Spravodajstvo

Zbrojovka Lockheed Martin posúva hranice laserových systémov na novú úroveň: Vytvorí najsilnejšiu zbraň svojho druhu

Lockheed Martin využije všetky svoje poznatky z doterajších projektov a vytvorí 500 kW laserový zbraňový systém.

Zbrojárska spoločnosť Lockheed Martin oznámila, že svoju laserovú technológiu posunie na novú hranicu 500 kilowattov. Pôjde teda o najsilnejší laser aký spoločnosť vyrobila, čím prekoná doterajší výkon 300 kW.

Nový laserový zbraňový systém vzniká pod kontraktom, ktorý uzatvorila spoločnosť Lockheed Martin s americkým ministerstvom obrany a je súčasťou programu HELSI (pozn. redakcie: High Energy Laser Scaling Initiative). V novej fáze projektu sa vedci pokúsia zvýšiť silu laseru, zatiaľ čo cieľom je zachovanie mimoriadnej presnosti lúča. Popri tom systém zefektívnia a optimalizujú veľkosť, váhu a objem zariadenia.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Ministerstvo obrany investovalo do vyspelých vysokoenergetických laserov na podporu armády Spojených štátov. V rovnakom čase spoločnosť Lockheed Martin investuje do produkcie infraštruktúry, ktorá by dokázala vyhovieť požiadavkám ministerstva obrany pre laserové zbrane s dodatočnými vrstvami ochrany a veľkými zásobníkmi,“ vyjadril sa Rick Cordaro, viceprezident oddelenia zbraňových systémov v Lockheed Martin.

Najväčšou výhodou laserových zbraňových systémov sú nízke náklady pri použití v útočnej alebo obrannej situácií. Pri vývoji 500 kW laseru inžinieri využijú všetky doterajšie poznatky získané z úspechov 300 kW technológie. Výkonnejší laserový systém poskytne ochranu pred širším spektrom rôznych hrozieb.

Laserové zbraňové systémy sú navrhnuté na obranu pred rozličnými hrozbami, od bezpilotných lietadiel, rýchlych útočných lodí až po rakety rôzneho druhu. Teleskop s vysokým rozlíšením dokáže identifikovať a následne sledovať rôzne hrozby a po zaútočení na cieľ aj vyhodnotiť škody. Laserová zbraňová technológia je, ako popisuje Lockheed Martin, odpoveďou na neustále sa vyvíjajúce hrozby.

Nový druh obrany

Najväčšou výhodou laserových zbraní je to, že nepotrebujú muníciu, na rozdiel od tradičných balistických zbraňových systémov. Tieto systémy dokážu obraňovať v prípade masových útokov, kedy by iné zbraňové systémy museli na chvíľu prestať, lebo im došla munícia. Laserové zbraňové systémy majú nižšie finančné náklady. Pri klasických zbraniach musí armáda počítať s cenou munície a iného príslušenstva, pričom v prípade lasera sa vyžaduje jedine elektrická energia.

„Začiatočné náklady na implementáciu laserového zbraňového systému sú porovnateľné s raketovou batériou. Keď však laserový systém funguje ako má, cena za jeden výstrel je oveľa menšia,“ vysvetlil Scott Davidson, vedúci inžinier spoločnosti Lockheed Martin.

Laserové zbraňové systémy aspoň zatiaľ nie sú náhradou tradičných rakiet, no slúžia na doplnenie už existujúcich obranných systémov. Čo sa týka nového 500 kW laseru, tento systém takticky nakonfigurujú, aby využíval overenú kombinovanú architektúru navrhnutú spoločnosťou Lockheed Martin. Zároveň dokáže komunikovať so systémami vytvorenými americkým ministerstvom obrany. Táto implementácia umožní komunikáciu laserového systému s ďalšími obrannými technológiami. Rovnako treba povedať, že nová technológia umožní zničiť nepriateľské systémy na väčšiu vzdialenosť a rovnako si poradí aj s masívnejšími zbraňovými systémami.

Laserové obranné technológie nie sú zbrane, ktoré môžete vidieť v populárnych sci-fi filmoch, ako napríklad Star Wars. Laserový lúč je neviditeľný pre ľudské oko a keď zasiahne svoj cieľ, nenastáva žiadna explózia. Laserové zbrane podľa expertov fungujú tak, že do cieľa sústredeným lúčom vypália dieru, podobne ako mimoriadne silný horák.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close