SpravodajstvoTECHNOLÓGIE

Google pracoval na vlastnom AI chatbotovi už pred pár rokmi. Upustil od neho z bezpečnostných dôvodov!

AI chatbot od spoločnosti Google už mohol byť dávno na verejnosti. Dostal však stopku, vraj pre bezpečnostné dôvody.

AI chatboti zmenili spôsob toho, ako dnes využívame internet. S príchodom služby ChatGPT od spoločnosti OpenAI sa tak zmenil spôsob toho ako vyhľadávame informácie, píšeme rôzne texty a tiež aj to, ako sa zabávame. Skvelý štart tejto služby alarmoval iných technologických gigantov, akými sú napríklad Google či Microsoft. A zatiaľ čo Microsoft so svojím vlastným AI nástrojom v rámci vyhľadávača Bing získava skvelé ohlasy a registruje nových používateľov, vedenie Googlu si udiera hlavu o stenu. Ako nás totiž informuje portál andro4all.com, práve tát spoločnosť už mala v minulosti pracovať na svojom vlastnom AI chatbotovi. Jeho predstavenie však nikdy neprebehlo, vraj z bezpečnostných dôvodov.

Google pracoval na AI chatbotovi už v roku 2018

AI chatbot ChatGPT sa stal populárnym len nedávno, keď spôsobil obrovský ošiaľ medzi používateľmi internetu. Vývoj takéhoto nástroja však netrvá chvíľku a spoločnosť Google už na podobnom projekte pracovala hneď pred niekoľkými rokmi. Podľa našich informácií sa však práve americký gigant snažil priniesť vlastného AI chatbota na trh už v roku 2018. Ako však môžete tušiť, takýto projekt sa stretol s nesúhlasom na vedení spoločnosti. Podľa ich slov bol totiž príliš nebezpečný k tomu, aby sa dostal na verejnosť. Dôvodom bolo, že umelá inteligencia nedodržiavala bezpečnostné a nestranné štandardy AI, ktorými sa riadia všetky projekty spoločnosti.

Chatbot od spoločnosti Google mal vtedy získať meno Meena, pričom dokázal diskutovať na témy ako filozofia, viesť konverzácie ohľadom televíznych programov či generovať vtipy. Podľa slov Googlu bola Meena „schopná radikálne zmeniť spôsob, ako ľudia prehľadávajú internet“. Vzhľadom k obavám vrcholných predstaviteľov Googlu sa tak namiesto predstavenia chatbota pridali chatovacie funkcie pre Google Asistenta, pričom v priebehu roka 2021 sa predstavil jazykový model LaMDA.

Bard nebol vytvorený na poslednú chvíľu

Reakcia spoločnosti Google na popularitu nástroja ChatGPT od OpenAI je teda prirodzená. Spoločnosti sa nepozdáva, že pred niekoľkými rokmi vzdala vývoj vlastného AI chatbota, pričom konkurenčná spoločnosť s ním uspela. Aj z tohto dôvodu sa chvíľku po expanzii ChatGPT Google rozhodol, že na svet prinesie vlastného chatbota. Podľa slov zamestnancov spoločnosti bolo predstavenie nástroja Bard od Googlu urýchlené.

google a umela intelgencia
Zdroj: pixabay.com

Vzhľadom ku skorším pokusom o vývoj vlastného chatbota môžeme povedať, že Google len pokračoval tam, kde to v roku 2018 vzdal. Nepohyboval sa tak v neznámych končinách, o ktorých toho veľa nevedel. Nástroj Bard teda síce prišiel na trh pomerne rýchlo po jeho oznámení, no nakoniec môžeme povedať, že sa z neho môže nakoniec stať nástroj s obrovským potenciálom. V každom prípade ale môžeme prehlásiť, že vzhľadom ku skoršiemu ústupu Googlu má aktuálne Microsoft aj OpenAI navrch.

Využívate nejaký nástroj pre komunikáciu s AI? A ktorý z nich je váš najobľúbenejší? Podeľte sa s nami v komentároch!

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close