Ako parazitická zombie huba ovláda telo svojej obete?

E. muscae je parazitickou hubou, ktorá ovládne vínnu mušku a posiela ju na istú smrť.

Zombie huba E. musacae ovláda telo svojej obete. Ako?
Zdroj: Wikimedia (Hans Hillewaert - CC BY-SA 4.0)

V rámci novej štúdie výskumníčka z Harvardskej univerzity, Carolyn Elya, skúmala so svojim tímom molekulárne a bunečné základy parazitickej hube Entomophthora muscae, ktorá je známa svojou schopnosťou vytvárať „zombie muchy“.

E. muscae napáda vínne mušky, pričom ovládne ich nervovú sústavu, zmení ich správanie a núti ich vyliezť na vyvýšené miesto, kde nakoniec umierajú. Z vyvýšeného miesta sa nakoniec huba rozmnožuje a prechádza na ďalších hostiteľov. Po prvýkrát sa tomuto parazitovi Elya venovala v roku 2018, kedy sa zamerala na netradičné správanie lezenia na vyvýšené miesto. V tom čase vedkyňa študovala mikróby prenášané vínnymi muškami, no namiesto nich objavila muchy so zvláštnym vzorom na trupe. Po analýze DNA zistila, že sú infikované parazitickou hubou E. muscae.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Infikovaná „zombie“ mucha lezie na vyššie miesto spravidla pri západe slnka. Keď sa dostane na vrchol, natiahne svoj sosák k povrchu a z neho vyjde drobná lepkavá kvapôčka. Jej úlohou je pripevniť muchu k povrchu. Následne mucha zodvihne krídla a umiera.

„Šplhanie na vyššie miesto je mimoriadne dôležitým bodom v procese rozmnožovania parazita. Ide o výhodnú polohu, ktorá hube umožňuje rozšíriť sa na čo najväčší počet hostiteľov,“ tvrdí Elya.

Keď mucha zomrie, z jej trupu začnú rásť výhonky, ktoré rozširujú spóry do okolia. Problém je, že spóry vydržia len niekoľko hodín. Práve preto je čo najvhodnejšia poloha kľúčová. V rámci novej štúdie Elya vytvorila „zombie farmu“, laboratórium v ktorom mohla nepretržite infikovať vínne mušky a zároveň nezávisle hubu pestovať v médiu pripomínajúcom vnútro vínnej mušky.

Napadnuté neuróny

Počas tohto výskumu si vedci všimli niečo zaujímavé. Šplhanie na vyvýšené miesto nie je o samotnom šplhaní, ale o prepuknutí pohybovej aktivity približne dve a pol hodiny pred smrťou mušky. Keďže vedci dokázali v laboratórnych podmienkach mušky infikovať, v ďalších krokoch sa pozreli na gény a neuróny, ktoré sú aktívne v posledných fázach života zombie muchy.

Vedci objavili niekoľko neurónov, ktoré hrali pri tejto aktivite dôležitú úlohu. Keď ich „vypli“, muchy mali odrazu problém dostať sa na vyššie miesto. Tieto neuróny posielajú informáciu o vytvorení hormónu, ktorý existuje v hmyze. Autori štúdie predpokladajú, že zombie huba aktivuje spomínané neuróny a donúti hmyz aby vylučoval tento dôležitý hormón. Výsledkom je, že v infikovanej muche prepukne pohybová aktivita.

Zároveň si všimli, že v mozgu infikovanej vínnej mušky je narušená hematoencefalická, alebo inak aj krvno-mozgová bariéra. Jej úlohou je chrániť mozog pred krvou, ktorá cirkuluje v tele muchy. Narušením tejto bariéry sú neuróny v mozgu vystavené veciam, ktoré cirkulujú v krvi. Tie môžu potenciálne ovplyvňovať správanie neurónov a tým aj správanie muchy.

Elya dodáva, že v tomto smere potrebujeme ešte ďalšie výskumy. Hoci ich práca nahliadla do zvláštneho správania zombie múch, to čo skutočne huba E. muscae robí ostáva záhadou.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre