BezpečnosťSpravodajstvo

Ukrajinskí hackeri sa nabúrali do vysielania ruských televízií. Rusom poslali správu, čo ich neminie!

Ukrajinským hackerom sa podarilo znova nabúrať do vysielania ruských televízií. Dali im jasne najavo, čo bude nasledovať najbližšie týždne až mesiace.

Vojna u nášho suseda sa odohráva aj v kybernetickom priestore, ktorý je nemenej dôležitý ako bojisko. Cieľom útočníkov je často odstaviť rôzne kľúčové systémy ale aj demoralizovať protivníka. V uplynulom roku sme mohli byť svedkami viacerých kybernetických útokov na kritickú infraštruktúru oboch krajín, no i na média vrátanie televízií či rádií.

Približne pred mesiacom sa hackerom podarilo nabúrať do vysielania televízií na okupovanom Kryme, kedy Ukrajinci odvysielali video, v ktorom poslali protivníkovi jasnú správu, „čoskoro začne protiofenzíva“. Takéto videá určite nepridajú na psychike vojakov, ktorí okupujú cudzie územie a to hlavne na bojovej línii.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Hackeri sa opäť nabúrali do vysielania miestnych televízií: „Nastal čas zúčtovania

Najnovšie sa hackerom podarilo znova nabúrať do satelitného vysielania viacerých ruských televízií, v ktorých odvysielali zábery propagujúce Ozbrojené sily Ukrajiny. Na zverejnenom videu vidno, ako obrancovia dobývajú stratené územie späť a ruskí vojaci ťahajú za kratší koniec. Samotný klip propagujúci ukrajinskú armádu je ukončený textom „Nastal čas zúčtovania“, ktorým Ukrajinci dávajú najavo, že územie, ktoré neprávom obsadili Rusi, sa chystajú zobrať späť.

Čerešničkou na torte je, že hackeri okrem videa propagujúceho ozbrojené sily odvysielali aj klip „Swan Lake“, čo sú zábery z baletného vystúpenia Labutie jazero.

Na kybernetický útok upozornila agentúra NEXTA prostredníctvom sociálnej siete Twitter.

Rovnako treba pripomenúť, že nejde o jediný kybernetický útok za posledné týždne na miestne média. Spomenúť si môžeme aj na útok spred približne dvoch týždňov, kedy sa v ruských televíziách objavila nahrávka Prigozhina, ktorý sa vzbúril proti vojenskému vedeniu krajiny v čase, kedy tiahol s jeho armádou na Moskvu.

Záverom treba povedať, že ku dnešnému kybernetickému útoku sa doposiaľ neprihlásila žiadna hackerská skupina. No s najväčšou pravdepodobnosťou, za útokom stoja hackeri zo skupiny Anonymous alebo IT Armády Ukrajiny.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Zobraziť komentáre
Close
Close