesť k vývoju rakoviny u myší, ktoré v sebe mali zmutovaný gén EGFR.

„Častice v znečistenom vzduchu musia vzbudiť pravú skupinu buniek v správny čas, aby došlo ku vývoju rakoviny pľúc,“ vysvetľuje William Hill, jeden z autorov štúdie.

Vedcom sa síce podarilo zistiť, že aj znečistený vzduch môže vyvolať rakovinu pľúc, no v porovnaní s fajčením je toto riziko oveľa menšie. Fajčenie totiž poškodzuje a mutuje DNA priamo. V ďalších výskumoch budú študovať základné biologické charakteristiky rakoviny pľúc, čo by mohlo viesť k lepšej diagnóze a prípadne aj liečbe.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre