Zbraň, ktorá vyrovnala sily v prehistorickej spoločnosti: Vytvorili ženy atlatl, aby sa vyrovnali silnejším mužom?

Atlatl bola zbraň, ktorá prišla po klasickom vrhacom oštepe. Pomáhala najmä ženám, pričom jej pôvod zatiaľ nie je presne známy.

Ženy mohli loviť rovnako dobre ako muži, pomohol im k tomu atlatl
Zdroj: Gorodenkoff / Shutterstock.com

Predchádzajúce výskumy dokazujú, že úloha žien v prehistorickej spoločnosti mohla byť vyrovnanejšia, než sa dlhú dobu predpokladalo. Napríklad príslušníčky nežnejšieho pohlavia mohli byť rovnako dobrými lovcami ako muži.

Výskumníci z Kent State University vo svojej novej práci dokazujú, že vrhač oštepov Atlatl mohol ženám pomôcť vyrovnať sa silou silnejším mužom a prebrať aktívnu úlohu v prehistorickej loveckej spoločnosti. Atlatl je zariadenie, ktoré má tyčový tvar a využíva páku na vystrelenie šípky. V historickom kontexte hovoríme o zariadení, ktoré znamená obrovský pokrok pre civilizáciu kamennej doby. Naši predkovia toto zariadenie nevyužívali len pri love, ale aj ako bojovú zbraň.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Jedna z hypotéz nám hovorí, že atlatl mal oproti predchodcovi, klasickému vrhaciemu oštepu, jednu obrovskú výhodu. Toto zariadenie umožnilo hocijakému človeku podať rovnaký výkon, v praxi sa teda do lovu mohol zapojiť každý, napríklad aj tí slabší,“ vysvetľuje Michelle Bebber, jedna z autorov štúdie.

Zbraň, ktorá pomáhala ženám loviť

Autori štúdie vykonali zaujímavý praktický experiment, v ktorom dali repliky zbrane do rúk 108 dobrovoľníkom, študentom univerzity. Študenti počas experimentu vrhali oštepmi a strieľali pomocou atlatlov. Počas experimentu potvrdili, že táto zbraň mohla naozaj pomôcť vyrovnať sily pri love. Nielenže rýchlosť šípky bola oproti oštepu vyššia, no ženy dokázali pomocou zbrane atlatl vrhnúť projektil rovnakou rýchlosťou ako muži.

„Zatiaľ nie je nič jasné, no prechod z oštepov na atlatl mohlo znamenať zjednotenie práce, nie jej deľbu. V niektorých archeologických kontextoch dokonca môžeme hovoriť o ženách ako o výrobcoch tejto zbrane,“ tvrdí Bebber.

Predchádzajúce výskumy jasne určili úlohy našich predkov v prehistorickej spoločnosti. Predpokladalo sa, že muži boli tými lovcami, zatiaľ čo ženy sa starali o komunitu alebo zbierali rastlinnú potravu. Čoraz viac dôkazov však poukazuje na to, že úlohy v prehistorickej dobe neboli až tak jasne dané. Ukazuje sa, že aj ženy sa mohli považovať za úspešných lovcov nielen malých, ale aj tých väčších zvierat.

Čo sa týka prehistorických mužov, tí nedokázali využiť svoju väčšiu silu na to, aby šípku pomocou zbrane vrhli rýchlejšie. Atlatl fungoval na princípe jednoduchej páky, kde svalstvo nehralo žiadnu úlohu. Keďže atlatl pomáha ženám vyrovnať sa v oblasti lovu a boja mužom, pričom muži nemajú žiadne výhody z používania zbrane, autori predpokladajú, že zbraň mohla navrhnúť žena.

Také niečo môžeme pozorovať aj dnes v prírode. Objavujú sa prípady, kedy samice šimpanzov vymyslia špecifické nástroje, ktoré by im pomohli pri love. Toto správanie vedci pozorovali v prípade šimpanzov Fongoli.

Viacero archeologických výskumov objavilo lovecké nástroje aj v ženských hroboch. Hoci novšie štúdie búrajú roky zaužívané stereotypy, stále potrebujeme viac výskumov na to, aby sme dokázali na 100% povedať, aká bola úloha mužov a žien v prehistorickej spoločnosti.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre