Z tabule dávnych kráľov výskumníci vyčítali anomáliu v magnetickom poli Zeme: Pred tisíckami rokov prešlo drastickou zmenou
Výskumníci v novej štúdii opisujú ako pomocou hlinených tabúľ skúmali silu magnetického poľa Zeme.
Výskumníci z University College London v rámci novej štúdie analyzovali starovekú mezopotámsku tabuľku, na ktorej boli vyryté mená dávnych kráľov. Táto tabuľka poskytla viac informácií o zvláštnej anomálii, ktorá ovplyvnila magnetické pole Zeme pred približne 3-tisíc rokmi.
V štúdii bližšie vysvetľujú ako sa zmeny v magnetosfére planéty zapísali do zrniečok oxidu železa v rámci hlinených tabulí. Výskumníci môžu tieto podpisy skúmať a na základe toho rekonštruovať podmienky, ktoré na Zemi existovali v dávnej minulosti. Ide o odbor archeomagnetizmu, teda skúmania zmien v magnetickom poli zo starovekých artefaktov. Cez tieto výskumy vedci odhaľujú detaily evolúcie Zeme, ktoré by inými spôsobmi odhaliť nedokázali.
“Väčšinu času sa spoliehame na rôzne datovacie metódy, napríklad rádiokarbónovú metódu, aby sme získali lepšiu predstavu ako sa časom územie Mezopotámie vyvíjajú. Niektoré artefakty, napríklad tabule alebo keramika sa nedajú ľahko datovať, pretože neobsahujú organický materiál. Naša práca pomáha rekonštruovať mimoriadne dôležitý časový úsek, ktorý môžu využiť aj iné vedecké práce,” tvrdí spoluautor štúdie, Mark Altaweel.
Magnetické pole Zeme časom prechádza cyklami slabnutia a silnenia. Tieto cykly vytvárajú špecifický podpis na horúcich mineráloch, ktoré sú citlivé na magnetické pole. V rámci výskumu vedci analyzovali 32 hlinených tabúľ, ktoré pochádzali z archeologického náleziska datujúceho sa do obdobia Mezopotámskej ríše. Toto archeologické nálezisko leží na území dnešného Iraku.
Rapídne zmeny v magnetickom poli Zeme
Autori štúdie vysvetľujú, že informácie o magnetickom poli Zeme sa do týchto tabúľ zapísali, keď ich starovekí remeselníci po prvýkrát vytvorili pred tisíckami rokov. V čase výroby sa do týchto tabúľ zapísalo meno vládnuceho kráľa, čo výskumníkom pomohlo upresniť časovú os výroby.
‘The Earth's magnetic field weakens and strengthens over time, changes which imprint a distinct signature on hot minerals that are sensitive to the magnetic field.’ https://t.co/X0Agou1wtA
— Alita Gail (@RealAlitaGail) December 18, 2023
Neprehliadni
Výskumníci dokázali potvrdiť, že medzi rokmi 1050 až 550 pred našim letopočtom magnetické pole Zeme prešlo anomáliou. Znamená to, že v tomto období bolo v okolí dnešného Iraku neobvykle silné. Anomáliu pozorovali aj na území Číny, Bulharska a Azor, no záznamy zo Stredného východu boli vzácne.
Okrem pochopenia zmien v magnetickom poli Zeme výskumníci vďaka archeomagnetizmu dokážu presnejšie datovať aj niektoré staroveké artefakty. Králi v Mezopotámii vládli len niekoľko rokov až desaťročí, čo ponúka vedcom presnejší odhad obdobia, v ktorom určité artefakty vznikli. Rádiokarbónová datovacia metóda pomáha výskumníkom určiť obdobie, no spravidla môže mať rozptyl aj niekoľko storočí.
Vďaka sledovaniu zmien v magnetickom poli Zeme môžu výskumníci s mimoriadnou presnosťou určiť obdobie vlády významných historických kráľov. Zaujímavosťou je, že v mnohých prípadoch poznáme presné dátumy ich vlád, no v archeologickej komunite momentálne prebieha živá diskusia o presnosti týchto dátumov.
Výskum taktiež odhalil to, že počas vlády Nebukadnesara Druhého, medzi rokmi 604 až 562 pred našim letopočtom, magnetické pole Zeme prešlo za krátku dobu pomerne dramatickou zmenou. Potvrdzuje sa tým, že magnetosféra môže vykazovať rapídny nárast intenzity.
Komentáre