Záblesky FRB sú záhadnejšie než sme mysleli, priznávajú vedci: Nové pozorovanie ich privádza späť na začiatok

Astronómovia začali mať aspoň akú-takú predstavu o rýchlych rádiových zábleskoch, ktorá sa s poslednými pozorovaniami začína rozpadať.

Rýchle rádiové záblesky
Zdroj: Jingchuan Yu, Beijing Planetarium (CC BY 3.0 DEED)

Rýchle rádiové záblesky sú mimoriadne zvláštny kozmický fenomén. Trvajú len milisekundu, no vytvoria rovnaké množstvo energie, ako Slnko za jeden rok. Rýchlym rádiovým zábleskom sa vedci venujú už viac ako 15 rokov, no ani za tak dlhú dobu sa im nepodarilo tieto úkazy pochopiť. Aj v novom výskume prinášajú vedci z University of Nevada, Las Vegas viac otázok, ako odpovedí.

Podarilo sa im totiž pozorovať sériu kozmických rádiových zábleskov, ktoré napádajú akceptované modely fyzikálneho správania týchto mimoriadne rýchlych kozmických zábleskov. Pozorovania vykonali pomocou teleskopu FAST (pozn. redakcie: Five-hundred-meter Aperture Spherical radio Telescope), ktorý sa nachádza v Číne.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Náš objav predstavuje najväčšiu vzorku rýchlych rádiových zábleskov z jedného zdroja,“ vyjadril sa jeden z autorov štúdie, Bing Zhang.

Nedávne objavy poukazujú na to, že rýchly rádiový záblesk alebo skrátene FRB (pozn. redakcie: z angl. Fast Radio Burst), pochádza z našej Mliečnej dráhy. Zdrojom mohol byť magnetar, druh neutrónovej hviezdy s neuveriteľne silným magnetickým poľom. Neutrónové hviezdy sú po čiernych dierach tými najexotickejšími objektmi, aké možno vo vesmíre nájsť. Ich priemer sa pohybuje okolo 20 km, no váhou prekonávajú hmotnosť nášho Slnka.

Záhada pokračuje

Väčšina rýchlych rádiových zábleskov však pochádza z mimoriadne vzdialeného zdroja. Čo vytvorilo tieto záblesky známe nie je. Najnovšie pozorovania však vedcov dostali späť na začiatok.

„Teraz už je jasné, že záblesky FRB sú oveľa záhadnejšie, než sme si mysleli. Na vyriešenie tejto záhady budú potrebné pozorovania v niekoľkých vlnových dĺžkach,“ vysvetľuje Zhang.

Vedcov prekvapili hlavne nepravidelné a krátkodobé variácie magnetického poľa a hustoty častíc blízko zdroja rýchlych rádiových zábleskov. Variácie počas prvých 36 dní pozorovaní stúpali a klesali, potom náhle zmizli 18 dní predtým, než zmizol aj zdroj signálu.

„Pozorované prostredie je pre osamelý magnetar mimoriadne netypické. Predpokladáme, že sa môže v blízkosti zdroja FRB ukrývať ešte niečo iné, napríklad binárny spoločník hviezdy,“ tvrdí Zhang.

Vedci sa následne pozreli na potenciálny zdroj signálu prostredníctvom desaťmetrového teleskopu Keck, ktorý sa nachádza na Havaji. Podľa teórie sa mladé magnetary môžu nachádzať v regiónoch, kde intenzívne prebieha tvorba nových hviezd. Pozorovania však ukázali niečo úplne iné. FRB záblesk vyšiel z galaxie podobnej Mliečnej dráhe. Presnejšie vyšiel signál z regiónu, kde astronómovia nezaznamenali žiadnu výraznú tvorbu hviezd.

Vedci dodávajú, že pozorovania nesedia s tým, čo vedci o rýchlych rádiových zábleskoch vedeli. Predpokladalo sa že mladé magnetary vznikajú počas tých najextrémnejších kozmických explózií a práve tieto typy hviezd sú zdrojom FRB zábleskov. Miesto z ktorého posledné záblesky vyšli ale na túto teóriu nesedí. Rýchle rádiové záblesky ostávajú aj naďalej záhadou a astronómovia dúfajú, že ďalšie pozorovania prinesú do problému o niečo viac svetla.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre