SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Rover Curiosity rozširuje svoju zbierku „marťanských kuriozít“: Toto vyzerá ako kmeň stromu!

Rover Curiosity objavil na povrchu červenej planéty zvláštnu štruktúru, ktorá sa pridáva do zoznamu podivných nálezov.

Americká vesmírna agentúra NASA zverejnila ďalšiu dávku záberov z roveru Curiosity, na ktorých možno vidieť ďalšiu pozoruhodnú štruktúru na povrchu Marsu. Tentokrát ide o dva prastaré špice, ktoré pripomínajú pozostatky stromov, píše portál Futurism. Opäť však ide len o zvláštnu skalnú formáciu.

O objave informoval aj inštitút SETI prostredníctvom sociálnej siete Twitter. V príspevku vysvetľuje, že pozoruhodné úkazy sú pravdepodobne zatvrdnuté časti väčšej štruktúry, ktorej jemnejšie prvky sa postupom času zvetrali.

Odoberajte Vosveteit.sk aj cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Záber rover Curiosity zachytil 17. mája prostredníctvom kamery MastCam. Tím NASA sa k záberom zatiaľ nevyjadril, čiže zatiaľ nie je k dispozícii vysvetlenie tohto zvláštneho nálezu. Nech už je vysvetlenie akékoľvek, táto štruktúra je ďalším zaujímavým pohľadom do minulosti červenej planéty a krátera Gale, v ktorom rover štruktúru objavil. Predpokladá sa, že kráter vznikol po náraze masívneho asteroidu, ktorý do planéty narazil pred 3.7-miliardami rokov, v čase, kedy sa na povrchu planéty údajne nachádzala voda.

Zvláštne štruktúry sa pridávajú ku zbierke marťanských kuriozít
Zdroj: Twitter (SETI)

Záhady červenej planéty

Špicaté štruktúry sa pridávajú k zbierke kuriozít, ktoré rovery Perseverance a Curiosity na povrchu červenej planéty zachytili. Nie je to tak dávno, čo Curiosity priniesol záber na „vchod do mimozemského chrámu“. Nakoniec sa ukázalo že štruktúra pripomínajúca umelo vytesaný vchod do kameňa, je len malou prasklinou v skale. Aj napriek tomu objav viedol k podnieteniu konšpirácií o UFO a živote mimo Zeme.

Téme marťanského chrámu sa venoval aj profesionálny vyvracač konšpirácií, Mick West. Ten prostredníctvom sociálnej siete Twitter zdieľal zábery z inej perspektívy, ktoré ukázali skutočnú veľkosť „dverí“.

Dvere do mimozemského chrámu z inej perspektívy: Záhada vyriešená?
Zdroj: Twitter (Mick West), Úprava: Vosveteit.sk

Roveru Curiosity sa ale podarilo dokázať aj to, že Mars má aj desivú stránku. Zábery z „cintorínu“ ukazujú zlovestný zelenkavý nádych marťanskej atmosféry a formáciu skál, pripomínajúcu náhrobné kamene. Záber z  cintorínu sprevádzala aj čiernobiela kompozícia, ktorá pocit zlovestnosti ešte viac upevňuje.

Z trochu iného súdka je záber marťanského kvetu, zvláštnej formácie skál, ktorú sa opäť podarilo zachytiť roveru Curiosity. Zvláštnu štruktúru začali vedci prezývať blueberries (pozn. redakcie: angl. čučoriedky) a na prvý pohľad sa zdá, že je tento kvet odolný voči vplyvu počasia.

Rover Curiosity našiel na povrchu červenej planéty zvláštny objekt
Zdroj: NASA

Život roveru Curiosity sa však pomaly, ale isto blíži ku koncu, niet ale pochýb o tom, že jeho úlohu hravo zvládne rover Perseverance, ktorý má už teraz svoju vlastnú zbierku fascinujúcich úkazov. Hoci v tomto prípade nejde o geologické kuriozity, roveru Perseverance sa darí zachytávať vrtochy marťanského počasia. Podarilo sa mu zachytiť hneď trojicu „prašných diablov“, malých vírov, na ktoré niekedy misie čakajú aj celú večnosť. Rover Perseverance ich však pozoroval niekoľko za sebou a vedci zo surových záberov vytvorili aj pútavú animáciu.

Pridajte si Vosveteit.sk do svojho informačného kanála Google News.
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close