Vedci objavili mimoriadne mladú a energetickú neutrónovú hviezdu: Podľa odhadov môže mať len 14 rokov

Stovky miliónov svetelných rokov od nás leží trpasličia galaxia, v ktorej sa nachádza mimoriadne neobyčajný objekt.

Vedci objavili mimoriadne mladú neutrónovú hviezdu
Zdroj: NASA, PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

V trpasličej galaxii vzdialenej 395-miliónov svetelných rokov leží objekt, ktorý sa na radare astronómov po prvýkrát ukázal už v roku 2018. Zvláštnosťou je, že pri prvom pozorovaní v roku 1998 sa tento objekt neobjavil, no po prvom zachytení teleskopom Very Large Array sa už začal pravidelne ukazovať.

Astronómovia analyzovali dáta z ktorých vyplýva, že môže ísť o najmladšiu neutrónovú hviezdu, aká bola kedy zaznamenaná. Neutrónové hviezdy sú pozostatkami masívnych hviezd a po čiernych dierach jedny z najextrémnejších objektov vo vesmíre. Ich priemer sa ráta len v desiatkach km, no ich hmotnosť môže niekoľkonásobne prevyšovať hmotnosť Slnka, vysvetľuje Eurekalert. Pozorovania zároveň ukázali, že táto neutrónová hviezda, radiaca sa medzi pulzary, len nedávno vyšla spoza hustého plynného závoja supernovy.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vedci sa domnievajú, že sa pozerajú na hmlovinu vytvorenú vetrami pulzaru. Tie sa tvoria keď magnetické pole rapídne rotujúcej hviezdy urýchli častice okolo na rýchlosť blížiacu sa k rýchlosti svetla. Ďalšie charakteristiky naznačujú, že ide o veľmi mladý pulzar. Je starý najmenej 14 rokov, no nie je starší ako 60 rokov. Vedci tento pulzar označili ako VT 1137-0337.

„Signál zachytený v roku 2018 vyčnieval pretože galaxia prechádza obdobím rapídnej formácie nových hviezd, no špecifické sú aj charakteristiky samotného signálu,“ vyjadril sa Dillon Dong podieľajúci sa na objavení pulzaru.

Mladá a extrémne energetická hviezda

Keď vedci študovali objekt VT 1137-0337, počítali s niekoľkými možnosťami. Mohlo ísť o supernovu, záblesk gama žiarenia alebo o scenár, v ktorom by bola hviezda zničená gravitačnými silami čiernej diery. To čo videli sa však najlepšie zhodovalo s hmlovinou vytvorenou vetrami pulzaru. Podľa nich sa všetko začalo supernovou masívnej hviezdy, ktorá po sebe zanechala neutrónovú hviezdu. Jej rapídna rotácia a mimoriadne silné magnetické pole urýchlili nabité častice, ktoré ostali po supernove a vytvorili mimoriadne silné rádiové emisie.

Spočiatku rádiové emisie zablokovala hmlovina, ktorá po supernove ostala. Jej expanziou sa však stávala redšia a nakoniec dokázali rádiové vlny uniknúť do vesmíru. Toto sa muselo odohrať niekedy medzi rokmi 1998 a 2018.

Objekt VT 1137-0337 je približne 10-tisíc násobne energetickejší než neutrónová hviezda v hmlovine kraba, čo je najznámejší prípad hmloviny, ktorý je vytvorený vetrami pulzaru. Autori štúdie ale predpokladajú, že nová neutrónová hviezda môže mať dostatočne silné magnetické pole na to, aby sa kvalifikovala ako magnetar.

Ak by sa táto teória potvrdila, išlo by o prvý magnetar, ktorý astronómovia zachytili v procese vzniku. S magnetarmi sa spájajú aj rýchle rádiové záblesky, či záhadné emisie, ktoré v zlomku sekundy vylúčia energiu rovnajúcu sa energii, ktorú slnko vylúči za 3 dni. Vedci plánujú aj ďalšie pozorovania, počas ktorých sa o zvláštnom objekte dozvedia niečo viac.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre