Uvidíte ho tam aj vy? Misia MRO našla na Marse ucho

Fotografia sondy sa pridáva k rozširujúcemu sa zoznamu zvláštností, ktoré sa na červenej planéte nachádzajú.

Misia Mars Reconnaissance Orbiter objavila na Marse ucho
Zdroj: NASA, PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Mars nie je skúpy na zaujímavé prírodné úkazy alebo iné zvláštnosti. Či už ide o zvláštny kráter pomenovaný ako „oko Marsu“ alebo „špagety“, ktoré počas svojej púte našiel rover Curiosity. Do zoznamu sa pridáva ďalšia pozoruhodná snímka zachytená misiou Mars Reconnaissance Orbiter. O objave informuje portál The Sun.

Sonda snímku zachytila v septembri 2020, počas preletu nad planétou vo výške 291 km. Rovnako ako v prípade marťanského oka, aj v tomto prípade ide o impaktný kráter, ktorý má tentokrát zvláštnejší tvar. Má priemer približne 1.8 km a nachádza sa na severnej pologuli planéty. Keď sa však na fotografiu pozriete, takmer okamžite uvidíte ľudské ucho.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Misia Mars Reconnaissance Orbiter objavila na Marse ucho
Zdroj: NASA

Americká vesmírna agentúra, NASA, označila fotografiu ako ideálny príklad pareidolie, teda ilúzie, kedy dávame neživým veciam tváre alebo nám objekty pripomínajú iné časti ľudského tela.

Pareidolia je jav, kedy vnímame tváre aj tam, kde nie sú
Zdroj: Jessica Taubert

Odborníci predpokladajú, že pareidolia je výsledkom evolúcie a pochádza z čias, kedy museli naši predkovia vedieť rozpoznať hrozbu čo najskôr. Náš mozog sa stal dobrý vo vnímaní tvárí, no to zároveň prinieslo aj vedľajší účinok toho, že tváre vnímame aj na miestach, kde sa nenachádzajú. Preto sa nám zdá, akoby sa na nás elektrická zásuvka usmievala, alebo že sa po oblohe vznáša oblak v tvare draka.

„V tomto prípade sa pozeráme na zvláštne tvarovaný kráter, ktorý sa nápadne podobá na ľudské ucho,“ tvrdí americká NASA.

Mars Reconnaissance Orbiter je misiou, ktorá podobne zaujímavé úkazy zachytila už v minulosti. Medzi jej objavy patrí napríklad veselá tvárička na južnom póle planéty, alebo už spomínané oko Marsu.

Vedci objavili na Marse kráter v tvare ucha
Zdroj: NASA

Oko Marsu je zatiaľ nepomenovaný kráter, ktorý má uprostred región tmavej pôdy. Jeho priemer je približne 30 km a leží v oblasti Aonia Terra. Neďaleko sa nachádza podstatne väčší kráter Lowell s priemerom 200 km. Hoci nás podobné zábery môžu fascinovať, ich účel je úplne iný. Vedci ich používajú ako nástroj, pomocou ktorého môžu študovať geológiu a históriu červenej planéty.

Čo sa týka marťanského oka a kráteru Lowell, v oboch prípadoch vedci predpokladajú, že vznikli pred 4-miliardami rokov počas obdobia Neskorého veľkého bombardovania. Z hľadiska astronómie ide o relatívne krátke obdobie, počas ktorého viaceré objekty Slnečnej sústavy utrpeli množstvo nárazov asteroidov.

Oko Marsu vám navodí zimomriavky
Zdroj: ESA

Zbierka zvláštností

Zaujímavosti ale nepozorujú vedci len z obežnej dráhy Marsu, ale aj priamo na povrchu. Marťanské kuriozity sa darí nachádzať hlavne roveru Curiosity, hoci aj Perseverance už na pár zvláštností natrafil. Medzi najkontroverznejšie nedávne objavy roveru Curiosity patria dvere, ktoré vyzerajú ako vchod do podzemnej štruktúry. Nadšenci do konšpiračných teórií v nich rýchlo uvideli vstup do chrámu a mimozemšťana, ktorý z dverí vykúkal. Záber z inej perspektívy ale nakoniec odhalil, že ak by naozaj išlo o mimozemskú stavbu, mimozemšťania by museli byť trpaslíci. Dvere totiž boli v skutočnosti zlomom v skale.

Dvere do mimozemského chrámu z inej perspektívy: Záhada vyriešená?
Zdroj: Twitter (Mick West), Úprava: Vosveteit.sk

Mars je plný nezvyčajných nálezov a vedci nepochybujú, že sa im pri ďalších potulkách červenou planétou podarí objaviť aj ďalšie fascinujúce nálezy.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre