Ako v smartfónoch funguje adaptívne nabíjanie? Vďaka nemu naša batéria nemusí tak veľa trpieť!

Adaptívne nabíjanie môže zlepšiť kondíciu našej batérie. Pozrite sa, ako toto nabíjanie vlastne funguje a ako pôsobí na batériu.

Xiaomi nabijanie
Zdroj: Vosveteit

Zlá kondícia našej batérie v smartfónoch nám môže pekne pokaziť deň. Svoj smartfón tak musíme nabíjať častejšie a k jeho úplnému vybitiu môže prísť v tej najnevhodnejšej situácii. Viacerí výrobcovia dnes do popredia stavajú rôzne technológie nabíjania, pričom nabíjať svoj model 67W alebo dokonca až 120W adaptérom nie je ničím zvláštnym. Rovnako sa medzi používateľmi smartfónov stále diskutuje aj o nabíjaní smartfónu v noci, či môže alebo nemôže poškodiť batériu. Tu však na scénu prichádza adaptívne nabíjanie, ktoré je najnovším trendom medzi smartfónmi. To dokáže dokáže vyriešiť väčšinu problémov a my tak môžeme nabíjať zariadenia, kedy nám to najviac vyhovuje. Ako však funguje nám prezradil portál howtogeek.com.

Prečo sa batéria postupom času degraduje?

Za degradáciou batérie stojí zvyčajne viacero faktorov. Na batériu nepriaznivo pôsobí napríklad vysoká teplota, ktorá smartfón vybíja o niečo rýchlejšie ako zvyčajne. Degradáciu batérie však spôsobuje najmä minutie nabíjacieho cyklu, keďže bežná batéria je pripravená uniesť niekoľko nabíjacích cyklov, kým výrazne zníži svoju kapacitu. Keď si kúpime nový smartfón, batéria nášho zariadenia ponúka približne 400 až 500 nabíjacích cyklov. Jej kondícia je na úrovni 100% a počet nabíjacích cyklov sa môže líšiť v závislosti od kvality batérie. Najmä lacnejšie smartfóny ponúkajú menej kvalitné batérie s nižším počtov cyklov. Drahšie smartfóny však môžu pokojne ponúknuť aj 600 nabíjacích cyklov alebo aj viac.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
technologia rychleho nabijania_rychle nabijanie smartfonu
Zdroj: unsplash.com (Onur Binay)

Čo sa však stane po tomto limite nabíjacích cyklov? Naša batéria sa degraduje na menej ako 80% pôvodnej kapacity. Strata kapacity môže byť ale aj väčšia. Závisí to od kvality samotnej batérie. Pri nižších hodnotách (80% a menej) môžeme vidieť výrazný pokles výdrže smartfónu na jedno nabitie. Zvyčajne pri tejto hodnote pristúpime aj my k výmene smartfónu, keďže zväčšia ide o telefóny staré okolo dvoch rokov. A čo to vlastne ten nabíjací cyklus je? Ide o plné nabitie batérie z 0 na 100% kapacity. Ak teda pri jednom nabití nabijeme svoj smartfón z 50% na 100%, minieme tak polovicu nabíjacieho cyklu. K lepšej kondícii batérie však prispieva adaptívne nabíjanie. V súvislosti s touto funkcie je ale potrebné uviesť, že nie každý smartfón disponuje touto technológiou. Väčšinou ju nájdeme v telefónoch vyššej triedy.

Adaptívne nabíjanie nám umožní udržať kapacitu batérie v dobrom stave

Adaptívne nabíjanie smartfónu môže byť pre nás výhodou vo chvíli, kedy svoj smartfón nabíjame v pravidelných intervaloch. Vezmime si napríklad situáciu, kedy svoje zariadenie nabíjame v noci. Bez adaptívneho nabíjania by sa mohlo stať, že by sa náš smartfón pri rýchlejšom nabíjaní nabil už po pár minútach či hodinách na 100%. Zvyšnú dobu až do nášho prebudenia by sa naše zariadenie udržiavalo práve na úrovni 100%, čo nie je ideálne. Adaptívne nabíjanie však pracuje na princípe osvojenia si našich zvykov a sledovaní napríklad aktívneho budíka.

xiaomi pad 5 rychle nabijanie
Zdroj: Youtube @Mary Bautista

Ak teda zvykneme smartfón nabíjať v noci, batéria sa bude udržiavať na nižších úrovniach po dobu takmer celej noci. V čase, kedy sa ale zvyčajne prebúdzame, sa náš smartfón nabije na 100%. Tesne pred časom, kedy smartfón zvyčajne odpájame od nabíjačky sa náš model bude udržiavať v rozmedzí medzi 99-100%, čím zabezpečí, že sa náš smartfón bude pomaly nabíjať po dobu celej noci. Pomalšie nabíjanie nezahreje batériu na vyššie hodnoty a rovnako sa pri ňom nemusíme báť využitia aj 120W adaptéra. Aktuálne túto technológiu využívajú smartfóny viacerých výrobcov, pričom ju môžeme nájsť pod názvom adaptívne nabíjanie, optimalizované nabíjanie či adaptívna batéria.

Máte vo svojom smartfóne podporu pre adaptívne nabíjanie aj vy? A využívate ho? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre