Znepokojivá technológia dokáže spôsobiť dopravnú nehodu na počkanie: Autonómnemu vozidlu privodí „halucinácie“

Autori štúdie dokázali, že je možné zmiasť radarový systém autonómneho vozidla. Takto môžu vytvoriť akúkoľvek dopravnú situáciu.

Výskumníci vytvorili autonómnemu autu "halucinácie" a vytvorili nehodu na počkanie
Zdroj: Pixabay (PublicDomainPictures, Clker-Free-Vector-Images), Úprava: Vosveteit.sk

Predstavte si, že niekam idete, sedíte za volantom, no auto šoféruje za vás. Odrazu zasvietia všetky varovné kontrolky a na obrazovke vidíte, ako sa oproti vám rúti auto, v ústrety nepeknej čelnej zrážke. V takejto situácii by sa zľakol každý, no keď sa pozriete cez čelné sklo na cestu, nevidíte nič. Cesta je prázdna, no aj napriek tomu vozidlo samo stočí volant do priekopy. Zmätení zhodnocujete situáciu, keď si všimnete v spätnom zrkadle, že sa ku vám blížia zlodeji.  

Takýto scenár popisujú výskumníci z Pratt School of Engineering ako jednu z hrozieb autonómnych vozidiel. Hoci to znie ako niečo, čo by bol fantastický námet na film, no jedného dňa by zlodeji áut mohli túto slabinu zneužiť. V novom výskume sa totiž podarilo výskumníkom nájsť spôsob, ako vyvolať autonómnym vozidlám “halucinácie”.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Pre tých, ktorí takéto autá vlastnia, nemusíte sa báť. Vedci v práci zdôrazňujú, že táto slabina je niečo, čo ešte roky nebudú môcť bežní zločinci využívať. Stále je to ale niečo, na čo by sme si mali dať pozor skôr, než bude neskoro.  

V rámci práce navrhli systém MadRadar, v preklade šialený radar, ktorý dokáže autonómne vozidlo presvedčiť, že sa deje hocičo, čo chcú. Táto technológia môže v praxi zamaskovať blížiace sa reálne auto alebo vytvoriť “fantómové vozidlo”, ktoré zmätie počítač auta ako v scenári popísanom vyššie. Toto všetko dokáže systém vytvoriť v okamihu, bez ohľadu na nastavenia vozidla obete.  

“Naša technológia MadRadar demonštruje mimoriadne závažnú slabinu, ktorú by mali automobilové spoločnosti okamžite začať riešiť,” tvrdia vedci.

Autori výskumu otestovali ich systém v praktických podmienkach. Aj tie demonštrovali, že bez predchádzajúcich znalostí vozidla, dokážu pomocou technológie MadRadar ukryť existujúce vozidlo, alebo vytvoriť neexistujúce vozidlo. Autori zároveň vysvetľujú, že ich technológia nemá cieľ ublížiť, no len demonštrujú už existujúce problémy.

Falošný signál musí byť mimoriadne presný

Autonómne vozidlá používajú radar na odhalenie vozidiel pred sebou, za sebou a okolo vozidla. Táto technológia pomáha vizuálnym a laserovým systémom na odhalenie situácie okolo automobilu.  

Na cestách dnes nájdeme čoraz viac vozidiel, ktoré sa vedia riadiť sami a preto je nepravdepodobné, že dve vozidlá budú mať na vlas rovnaké operačné parametre. Na ceste môžu napríklad používať o chlp odlišné frekvencie. Pre toto predchádzajúce technológie na oklamanie radarov autonómnych vozidiel potrebovali poznať špecifické parametre vozidla.  

MadRadar technológia dokáže odhaliť parametre vozidla za štvrtinu sekundy. Keď systém odhalí parametre radaru, potom môže vozidlu poslať svoj vlastný signál. V tomto však musí byť potenciálny zločinec opatrný. Ak by zaplavil celé zorné pole radaru, systém automobilu by vedel, že je niečo v neporiadku. Inými slovami povedané, škodlivý signál musí čo najvernejšie napodobniť, ako by reálne blížiaca sa čelná zrážka s vozidlom vyzerala.  

Autori štúdie navrhujú, aby výrobcovia vozidiel menili parametre radarových a iných systémov v určitých intervaloch. To by mohlo pomôcť o niečo lepšie chrániť vozidlo pred kyberútokmi. Nová technológia je impozantná, znepokojivá, no má ešte ďaleko od praktického uplatnenia bežnými zločincami. Systém musí byť totiž mimoriadne presný. Ak by sa falošný signál oneskoril len o mikrosekundu, minul by o dĺžku celého futbalového ihriska.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre