Nahradí umelá inteligencia pilotov vojenských stíhačiek? Prvý test svojho druhu bol mimoriadnym úspechom

Model VISTA X-62A sa 13. februára preletel za pomoci umelej inteligencie.

Nahradí umelá inteligencia pilotov vojenských stíhačiek?
VISTA X-62A počas testovacieho letu. Zdroj: Lockheed Martin

Spoločnosť Lockheed Martin, jeden z najväčších výrobcov lietadiel, nedávno otestoval stíhačku VISTA X-62A, ktorá je jediným modelom svojho druhu. Čo ju líši od ostatných je to, že ju riadi umelá inteligencia, informuje portál spoločnosti.

Tento mesiac, presnejšie 13. februára, sa odohral testovací let, počas ktorého umelá inteligencia riadila stíhačku viac ako 17 hodín. Testovací let bol prvým svojho druhu, kedy stíhačku riadila umelá inteligencia. VISTA je skratkou pre Variable In-flight Simulation Test Aircraft a ide o model, ktorý by mohol zmeniť definíciu vzdušných síl.

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

„VISTA nám umožní napredovať vo vývoji a testovaní špičkových technológií založených na umelej inteligencii a nových dizajnov bezpilotných lietadiel,“ vyjadril sa doktor Christopher Cotting, vedúci výskumu bezpilotného lietadla.

Cotting dodáva, že testovanie nových systémov umožní rapídny vývoj autonómie rozličných bezpilotných platforiem. V rámci nedávneho testu dostala VISTA vylepšený simulačný systém a systém pre autonómnu kontrolu simulácie spolu s niekoľkými ďalšími vylepšeniami. Všetky dokopy poskytujú nové možnosti pre samotnú stíhačku. V rámci vývoja výskumníci uprednostňujú maximálne využitie umelej inteligencie pre dosiahnutie čo najväčšej autonómie.

VISTA je upravenou stíhačkou F-16D s vylepšenou avionikou. Pôvodne sa model stíhačky nazýval NF-16D, no v roku 2021 si Americké vzdušné sily všimli mimoriadny význam projektu a zaradili ho k projektom celonárodného významu. Spolu s novým zaradením dostal model stíhačky aj nové označenie, ktoré je VISTA X-62A. Srdcom autonómneho systému je takzvaná „Einsteinova krabička“, alebo inak počítač Enterprise Mission Computer version 2 (pozn. redakcie: EMC2).

Bezpečnosť a informovanosť pilotov

Spolu s vylepšeniami pre samotnú umelú inteligenciu inžinieri do stíhačky implementovali aj pokročilé senzory a do oboch kokpitov umiestnili displeje, ktoré pomôžu informovať pilotov. Hoci umelá inteligencia dokázala stíhačku riadiť, americké letectvo sa pilotov nevzdáva. Cieľom spoločnosti Lockheed Martin je v posledných rokoch vývoj umelej inteligencie, ktorá nepreberie kontrolu pilotovi, no výrazne pomôže zlepšiť jeho výkon, bezpečnosť a prehľad o situácii. Piloti majú mať stále kontrolu nad svojim lietadlom, no zároveň by mali byť chránení a mať prístup k čo najviac informáciám, aby v napätej situácii mohli urobiť čo najviac fundované rozhodnutie.

Implementovanie umelej inteligencie do vojenských stíhačiek zvýši efektívnosť pilotov, ktorí sa zároveň budú môcť lepšie sústrediť na dôležitejšie veci, zatiaľ čo sa AI postará o monitorovanie ďalších systémov. V konflikte sú to práve sekundy, ktoré môžu rozhodnúť o úspechu a neúspechu misie. Piloti sa musia rýchlo rozhodnúť a čím viac informácií majú, tým môže byť pre nich rozhodnutie jednoduchšie.

VISTA pokračuje v posúvaní hraníc umelej inteligencie a autonómie vojenských stíhačiek. Momentálne testovací model prechádza sériou inšpekcií, no už čoskoro opäť vzlietne. Ako uvádza spoločnosť Lockheed Martin, testovacie lety budú prebiehať naprieč celým rokom 2023.

Prihlás sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre