„Zombie“ parazit mení farbu a správanie hostiteľa: Takto urobí z tvora bezbrannú korisť

Výskumníci popísali molekulárne a biologické mechanizmy, ktoré umožňujú parazitickým motoliciam kontrolovať svojho hostiteľa.

zombie parazit napáda organizmy a mení ich farbu
Zdroj: Rand et. al. 2023

V slaných močiaroch nájdeme drobných kôrovcov, ktorí sa nazývajú rôznonôžky. Tieto malé živočíchy sú nenápadné a častokrát sa schovávajú v prostredí aj vďaka ich sivohnedému sfarbeniu. Tu však na nich číhajú parazity – motolice, ktoré ich dokážu sfarbiť na jasno oranžovú farbu.  

Okrem do očí bijúceho sfarbenia si vedci z Brown University všimli ešte jednu zvláštnu vec. Keď sú rôznonožky infikované týmto parazitom, strácajú svoju tendenciu ukrývať sa, ak ich niekto odhalí. Spolu s jasným sfarbením sú tak viditeľné pre potenciálnych predátorov.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Výskumníci sa venujú štúdii rôznonožiek už približne desať rokov. Projekt začal ako cvičenie pre študentov, no s pokrokmi v molekulárnej genetike, biomedickej technológii a výpočtových nástrojoch sa študenti dopracovali k novým a nečakaným objavom. Vďaka nim môžeme lepšie chápať vzťah rôznonožiek a motolíc. V rámci novej štúdie vedci priniesli detailnú analýzu molekulárnych mechanizmov, ktoré umožňujú parazitovi manipulovať svojho hostiteľa. Vedci prinášajú odpoveď na to, čo sa deje v tele rôznonôžky, keď reaguje na parazita tak špecifickým spôsobom.  

Motolice môžu u človeka vyvolať vážne ochorenie, no na nás nemajú taký “zombie” efekt ako na rôznonôžky. Autori štúdie prirovnávajú túto situáciu skôr k malárii spôsobenej parazitom plasmodium falciparum. Tento parazit infikuje komára, ktorý je jeho dočasným hostiteľom. Viaceré štúdie už dokázali, že infikovaný komár je viac priťahovaný človekom, ako inými neinfikovanými komármi.  

“Ide o mechanizmus, ktorý umožňuje parazitovi ovplyvňovať dočasného hostiteľa. Tým si zabezpečí svoje vlastné prežitie a šírenie medzi hostiteľmi. Besnota by mohla byť ďalším relevantným príkladom, tá robí z infikovaných tvorov šialencov, aby pohrýzli ďalších a šírili tak parazita ďalej,” tvrdí David Rand, jeden z autorov štúdie.  

Ďalší z rady zombie parazitov

Keď motolica infikuje rôznonôžku a prinúti ju zmeniť farbu a správanie, v podstate to dáva evolučný zmysel, dodávajú autori. Ide o mechanizmus, ktorý infikovaného tvora odhalí predátorom. Tí ho zjedia a parazit sa môže šíriť ďalej. Motolice sú druhom parazitov, ktoré svoju obeť nezabijú. Vďaka tomu majú čas rozmnožovať sa a prejsť na iného hostiteľa. Výskumníci sa domnievajú, že motolice potlačia gény spojené s imunitným systémom a upravia tie, ktoré ovplyvňujú správanie a sfarbenie. To umožňuje parazitovi nielen prežiť, ale aj sa rozmnožovať ďalej.  

“Infikované rôznonôžky v podstate sedia a čakajú na predátora. Parazitovi to umožňuje prejsť do väčšieho hostiteľa a tým sa rozmnožovať a ďalej šíriť,” vysvetlil Rand.  

Motolica nie je jediným parazitom, ktorý dokáže zo svojho hostiteľa urobiť “zombie”. Známe sú aj prípady parazitickej huby, ktorá napáda mravcov alebo vínne mušky. Po infikovaní tvora ho donúti vyliezť na vyvýšené miesto, kde sa tvor zahryzne do povrchu a následne umiera. Huba z neho neskôr vyraší a čaká, kým ju aj s mŕtvym živočíchom zje nejaký predátor.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre