Pripravte si váš Google účet pre prípad, že by ste náhle zomreli. Ako na to?

Smrť nikdy nie je príjemná téma, no treba sa na ňu pripraviť. Myslel na to aj Google, ktorý vám ponúka možnosti zdieľania vášho účtu po smrti.

Vyhladavac Google_smartfon
Zdroj: Vosveteit.sk

Služby Google určite využíva väčšina z nás. Každý deň nám Google ponúka množstvo užitočných nástrojov, ktoré nám uľahčujú náš pracovný ale aj súkromný život. Preto počas života zachytíme množstvo spomienok aj na serveroch Googlu. Zálohované fotografie a videá, dôležité e-maily či heslá k iným účtom. To všetko Google odkladá, no v prípade náhlej smrti viete vy a vaši známi o tieto údaje prísť, pretože k nim nikto nebude mať prístup. Google ale myslel aj na to a ponúka nám možnosť pripraviť náš účet pre prípad nečakanej smrti. Na informáciu upozornil web androidphoria.com.

Sprístupnite časť účtu svojim blízkym

Google ponúka sprístupnenie istej časti údajov ako napríklad fotky, videá alebo dokumenty blízkym osobám. Tieto osoby ale musíte zvoliť vy vo vašich nastaveniach. Preto kliknite na vašu profilovú ikonu Google a vyberte možnosť Spravovať účet Google. Následne sa v menu na ľavej strane prekliknite do sekcie Údaje a ochrana súkromia. V tejto sekcii viete trochu nižšie nájsť možnosť Naplánujte, čo po vás zostane v digitálnom svete. Po kliknutí na tlačidlo Spustiť si viete podrobne nastaviť to, čo sa s vašim účtom stane po vašej smrti. Údaje môžete zdieľať s blízkymi alebo ich môžete nechať vymazať.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
google správca neaktivity
Zdroj: vosveteit.sk

V prvom kroku si samozrejme nastavíte obdobie, po ktorom bude môcť Google považovať váš účet za neaktívny. Pred samotným vykonaním vymazania alebo zaslania prístupu k účtu vašim známym vás Google niekoľkokrát informuje cez SMS správy. Následne si vyberiete osobu (ak nechcete účet vymazať), ktorej na e-mail prídu všetky inštrukcie a taktiež prístup k vášmu účtu, respektíve k tej časti, ktorú vyberiete. Osobám viete taktiež zanechať aj vašu poslednú správu.

google neaktivita prístup
Zdroj: vosveteit.sk, Výber Google služieb, ktoré chcete po smrti zdieľať so svojimi blízkymi

Ak nastane situácia, že svojim známym nenecháte žiadne informácie, existujú aj iné cesty na manažovanie vášho účtu. Google myslel aj na to, a ak obdrží potrebné informácie, vie účet vymazať, prípadne poskytnúť informácie. V druhom prípade je ale potrebné rozhodnutie súdu.

Ponechanie plného účtu aj po smrti

Ak nechcete proces takto komplikovať a chcete svoj účet nechať aktívny aj po vašej smrti, tak na to neexistuje žiadny protokol zo strany Googlu. V prípade, že svoj účet chcete ponechať svojim blízkym, tak budete musieť vyplniť meno a heslo klasicky niekde na papier alebo do diára, ktorý odložíte na bezpečné miesto, kde o ňom budú vedieť iba vaši známi. V takom prípade im určite zanechajte aj svoj smartfón, cez ktorý budú vedieť vykonať dvojfaktorové overenie. Tak sa totiž uistíte, že sa do vášho účtu dostanú iba tí správni ľudia.

Nad smrťou sa nikdy nepremýšľa príjemne, no ide o prirodzený kolobeh života a aj preto treba byť pripravený aj na takéto situácie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre