Žraločia plutva a krabie klepeto sa priradili do zbierky marťanských kuriozít: Pozrite, čo zas našiel rover Perseverance

Americká NASA zverejnila zábery na dve pozoruhodné štruktúry, ktoré môžeme nájsť na červenej planéte. Tie tentokrát pripomínajú morské živočíchy.

Perseverance
Zdroj: NASA/JPL-Caltech/MSSS

Hoci sme na planéte Mars zatiaľ život nenašli, rovery Curiosity a Perseverance našli na povrchu červenej planéty množstvo kuriozít. Niektoré v nás podnietili predstavivosť, iné zas dali priestor konšpiráciám.  

Americká NASA nedávno zverejnila zábery, ktoré nám ukazujú ďalšie dve zaujímavosti Marsu. Rover Perseverance si všimol “krabie klepeto” a “žraločiu plutvu”. Ide o dva skalné útvary, na ktoré stroj natrafil pri prieskume krátera Jezero, kde sa momentálne nachádza. Fotografie objektov zachytil rover ešte 18. augusta a výskumníkov poriadne prekvapili, informuje Space.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Objav týchto dvoch zvláštnych štruktúr sa radí do rovnakej kategórie, ako objav marťanského “medveďa” alebo ucha.  

Okrem toho vieme aj to, že na Marse existujú “chrámy” alebo špagety. Určite ste sa aj vy už stretli s tým, že vám nejaký objekt pripomínal tvár či niečo podobné. Napríklad predok väčšiny áut pripomína usmievavú alebo zamračenú tváričku, rovnako ako elektrická zásuvka. Ide o jav, ktorý poznáme ako pareidolia a vedci si zatiaľ nie sú úplne istí tým, prečo vzniká.  

Prečo vidíme veci aj tam kde nie sú?

Jednou z vedúcich teórií je, že pareidolia sa s nami tiahne už od prehistórie. Keď človek žil v lesoch, musel mať neustále oči na stopkách, aby si zachránil život. Lokálne predátory sa dokázali výborne schovať a častokrát aj splynúť s prostredím. Odhaliť neprirodzené tvary sa teda pre nás stalo mimoriadne dôležitou vlastnosťou. Všimnúť sme si tak mohli nielen zakrádajúceho sa predátora, ale aj nepriateľského človeka.  

Dnes už žijeme v mestách a s hrozbami sa nestretávame, no táto vlastnosť nás ešte neopustila. Náš mozog je vynikajúci v rozpoznávaní rôznych tvarov, čo má niekedy aj zábavný výsledok. Pareidolia je teda príčinou toho, že vidíme slávnu tvár na Marse alebo marťanského medveďa či ucho.

Ďalšou zaujímavosťou, ktorú rover Perseverance našiel na Marse, je levitujúca lyžička. V tomto prípade ide o zaujímavý očný klam, no v skutočnosti ide o zvláštne tvarovanú skalu, ktorú modeloval marťanský vietor. V skutočnosti žiadna lyžička neexistuje.  

Aj množstvo optických ilúzií potvrdzuje, že naše oči sa nechajú jednoducho oklamať. V tomto prípade sa naše mozgy snažia čo najlepšie nájsť zmysel v náhodných informáciách. Čo sa však týka Marsu, tam naša predstavivosť funguje nepochybne dvakrát viac. Ide o úplne nový svet, ktorý však pred miliardami rokov mohol vyzerať podobne ako ten náš. Momentálne výskumníci hľadajú na červenej planéte stopy života a každý podobný objav nepochybne vytáča naše mozgy do vývrtky. 

Je zaujímavé sledovať, čo všetko rovery na povrchu Marsu nachádzajú. Marťanská lyžička, žraločia plutva či krabie klepeto určite nebudú poslednými kuriozitami, na aké rovery počas svojej misie natrafia. Môžeme len so zatajeným dychom čakať, čo objavia ďalšie.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre