Počúvajú astronómovia tlkot „kozmického srdca“? Rýchle rádiové záblesky zo vzdialenej galaxie prehlbujú záhadu

Rýchle rádiové záblesky sú zvláštnym druhom signálu, ktorý v zlomku sekundy uvoľní obrovské množstvo energie. Odkiaľ pochádzajú?

Rýchle rádiové signály zo vzdialenej galaxie znejú ako tlkot srdca
Zdroj: Unsplash (Aldebaran S) PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Zo vzdialenej galaxie vychádza zvláštny signál, ktorý vytvára záblesky s prekvapujúcou pravidelnosťou. Radí sa k takzvaným rýchlym rádiovým zábleskom, čo sú signály, ktoré v zlomku sekundy dokážu uvoľniť obrovské množstvo energie. Ich pôvod ostáva zahalený rúškom tajomstva, pretože väčšina sa objaví len raz a netrvá dostatočne dlho na to, aby mohli astronómovia zistiť jej pôvod.

Pred pár rokmi sa však podarilo objaviť signál, ktorý sa z tohto vzorca vymyká. Trvá až tri sekundy, čo je tisíckrát viac ako bežný rýchly rádiový záblesk. V tomto časovom okne vedci z inštitútu MIT pozorovali pulzy rádiových vĺn opakujúcich sa každé 0.2 sekundy. Tieto vlny prirovnali k tlkotu srdca.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vedci záblesk označili ako FRB 20191221A a ide o najdlhší a najčistejší signál, aký doteraz objavili. Keďže sa opakuje, vedci dokázali vysledovať jeho pôvod do vzdialenej galaxie nachádzajúcej sa niekoľko miliárd rokov od nás. Presný zdroj zatiaľ nie je známy, no predpokladá sa, že by mohlo ísť buď o rádiový pulzar alebo magnetar. V oboch prípadoch ide o typ neutrónovej hviezdy, po čiernych dierach najexotickejšieho objektu vo vesmíre. Neutrónové hviezdy môžu mať hmotnosť až 1.5-násobku hmotnosti Slnka, no priemer len 20 km.

„Vo vesmíre nenájdeme veľa vecí, ktoré by vydávali čisto periodické signály,“ vyjadril sa Daniele Michilli z inštitútu Kavli, ktorý spadá pod MIT.

Rádiové pulzary a magnetary sú jednými z týchto objektov. Neutrónové hviezdy rotujú extrémne rýchlo a ich žiarenie vytvára pravidelné záblesky podobné „kozmickému majáku“. V prípade objaveného rýchleho rádiového záblesku sa vedci domnievajú, že by mohlo ísť o „magnetar alebo pulzar na steroidoch“.

Ďalšie záblesky

Astronómovia z MIT očakávajú ešte ďalšie periodické signály vychádzajúce z rovnakého zdroja. Tie by následne mohli použiť na predpovedanie toho, ako rýchlo sa vesmír rozpína. Kľúčovými by pri tejto úlohe boli zmeny pravidelnosti signálu počas toho, ako by sa vzďaľoval od Zeme.

Prvý rýchly rádiový záblesk astronómovia zaznamenali už v roku 2007 a odvtedy zaznamenali stovky podobných. Posledné zachytila misia CHIME (pozn. redakcie: Canadian Hydrogen Intensity Mapping Experiment). Misia CHIME pátra po rádiových vlnách vytvorených vodíkom krátko po veľkom tresku. Ukázalo sa však, že táto misia je citlivá aj na rýchle rádiové záblesky.

Od roku 2007 sa objavovali prevažne jednorazové záblesky. Išlo o mimoriadne krátky a intenzívny prúd rádiového žiarenia, ktorý zmizol rovnako náhle, ako sa objavil. V roku 2019 sa však rádiovému observatóriu CHIME podarilo zachytiť jeden z prvých opakujúcich sa signálov.

„Bolo to naozaj neobyčajné. Nielenže signál trval veľmi dlho, no v rámci signálu sme videli pravidelné výšky, ktoré svojou frekvenciou pripomínali tlkot srdca,“ vysvetľuje Michilli.

Observatórium CHIME zachytilo už množstvo zábleskov s rozličnými vlastnosťami Hoci astronómovia nevedia, čo presne je zdrojom rýchleho rádiového záblesku, odhadujú, že okolie zdroja musí byť mimoriadne turbulentné.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre