Veda a výskum

Zubárstvo 17. storočia: Ženy pre krásu podstupovali zákrok, ktorý priniesol viac škody ako úžitku

Výskum chrupu francúzskej aristokratky poukazuje na dôležitosť krásy a dokonalého vzhľadu vo vyšších vrstvách francúzskej spoločnosti.

Parodontitída je zápalové ochorenie závesného aparátu zubu a rovnako ako zápal ďasien, aj toto ochorenie sa môže spájať s nedostatočnou ústnou hygienou. V súčasnosti postihuje jedného z piatich ľudí na celom svete a v rámci nového výskumu sa vedci z francúzskeho inštitútu Inrap pozreli na históriu tohto ochorenia.

Štúdia odhalila prepojenie ochorenia s nevhodnou, a v niektorých prípadoch až zničujúcou metódou liečby. Koncom 17. storočia sa totiž nosila slonovinová zubná protéza, ktorá nahrádzala rezák. Táto protéza bola podopretá na susedných zuboch zlatom. Išlo o metódu, ktorá mala obmedziť estetické následky po strate zubu, no v konečnom dôsledku napáchala viac škody ako úžitku. Dlhodobé používanie totiž viedlo, rovnako ako viacnásobné doťahovanie protézy, k nestabilite susedných zubov a eventuálne aj k ich strate.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Anne d’Alégre bola francúzskou aristokratkou, ktorá sa narodila okolo roku 1565. Počas svojho života sa niekoľkokrát vydala a to aj napriek tomu, že v krajine panovalo viacero politických a náboženských nepokojov. Jej život nemožno považovať za jednoduchý a známky stresu pozorovali autori výskumu aj na jej chrupe.

Všetky zákroky, ktorými si d’Alégre počas svojho života prešla, boli prevažne estetické. Autori štúdie poukazujú na to, že v 17. storočí sa kládol mimoriadne veľký dôraz na eleganciu a hlavne estetický výzor chrupu pre aristokratické ženy. Ženy vo vyšších vrstvách boli vyhľadávané pre svoje dobré mravy, bohatstvo či krásu, podľa definície týchto pojmov v danej dobe. Vzhľad osoby sa stával základným sociálnym prvkom.

Daň za dokonalosť

Anna d’Alégre sa rozhodla pre slonovinovú protézu, no je ťažké povedať, či v tej dobe vedela o jej ničivých dôsledkoch. Ako poznamenávajú autori, so stratou chrupu dochádza aj ku komoleniu reči, čo by malo v danej dobe naozaj katastrofický dopad na status mladej aristokratky. Pre d’Alégre preto bolo nutnosťou zdokonaliť svoj výzor prostredníctvom protézy.

Zuby zároveň dokážu veľa prezradiť o živote jedinca. Vedci už dnes dokážu štúdiou skloviny zistiť čím sa osoba živila, no chrup prezrádza aj ďalšie intímne informácie o živote jedinca. Výskum zubov Anny d’Alégre poskytuje vedcom pohľad do vyššej spoločnosti 17. storočia a ukazuje nám, ako vtedajšia spoločnosť kládla obrovský dôraz na krásu a bezchybnosť.

Ako už bolo spomenuté, Anna d’Alégre si počas svojho života prešla niekoľkými zubárskymi zákrokmi. Samozrejme, že táto liečba mala aristokratke pomôcť. Autori štúdie sa však domnievajú, že skutočný význam bol viac sociálny a estetický ako terapeutický. Ženy v 17. storočí žili v patriarchálnej spoločnosti pod obrovským sociálnym tlakom. Zubné protézy zo slonoviny tak mohli byť len jedným zo spôsobov, ako si vtedajšie ženy udržiavali bezchybný vzhľad.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close