Spravodajstvo

Ukrajinskí hackeri poslali ruským námorníkom „pozdrav“, aký sa nevidí. Takto si z nich vystrelili a potom ich hackli

Počas osláv Dňa ruského námorníctva sa podarilo ukrajinským hackerom poslať miestnym námorníkom „pozdrav“ a hacknúť im zariadenia.

Hackeri sympatizujúci s Ukrajinou už viackrát ukázali, že vedia Rusom riadne znepríjemniť život. V minulosti sa im napríklad podarilo nabúrať do miestnych médií pričom okupantom poslali viacero správ. Spomenúť si môžeme napríklad na správu, kedy v televízoroch odznela informácia, aby sa obyvatelia schovali do krytov z dôvodu raketových útokov. Samozrejme, v tom čase miestnym obyvateľom žiaden útok nehrozil. Išlo o reakciu na ruské raketové útoky, ktorých cieľom sa stala civilná infraštruktúra a civilisti. Nedávno hackeri odvysielali v živom vysielaní miestnych televízií klip, v ktorom okupantov varovali pred protiútokom, čim chceli vyvolať v nich pocit strachu.

Na deň osláv námorníctva okupanti dostali „pozdrav“ od hackerov

Najnovšie sa ukrajinským hackerom podarilo prinajmenšom znepríjemniť život, ak nie vyplašiť časť okupantov. Poslali im totiž špeciálny pozdrav, informuje Hlavné spravodajské riaditeľstvo ukrajinskej armády (HUR).

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Námorníci ruského námorníctva prijali ukrajinské „blahoželanie“ k sviatku. 🎉 Vojenským námorníkom okupačnej armády špeciálne zablahoželali ku Dňu ruského námorníctva,..“, upozorňuje HUR v príspevku nižšie.

Správy distribuovali cez chatovacie platformy

Podarilo sa im cieleným reklamným spamom osloviť množstvo námorníkov, ktorí slúžia v ruskej armáde a poslať im špeciálny pozdrav cez platformy ako sú Viber, Telegram či WhatsApp.  Medzi oslovenými cieľmi bolo dokonca aj viacero veliacich dôstojníkov, hovoria hackeri. Mnoho cieľov dokonca ešte predtým, ako si stihli otvoriť priložené video, tak odpísali späť a poďakovali sa za pozdrav.

Samotná správa obsahovala video, ktoré začína oslavami ruského námorníctva, no následne sú v ňom prítomné zábery ako ukrajinské vojsko pomocou cielených útokov potopilo ruské lode vrátane slávneho a nepotopiteľného krížnika Moskva, ktorý leží od konca apríla minulého roka na dne mora.

Hackeri stiahli zo smartfónov aj citlivé údaje

No okrem posmešného videa, správa obsahovala aj škodlivý vírus, ktorý umožnil hackerom dostať do zariadení námorníkov. Obsah telefónov následne bol stiahnutý a odoslaný na ukrajinské servery. Čo bolo ale obsahom, ku ktorému sa hackeri dostali, nevieme. HUR hovorí, že išlo o „citlivé údaje“, no bližšie ich nešpecifikuje. Slová o získaných citlivých údajoch nemožno ale teraz riadne overiť, je ich preto potrebné brať s určitou dávkou rezervy.

V rovnakom čase boli napadnuté aj servery troch ruských vládnych webových stránok, prezrádza HUR. Medzi nimi bola aj webová stránka „Eurázijskej hospodárskej únie“ (https://digital.eaeunion.org/extranet/), na ktorej hackeri umiestnili spomínané video. HUR doplňuje, že sa im aj v tomto prípade podarilo získať z uzavretých systémov stránok aj citlivé údaje. Druhým dychom ale treba uviesť, že aktuálne nevieme povedať, aké dáta hackeri získali a ani to, či sa ku nejakým skutočne aj dostali. Tieto tvrdenia nie je totiž možné v súčasnosti riadne overiť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Zobraziť komentáre
Close
Close