Sonda Solar Orbiter odhaľuje drobné prúdy v atmosfére Slnka: Tie môžu vytvárať jeho najcharakteristickejšiu vlastnosť

Solárny vietor je najznámejšou vlastnosťou Slnka, no aj napriek tomu o ňom astronómovia stále veľa nevedia, napríklad ako vzniká.

Slnko tak, ako ste ho ešte nevideli
Zdroj: ESA, Úprava: Vosveteit.sk

Solárny vietor je jednou z najzákladnejších charakteristík nášho Slnka. Skladá sa z plazmy, nabitých častíc, ktoré neustále unikajú z hviezdy. Vietor sa následne šíri vesmírom a zrazí sa so všetkým, čo mu príde do cesty. Keď sa solárny vietor zrazí s našou planétou, vznikajú polárne žiary a geomagnetické búrky.  

Hoci hovoríme o jednej zo základných charakteristík hviezdy, výskumníci stále nemajú jasnú predstavu o tom, ako solárny vietor vzniká a z akej vrstvy Slnka vychádza. Ide o tému rozličných výskumov, ktorým sa vedci venujú už desaťročia. Európska vesmírna agentúra ale informuje o tom, že sonda Solar Orbiter priniesla dôležité zistenia.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Prostredníctvom vedeckého prístroja EUI (Pozn. Redakcie: Extreme Ultraviolet Imager), sa vedci pozreli na južný pól hviezdy. Samotný záber vznikol ešte v roku 2022 a odhalil populáciu jemných a krádkodobých štruktúr, ktoré vedci spojili s drobnými prúdmi plazmy, ktoré sú vystrelené smerom von zo solárnej atmosféry.  

“Drobné štruktúry sa nám podarilo zachytiť len vďaka bezkonkurenčnému vysokému rozlíšeniu a vysokej kadencii fotografií, ktoré dokázala sonda vytvoriť,” vysvetlil Lakshmi Pradeep Chitta, hlavný autor štúdie zaoberajúcej sa objavom.  

Chápanie solárneho vetra obrátené naruby

Prístroj EUI pracuje v extrémnom ultrafialovom kanáli, čo znamená, že niekoľko milión stupňov Celzia horúcu plazmu pozoroval prístroj vo vlnových dĺžkach 17,4 nanometrov. Následná analýza odhalila, že tieto štruktúry vznikajú vyvrhnutím plazmy zo solárnej atmosféry.  

Už dlhšiu dobu majú astronómovia podozrenie, že významná časť solárneho vetra sa spája s magnetickými štruktúrami, ktoré poznáme ako koronálne diery. Sú to regióny, kde sa línie magnetického poľa nevracajú k povrchu Slnka, no tiahnu sa hlboko do sústavy. Sú to otvorené magnetické línie, cez ktoré môže plazma tiecť do Slnečnej sústavy. Tým v podstate vytvára solárny vietor.  

Vedci však nemali jasnú predstavu o tom, čo plazmu vystrelí von smerom od Slnka. Dlhú dobu sa predpokladalo, že koróna je prirodzene horúca, a tak expanduje. Pri tomto procese môže časť hmoty uniknúť pozdĺž magnetických línii. Ukázalo sa však, že tento predpoklad nie je úplne správny. Ako sme už spomenuli, štúdia sa pozrela na južný pól hviezdy. Tam vedci študovali koronálnu dieru, ktorá zmenila spôsob, akým uvažujeme o solárnom vetre. Vedci objavili už spomínané štruktúry, ktoré vedcom ukázali, že solárny vietor nemusí prúdiť v jednoliatom prúde.  

Solar Orbiter objavil drobné prúdy, ktoré majú mimoriadne nízku energiu. Ich množstvo nasvedčuje, že zo Slnka vylučujú značné množstvo hmoty. Autori štúdie zároveň naznačujú, že môžu existovať ešte menšie prúdy, ktorých je oveľa viac. Tie by vylučovali ešte ďalšiu časť hmoty.  

Keď misia Solar Orbiter dokončí svoju misiu, obráti sa na trajektóriu, ktorá ju zavedie ponad póly Slnka. Momentálne obieha okolo rovníku. To vedcom poskytne ešte viac informácií o našej najbližšej hviezde.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre