Zemské jadro sa pod nami kmitá v 8,5 ročnom cykle, tvrdí štúdia: Tieto pohyby môžu ovplyvňovať množstvo ďalších procesov

Výskumníci z Číny v rámci novej štúdie odhaľujú oscilácie pevnej vnútornej časti zemského jadra.

jadro zeme planeta
Zdroj: Rost9 / shutterstock.com

Vnútornú časť zemského jadra tvorí pevná guľa, ktorá sa skladá prevažne zo železa a niklu. Nachádza sa v strede planéty a obklopuje ju tekuté vonkajšie jadro. Predpokladá sa, že vnútorné jadro Zeme má na šírku približne 1200 km.

Výskumníci z Číny vo svojom novom výskume publikovanom v Nature Communications potvrdili pohyb zemského jadra v 8,5 ročnom cykle. Štúdia zároveň odhalila, že vzhľadom na zemský plášť má vnútorné zemské jadro odchýlku o približne 0.17 stupňov. Výskumníci svojou prácou prinášajú viac informácií o vnútornej dynamike Zeme a distribúcii hustoty, informuje portál Phys.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vnútorné zemské jadro hrá mimoriadne dôležitú úlohu v geofyzikálnych procesoch planéty a vplýva aj na magnetické pole, ktoré nás chráni pred škodlivým kozmickým žiarením. Pochopením procesov prebiehajúcich vo vnútornom jadre Zeme a jeho vlastností získajú vedci lepšie pochopenie zemskej štruktúry, seizmickej aktivity a zmien v magnetickom poli.  

Pohyb vnútornej časti jadra znamená periodickú osciláciu okolo rotačnej osi jadra. Ako sme už spomenuli na začiatku, štúdia potvrdila, že táto oscilácia zemského jadra prebieha v cykle, ktorý trvá približne 8,5 roka. Oscilácie výskumníci pozorovali cez merania polárneho pohybu, teda periodického pohybu osi Zeme, meniacej sa dĺžky dní a zmien v rýchlosti rotácie Zeme.  

Rotáciu Zeme výskumníci dlhú dobu vnímali s predpokladom, že hustota planéty je rovnomerne distribuovaná naprieč zemským plášťom a jadrom. Z toho vedcom vyplynulo, že rotačná os zemského jadra je rovnaká, ako rotačná os zemského plášťa. 

“V rámci nášho výskumu zisťujeme, že štruktúry v interiéri Zeme sú mimoriadne rôznorodé. Nemali by sme teda predpokladať, že sú tieto dve osi rovnaké,” vysvetľuje profesor Hao Ding, spoluautor nového výskumu.  

Lepšie pochopenie zemského jadra

Po prvýkrát si vedci všimli 8,5 ročný oscilačný cyklus jadra v roku 2018. Ďalšie výskumy následne potvrdili túto osciláciu prostredníctvom rôznych pozorovacích metód. Nové objavy silno naznačujú potenciálnu existenciu odchýlky osi jadra smerom na východ. Táto odchýlka je menej ako jeden stupeň. Zo štúdie však vyplýva aj niečo iné. Výskumníci sa domnievajú, že na hranici medzi vnútorným a vonkajším jadrom Zeme existuje skok v hustote o približne 0,52 gramov na centimeter kubický.  

Nová štúdia sa zameriava primárne na zemské jadro, no výskumníci naznačujú, že objavená oscilácia môže ovplyvniť aj rôzne geofyzikálne fenomény. Ako príklad uvádzajú, že táto oscilácia môže viesť k zmenám tvaru tekutého vonkajšieho jadra. To môže viesť k zmenám pohybu tekutého materiálu a tým pádom aj ku zmenám v magnetickom poli planéty.  

V ďalších štúdiách sa vedecký tím plánuje lepšie pozrieť na vnútornú časť zemského jadra a lepšie popísať hustotu zemského jadra a objavené oscilácie. Ďalšie štúdie by mohli vedcom pomôcť vyznať sa v rôznych teóriách, ktoré častokrát ponúkajú odlišný obraz o procesoch v jadre planéty. Tieto teórie len málokedy dokážu spolupracovať, preto sa výskumníci snažia pochopiť, ktorá z nich ponúka čo najpresnejší obraz o tom, čo sa deje hlboko v útrobách našej planéty.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre