Zoznámte sa s platformou Alpaca: Táto umelá inteligencia za zlomok ceny šliape ChatGPT na päty

Výskumníci zo Stanfordskej univerzity prinášajú "za pár šupov" umelú inteligenciu, ktorú si môžete vyskúšať aj vy.

AI objavilia za krátky čas osem potenciálnych signálov od mimozemských civilizácií
Zdroj: NASA, DALL-E 2, Úprava: Vosveteit.sk

Generátory textu ako napríklad ChatGPT, Claude či umelá inteligencia vo vyhľadávači Bing a v posledných mesiacoch stali nielen výkonné, ale aj nesmierne populárne. Mnohí z nás využívajú tieto platformy či už na zábavu alebo si pomáhajú popri práci.

Výskumné centrum CRFM však vysvetľuje, že aj napriek popularite a pokrokom majú tieto generatívne technológie svoje nedostatky. Stáva sa že vygenerujú nesprávnu informáciu, propagujú sociálne stereotypy alebo sa vyjadrujú nesprávne. Nie je to tak dávno, čo umelá inteligencia v Bingu urážala používateľov a mala na nich vyvíjať emocionálny nátlak.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Sú to však problémy, ktoré sa dajú riešiť, čo si myslia aj autori nového výskumu. Tí tvrdia, že evolúciu umelej inteligencie môžeme trochu urýchliť, ak sa do opráv zapojí vedecká komunita. V tomto prípade sa však výskumy generatívnej technológie považujú za komplikované. Neexistuje totiž žiadny ľahko dostupný model, ktorý by sa čo i len priblížil schopnostiam uzatvorených modelov, akým je napríklad ChatGPT.

V rámci štúdie preto publikujú ich vlastný generatívny model Alpaca. Ten vychádza z technológie spoločnosti Meta, presnejšie z ich modelu LLaMA 7B. Autori výskumu trénovali Alpaca model na 52-tisíc inštrukciách. V rámci testu zistili, že ich model vykazoval mnohé nedostatky, ktoré boli podobné modelu text-davinci-003, ktorý využíva ChatGPT.

Vedci demonštračný model publikovali, aby mohla vedecká komunita lepšie pochopiť jeho správanie. Do interaktívnej demonštrácie sa môže zapojiť každý a práve interakcia s umelou inteligenciou umožní vedcom lepšie pochopiť kvality a nedostatky ich generatívneho modelu. Užívatelia sú zároveň vyzvaný na to, aby hlásili každé nevhodné správanie nahlásili.

Ako vytvoriť kvalitný generatívny model

Autori nového modelu vysvetľujú, že k úspešnému generatívnemu modelu potrebujeme dve ingrediencie. Prvou je silný jazykový model a druhou sú kvalitné dáta. Prvú ingredienciu poskytli LLaMA modely spoločnosti Meta. Druhú ingredienciu poskytli už existujúce jazykové modely, ktoré automaticky vygenerovali inštrukcie, na základe ktorých sa umelá inteligencia učila.

Testovanie nového modelu Alpaca vedci začali 175 inštrukciami písanými človekom. Následne využili model text-davinci-003 na to, aby generoval ďalšie inštrukcie pre umelú inteligenciu. Na konci vedci mali 52-tisíc jedinečných inštrukcií a zodpovedajúcich odpovedí. Celé testovanie stálo menej ako 500 amerických dolárov, samozrejme s použitím rozhrania spoločnosti OpenAI.

Výskumníci tým pádom dokázali, že trénovanie generatívnej AI nemusí byť až tak finančne nákladné, ako sa spočiatku predpokladalo. Zároveň tvrdia, že výsledky ich prekvapili. Alpaca sa často správa podobne ako ChatGPT. Zároveň priznávajú, že ich výsledky nemusia byť presné vzhľadom na limitovanú škálu a diverzitu testovania. Preto vydávajú demo, v ktorom si môže platformu vyskúšať každý. Na základe týchto interakcií s umelou inteligenciou sa vedci pokúsia pochopiť jej správanie.

Aj Alpaca má svoje nedostatky podobné iným platformám. Môže si vymýšľať, vykazovať toxické správanie a utvrdzovať sociálne stereotypy. Zároveň sa môže pomýliť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre