5 najčastejších chýb, ktoré spôsobujú, že smartfón ide pomaly: Keď sa tomuto vyhnete, telefón vám pôjde rýchlejšie

Pozrite sa na najčastejšie chyby, ktoré robia používatelia smartfónov, ktorých výsledkom je, že smartfón seká alebo mrzne. Vyhnite sa im a mobil vám pôjde o poznanie rýchlejšie.

pomaly smartfon pomale reakcie
Zdroj: Ollyy / Shutterstock.com

Ten pocit, keď vytiahneme smartfón prvýkrát zo škatule a jeho reakciu sú bleskurýchle, je na nezaplatenie. No plynúcim časom môže byť pomalší, môže sekať, zamŕzať a prípadne sa aj z času na čas náhodne reštartovať. Nie je to nič príjemné, keď nám mobil „znepríjemňuje“ jeho používanie. Pravdou ale je, že mnohí z nás mu moc nepomáhame v tom, aby išiel plynulejšie a rýchlejšie. Poďme sa teraz pozrieť na najčastejšie chyby, ktoré spôsobujú problémy súvisiace s pomalšími reakciami či sekaním zariadenia.

Najčastejšie chyby, ktoré spomaľujú smartfón a spôsobujú problémy

Nedostatok úložného priestoru

Mnohí z nás s vidinou, že ušetria pár desiatok €, siahnu po telefóne s menšou kapacitou úložného priestoru. Napríklad 64 GB alebo 128 GB sa môže zdať ako dostatočne veľké úložisko, no nemusí tomu tak vždy byť. Málokto si uvedomuje, že taký operačný systém kľudne môže zaberať aj 10 či 20 GB. Nehovor viac o tom, že by sme si mali nechať aj dostatok voľného úložiska, aby zariadenia malo dostatok pamäte na riadny chod. Výrobcovia smartfónov preto odporúčajú, aby sme mali najmenej 20% interného úložiska voľnéhov inom prípade nemusí fungovať správne. Len pre zaujímavosť, taký jeden celovečerný film vo vysokom rozlíšení kľudne môže zabrať v telefóne aj 2 až 3GB úložného priestoru. Nehovor viac o tom, keď natáčame videá vo vysokom rozlíšení, napr. v 4K.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Na pozadí smartfónu vám beží príliš veľa aplikácií

Smartfóny majú obmedzenú výpočtovú silu a týka sa to hlavne dostupnejších telefónov. A hoci mobily majú prepracovaný režim riadenia aplikácií, tak mnohé z nich sa spúšťajú na pozadí telefónu po jeho zapnutí bez toho, aby ste o tom vedeli a udržujú sa kontinuálne pri živote. Prípadne, ak nejakú aplikáciu otvoríte, tak môže byť prednastavenou, aby neustále bežala na pozadí, čo si vyžaduje zdroje. To spôsobuje, že telefón alokuje pre tento softvér nielen výkon, ale aj batériu mobilu a vám nezostanú zdroje nazvyš na riadne fungovanie. Určite preto neprehliadnite tento návod, kde sme sa venovali téme identifikácii bežiacich aplikácií na pozadí telefónu, aby ste identifikovali softvér, ktorý je aktívny a môže spôsobovať problémy.

aplikacie na pozadi spotreba RAM
Zdroj: Vosveteit.sk

Máte veľa widgetov na domovskej obrazovke

Widgety, resp. miniaplikácie, patria medzi populárnu funkciu Android smartfónov. Je pohodlné mať na obrazovke telefónu všetky informácie, ktoré potrebujeme. No mnohokrát tam máme aj také widgety, z ktorých aktuálne informácie nepotrebujeme tak často. Preto stojí za zváženie, či sa neoplatí preriediť plochu obrazovky a odstrániť čo najviac widgetov, ktoré nie sú pre nás tak dôležité. Ide totiž o jedného z najväčších žrútov zdrojov zariadenia.

Zabúdame na pravidelné reštartovanie telefónu

Môže sa zdať, že keď opustíme aplikáciu, tak tá sa automaticky vypne, no nie je tomu tak vždy. Potom, ako vypneme aplikáciu, tak tá má často tendenciu zanechať drobné útržky kódov v dočasnej pamäti zariadenia. Teraz si predstavte, že tieto kódy zanechá po sebe viac ako stovka aplikácií, ktoré ste za posledný týždeň alebo dva otvorili. Výsledkom budú problémy s RAM pamäťou, resp. CACHE pamäťou. Preto sa odporúča aspoň raz alebo dvakrát za pár dní reštartovať mobil, aby sa dočasná pamäť prečistila. Mimochodom, mnoho smartfónov ponúka dnes funkciu, že sa reštartujú napríklad počas noci, kedy spíte.

Smartfon restartovanie zariadenia
Zdroj: Vosveteit

V súvislosti s touto témou treba povedať, že môžete premazať CACHE pamäť aj manuálne a to konkrétnym aplikáciám, pri ktorých sa stretávate s problémami. Ide o efektívny spôsob, ako odstrániť väčšinu problémov.

Neaktualizovaný softvér

Pravidelná aktualizácia operačného systému ale aj aplikácií je rovnako nevyhnutnou, aby vám telefón išiel plynulo. Aktualizácie softvéru totiž neprinášajú len bezpečnostné záplaty, ale často vývojári optimalizujú aj chod aplikácií, aby bežali svižnejšie. Nehovor viac o tom, že niekedy pribudnú aj nové funkcie. Preto by ste nemali podceňovať funkciu automatického aktualizovania aplikácií a operačného systému vo vašom zariadení.

obchod play aktualizuj všetko
Zdroj: vosveteit.sk, Tlačidlo, ktorým v Obchode Play aktualizujete všetky aplikácie naraz

Pevne veríme, že poukázanie na časté chyby vyššie, ktoré robíme, vám pomôžu v dosiahnutí toho, aby vám zariadenie fungovalo rýchlejšie a hlavne, aby sa vám s telefónom pracovalo o niečo viac komfortnejšie. Poznáte aj vy nejaké časté chyby, ktoré spôsobujú, že telefón vám ide pomalšie, no nespomenuli sme ich? Podeľte sa o vaše tipy nižšie v komentároch alebo na sociálnych sieťach.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre