Autonómne vozidlá môžu kvôli hacknutým bilboardom spôsobiť naozaj závažné dopravné nehody

Výskumníci jednej z popredných izraelských univerzít upozorňujú na problém tzv. "fantómových objektov"

Tesla soferovanie bez drzania volanta
Zdroj: Youtube (Muskology)

O dokonalý systém autonómneho riadenia vozidiel sa už niekoľko rokov pokúšajú viaceré spoločnosti, pričom medzi najznámejšie spoločnosti patrí rozhodne automobilka Tesla. Po boku tohto výrobcu elektromobilov však na podobnom, možno aj technicky vyspelejšom riešení pracujú aj ďalšie spoločnosti, za ktorými zväčša stoja obrovskí technologickí giganti ako Intel alebo Nvidia.

Neprebádané riziká

Technológia sa rok čo rok posúva dopredu, no od reálnej aplikácie úplného autonómneho riadenia v naozaj akomkoľvek prostredí sme ešte stále na míle ďaleko. Systém autonómneho riadenia zatiaľ nie je po softvérovej stránke stále dokonalý a má pred sebou veľké prekážky. Jednou z prekážok sú aj neustále novo objavované nástrahy už existujúcich technológií, ktoré by mohli chcene, či dokonca nechcene ovplyvňovať autonómne systémy. Jedným z takýchto problémov môžu v budúcnosti predstavovať aj veľkoplošné LED bilboardy popri cestách.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Na problém veľkoplošných LED obrazoviek popri cestách sa zamerali výskumníci z izraelskej univerzity Bena Guriona v Negeve. Výskumníci si bližšie posvietili na možnosť zobrazovania tzv. fantómových objektov, ktoré by bolo možné zobraziť v prípade ich napadnutia hackermi. Čo si však pod týmto pojmom máme predstaviť a aké riziko predstavujú?

Neviditeľné dopravné značky

Autonómne systémy riadenia využívajú rôzne spôsoby monitorovania okolia. Svet okolo nás však vnímajú úplne inými očami, takže potencionálne riziko môžu predstavovať aj objekty či obrazy, ktoré my nevidíme. Presne takýmito objektmi sú aj už spomínané fantómové objekty. V skratke ide o špeciálne obrazy vytvorené blikajúcimi  LEDkami na bilboardoch, napríklad v tvare značky STOP. Samotný obraz nemusí byť viditeľný ľudským okom, no systémy autonómneho riadenia by čo i na len zlomok sekundy zobrazený fantómový objekt mohli rázne zareagovať.

Následky môžu byť fatálne

Výskum ukázal, že na oklamanie automobilov Tesla stačí zobraziť fantómový objekt na 0,42 sekundy. Systém od spoločnosti Intel – MobileEye, je na tom ešte o čosi horšie, keďže na objekt zareaguje už po 1/8 sekundy. V reálnych podmienkach tak môže nastať situácia, že automobil takmer okamžite dupne na brzdy, poprípade môže aj vybočiť z jazdného pruhu. V hustej premávke a vyššej rýchlosti tak môže dôjsť aj ku fatálnej dopravnej nehode.

Podobných nástrah, s ktorými sa budú musieť systémy autonómneho riadenia v budúcnosti vysporiadať, bude časom iba pribúdať. Takého Elona Muska však neodrádzajú ani takéto naozaj nie moc potešujúce správy, keďže len nedávno informoval o tom, že beta verzia úplného Autopilota bude vo vybraných vozidlách Tesla dostupná už čoskoro.

Zdroj: Wired

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre