Zatiaľ čo sa Samsungu v Európe darí, iným spoločnostiam zasa nie: Pozrite sa, ako dopadli výrobcovia v druhom štvrťroku!

Výrobcovia smartfónov v Európe zažili zmenu v poradí. Samsung je stále najsilnejší, no iné spoločnosti zažili pokles predaja.

Apple Samsung Xiaomi
Zdroj: Vosveteit.sk (koláž)

Nie je žiadnym tajomstvom, že predaje smartfónov klesajú a používatelia v posledných mesiacoch nemajú záujem toľko utrácať za nové modely. Dôvodom môže byť vyššia cena nových modelov ale aj jednoduchšia možnosť opráv smartfónov. Portál xiaomiadictos.com nás však teraz informoval o podiele spoločností vyrábajúcich smartfóny u nás v Európe a zatiaľ čo Samsung zaznamenal výrazný nárast, iné spoločnosti to také veselé nemali. Najväčšiu ranu utrpel zrejme čínsky gigant Xiaomi, ktorý v minulých obdobiach len rástol. Ako to teda aktuálne vyzerá na trhu so smartfónmi a ktoré spoločnosti si stále držia svoje dominantné postavenie? Na odpoveď sa v nasledujúcich riadkoch pozrieme spoločne.

Samsung aj Apple v Európe posílil, u Xiaomi to však svetlé nebolo

Juhokórejská spoločnosť Samsung sa už dlhé roky sústreďuje na výrobu čoraz lepších smartfónov ale aj inej elektroniky. Ide o stálicu medzi najsilnejšími gigantmi medzi predajcami elektroniky a len nedávno sme ho klasifikovali ako výrobcu, ktorý za tento rok predal zatiaľ najviac smartfónov. Nečudujeme sa teda, že v porovnaní s rovnakým obdobím počas minulého roka zaznamenal až päťpercentný nárast aj v Európe, pričom si za posledný rok polepšil z 27% na 32%. Rovnako však nárast predajov zaznamenal aj americký Apple.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Keď sa rozprávame o smartfónoch, ktoré neprichádzajú s operačným systémom Android, Apple je určite dominantným výrobcom. Nečudujeme sa teda, že v Európe získal hneď druhú priečku za posledný štvrťrok, no jeho nárast je rovnako významný. Celkovo si polepšil v porovnaní s druhým štvrťrokom minulého roka o 3%, kedy z 21% získal až 24% podiel na trhu. Oslavy však zrejme neprebiehajú u čínskeho Xiaomi. Ten určite čakal oveľa lepšie výsledky a pokles na trhu o celkovo až 8% určite neprivítal. Minulý rok totiž evidoval až 27% podiel na trhu rovnako ako Samsung, no teraz si bude musieť vystačiť s 19%. Xiaomi sa tak u nás prepadlo zo zdieľaného prvého miesta až na tretiu priečku.

Podiel smartfónov v Európe Q2 2022
Zdroj: Counterpoint Research

Niekde oslavovali úspech, inde to zasa nebola výhra

Do rebríčka najúspešnejších spoločností v Európe za tento štvrťrok sa dostalo aj Oppo s podielom 5%. Čo je však zaujímavé, minulý rok sa do rebríčka dostali s podielom 6% ako samostatná spoločnosť. Teraz sa však v ich výsledku 5% rátajú aj predaje spoločnosti OnePlus. Pokles podielu je teda len o jedno percento, no ak rátame s tým, že nejde len o Oppo, tak je pokles oveľa väčší. Úspechu sa však teší spoločnosť Realme, ktorá rástla. Síce len o jedno percento a z 2% si polepšila na 3%. Aj tak však ide o skvelý výsledok a zdá sa, že Realme postupne stúpa na popularite.

Zvyšných 17% podielu na trhu v Európe si prebrali ostatné spoločnosti, ktorých však podiel na našom trhu nebol taký významný. V každom prípade sa však poradie najväčších spoločností na našom trhu mierne pomenilo a veríme, že najväčšou ranou to bolo práve pre čínske Xiaomi. Očakávame, že sa poradie či podiel pomení ešte v nasledujúcich mesiacoch. No či sa práve táto spoločnosť bude vedieť dostať ešte na také výsledky ako minulý rok, nevieme povedať.

Čo poviete na poradie najsilnejších spoločností v Európe? Našli ste na zozname aj svojho favorita? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre