Ženy, ktoré konzumujú alkohol v nadmernom množstve, sú obzvlášť náchylné na toto ochorenie

Alkohol škodí telu bez ohľadu na pohlavie, no ženy majú výraznejšie vyššie riziko na vývoj srdcových ochorení, vysvetľujú vedci.

zeny a alkohol
Zdroj: Werner Heiber / Shutterstock.com

Hovorí sa, že alkohol je metla ľudstva a viaceré výskumy potvrdili, že ani ten povestný pohárik nie je pre naše zdravie až tak dobrý, ako sa kedysi hovorilo. Do toho sa pridáva aj nová štúdia vedcov z American College of Cardiology.  

Vo svojej novej práci zistili, že ženy v mladom až strednom veku majú oveľa vyššie riziko ischemickej choroby srdca, ak v priemere konzumujú viac ako jeden pohárik alkoholu denne v porovnaní s tými, ktoré pijú menej. Autori štúdie vysvetľujú, že riziko je stále najväčšie rovnako u mužov a žien, ktorí epizodicky konzumujú alkohol vo veľkej miere, no spojenie medzi konzumáciou alkoholu a srdcovými ochoreniami je silnejšie u žien.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Počas štúdie sa autori zamerali na ženy vo veku od 18 do 65 rokov. V tomto prípade ide o jednu z najväčších a najdiverznejších výskumných skupín, ktoré sa venovali výskumu alkoholu a rizika srdcových ochorení. Autori štúdie vysvetľujú, že infarkty či iné formy srdcových ochorení sa objavujú medzi mladými častejšie.  

Čo sa žien týka, tu výskumníci pozorujú, že nadmerné pitie alkoholu sa medzi nimi stáva častejšie, než tomu bolo v predchádzajúcich dekádach.  

“A hovoríme o nadmernom pití, ľudia konzumujúci veľké množstvo alkoholu majú vyššie riziko srdcového ochorenia. U žien vnímame konzistentne vyššie riziko, dokonca aj bez nadmernej konzumácie alkoholu. Nečakal som takéto výsledky medzi mladými ženami, pretože vyššie riziko srdcových ochorení vidíme typicky u starších žien,” vysvetľuje Jamal Rana, vedúci novej štúdie.  

Dokopy výskumníci analyzovali dáta viac ako 430-tisíc ľudí, pričom vo vzorke sa nachádzali ako muži, tak aj ženy. Priemerný vek dobrovoľníkov bol 44 rokov, pričom ale vo vzorke boli mladí aj starší ľudia. Na začiatku štúdie nikto netrpel srdcovým ochorením. Výskumníci zbierali informácie o konzumácii alkoholu počas rutinných vyšetrení ľudí u lekára.  

Nakoniec vedci analyzovali vzťah medzi množstvom skonzumovaného alkoholu a diagnostikovaním ischemickej poruchy srdca počas štyroch rokov, ktoré nasledovali. Pacienti sami priznávali množstvo skonzumovaného alkoholu.  

Riziko konzumovania alkoholu v nadmernom množstve

Vedci následne rozdelili ľudí do niekoľkých kategórii. Nízky prijem znamenal jeden alebo dva poháriky počas týždňa. Stredný zachytával od troch do 14 drinkov za týždeň a vysoký zas 15 a viac pohárikov za večer.  

Analýza ukázala, že ženy, ktoré konzumujú alkohol vo vysokej miere, mali až o 45% vyššie riziko, že sa u nich vyvinie srdcové ochorenie v porovnaní s tými, ktoré konzumovali alkohol v malej miere. 

“Ženy si častokrát myslia, že sú chránené proti srdcovým ochoreniam až kým nebudú staršie. Naša štúdia ale ukazuje, že ak konzumujete alkohol v nadmernom množstve, máte vyššie riziko srdcových ochorení bez ohľadu na pohlavie alebo vek,” tvrdí Rana.  

Autori štúdie priznávajú, že jednou z limitácii štúdie môže byť priznaný skonzumovaný alkohol. Ľudia pri lekárskych prehliadkach majú tendenciu hovoriť nižšie množstvo, než v skutočnosti vypijú.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre