Od mimozemského návštevníka, až po tajomný objekt „WTF“: Pozrite sa na najväčšie kozmické záhady, aké astronómovia objavili

Vesmír je plný nádherných záberov, no aj vecí, ktoré si zatiaľ nedokážeme vysvetliť.

Najväčšie vesmírne záhady, aké astronómovia za posledné roky objavili
Zdroj: NASA, Reddit (bhawanavaidya), SARAO, Wikimedia, Unsplash (Noah Blaine Clark), PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Vesmír je plný dychberúcich záberov, no okrem toho prináša aj množstvo objavov, ktoré si zatiaľ astronómovia nedokážu vysvetliť. Pozrite sa na niekoľko z nich, ktoré sa považujú za najzvláštnejšie a najvýznamnejšie vesmírne objavy za posledné roky. Informuje portál IGN.

Kozmický maják

Do vesmíru pošleme novú správu. Čo sa v nej bude nachádzať?
Zdroj: SETI.org

Približne 4-tisíc svetelných rokov od Zeme leží záhadný objekt, ktorý vyžaruje obrovské množstvo energie a to približne každých 18 minút. Signál trvá vždy od 30 do 60 sekúnd. Za kozmické majáky sa väčšinou považujú pulzary, druh neutrónovej hviezdy, ktorý rotuje extrémne rýchlo a rovnako produkuje takmer pravidelné pulzy energie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Astronómovia záhadný maják študovali a uvažovali aj o tom, že môže naozaj ísť o neutrónovú hviezdu, no pravú podstatu objektu odhalia až nadchádzajúce výskumy.

Návštevník z inej sústavy

Oumuamua ostáva záhadou, ktorú sa nám už nepodarí vyriešiť
Zdroj: Facebook(NASA)

V roku 2017 do Slnečnej sústavy zavítal objekt Oumuamua, ktorý zaskočil vedcov a vzbudil záujem konšpirátorov. Neobvyklá obežná dráha objektu naznačovala, že ku nám prišiel spoza hraníc sústavy, no pravé prekvapenie prišlo až keď bol Oumuamua na odchode. Trajektória objektu naznačovala zrýchľovanie, čo viedlo k teóriám že ide v skutočnosti o pokročilú mimozemskú sondu. Nepomohol tomu ani fakt, že žiadna z predkladaných teórií nedokázala priniesť úplný pohľad na to, odkiaľ objekt prišiel a čo bol zač.

Jedna z tých reálnejších teórií naznačovala, že môže ísť o úlomok planéty podobnej Plutu. Ten si neskôr našiel cestu až k Slnečnej sústave.

Objekt z Oortovho mraku

Na samej hranici Slnečnej sústavy, kde gravitácia Slnka len tak-tak drží tie najmenšie objekty, sa nachádza Oortov mrak. Ide o sférickú štruktúru, ktorá je domovom pre drobné ľadové čiastočky, no aj objekt, ktorý tam na prvý pohľad nepatrí.

Je väčší ako kométa, s priemerom od 100 do 370 km a astronómov prekvapil nielen svojou veľkosťou, ale aj chaotickou obežnou dráhou. Tá by podľa viacerých štúdií mohla pomôcť pochopiť formáciu Slnečnej sústavy. Jedna z teórii tvrdí, že v minulosti mohli planéty obiehať rovnakým spôsobom ako tento objekt. To spôsobilo, že asteroidy boli zo sústavy vykopnuté, zatiaľ čo ľadové telesá skončili vo vnútornej časti sústavy. Tak sa mohla napríklad dostať voda na našu planétu.

WTF

Najväčšie vesmírne záhady, aké astronómovia za posledné roky objavili
Zdroj: SARAO

V roku 2019 vedci spozorovali tak zvláštny objekt, že ho rovno pomenovali ako „WTF?“. Hoci si vedci nevedia vysvetliť existenciu tejto štruktúry, neskôr zistili, že nie je jedinou. Predpokladá sa, že na nočnej oblohe ich môžeme nájsť takmer tisíc.

Neskôr tieto úkazy získali lepšie pomenovanie – ORC (pozn. redakcie: Odd Radio Circles, teda zvláštne rádiové kruhy). Ich pôvod ostáva zahalený rúškom tajomstva. Niektorí predpokladajú, že by sa mohli spájať s takzvanými červími dierami – hypotetickými tunelmi cez vesmír, zatiaľ čo iní skúšajú zistiť, či nie sú výsledkom zrážky neutrónovej hviezdy s čiernou dierou.

Thorne-Zytkowe objekty

Najväčšie vesmírne záhady, aké astronómovia za posledné roky objavili
Zdroj: Reddit (bhawanavaidya)

V roku 1975 vedci Kip Thorne a Anna Zytkow vytvorili hypotézu o „matrioškových hviezdach“, ktorá sa potvrdila až o niekoľko rokov neskôr. V roku 2014 sa vedcom podarilo objaviť prvý objekt TZO, teda červeného obra, ktorý má vo svojom jadre neutrónovú hviezdu. Tento zvláštny typ hviezdy sa vyznačuje špecifickými chemickými reakciami.

Stephanove kvinteto

Najväčšie vesmírne záhady, aké astronómovia za posledné roky objavili
Zdroj: NASA

Skupina piatich galaxií bola objavená už v roku 1877. Nachádza sa od nás približne 290-miliónov svetelných rokov a ide o prvé kompaktné zoskupenie galaxií, ktoré astronómovia objavili. Túto kozmickú štruktúru nedávno zachytil aj Vesmírny teleskop Jamesa Webba.

Pätica galaxií sa svojou gravitačnou silou navzájom ovplyvňuje, čo vedie ku vzniku miliónov mladých hviezd a výrazných ramien zložených z plynu a prachu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre