Vyvolávali ľudia v minulosti mŕtvych? Artefakty v jeruzalemskej jaskyni naznačujú praktizovanie zvláštnych rituálov

Olejové lampy, lebky, či bronzové artefakty. Vedci predpokladajú, že kedysi dávno sa ľudia v v jaskyni Te’omim jaskyni sa venovali nekromancii.

Vyvolávali ľudia v minulosti mŕtvych?
Zdroj: Unsplash (Nikhil Singh, Jeremy Bishop, Nurlan Imash), Úprava: Vosveteit.sk

Archeológovi z University of Cambridge vo svojej novej štúdii približujú objav v jaskyni Te’omim, ktorá sa nachádza v jeruzalemských vrchoch. Archeologické práce v jaskyni prebiehajú už od roku 2009.

Od roku 2010 až do roku 2016 archeológovia objavili 120 zachovalých olejových lámp, pričom všetky boli úmyselne uložené do úzkych a hlbokých štrbín pozdĺž chrámových stien alebo pod sutinami. V niektorých štrbinách vedci objavili zbrane, keramiku alebo ľudské lebky. Autori v novej štúdii zvažujú možnosť, že všetky objavené artefakty boli súčasťou nekromantských rituálov, ktoré sa odohrávali počas neskorého rímskeho obdobia. Tvrdia, že jaskyňa počas tohto obdobia slúžila ako orákulum.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Autori štúdie predpokladajú, že počas druhého až štvrtého storočia nášho letopočtu slúžila jaskyňa Te’omim na náboženské účely. Božstvo, ktoré sa na tomto mieste vyznávalo, mohlo byť spojené s podsvetím. Ako sme už naznačili na začiatku, archeológovia v jaskyni objavili množstvo nepoškodených olejových lámp spolu s mincami datujúcimi sa do neskorého rímskeho obdobia. Okrem toho našli keramiku a iné predmety datujúce sa do byzantského obdobia.

Olejové lampy niekto úmyselne vložil do úzkych a hlbokých štrbín, cez ktoré sa nedalo dobre preliezť. Archeológovia na ich získanie použili dlhé tyče so železnými hákmi. Predpokladajú, že rovnakým spôsobom ľudia lampy do štrbín ukladali. Keďže sa nachádzali na tak zvláštnom mieste, archeológovia usudzujú, že osvetľovanie jaskyne nebol ich primárny účel.

Pri troch lampách sa archeológom podarilo nájsť uložené štyri prastaré bronzové objekty, sekeru, dva hroty šípov a nádobu na tekutinu. Vedci zatiaľ nedokážu povedať ako sa tam objekty dostali. Vedci zároveň predpokladajú, že tieto artefakty pochádzajú z troch rozličných období.

V ťažko dostupných štrbinách vedci našli aj tri ľudské lebky. Presnejšie sa nachádzali v centrálnej komore jaskyne. Pri lebkách nenašli žiadne ďalšie kosti. Jedna z lebiek však zakrývala štyri keramické olejové lampy, typické pre tretie a štvrté storočie nášho letopočtu. Tento objav naznačuje, že lebka nebola do štrbiny umiestnená náhodou.

Archeológovia predpokladajú, že niekto lampy a lebku na miesto umiestnil úmyselne, pravdepodobne ako súčasť magického rituálu.

Nekromancia v minulosti

Z historických prameňov sa len zriedka môžeme dozvedieť na čo sa lebky mohli používať. S najväčšou pravdepodobnosťou totiž išlo o rituály, ktoré prebiehali v tajnosti. Vedci veria, že jaskyňu mohli využívať na praktiky nekromancie, počas ktorých sa čarodejnice pokúšali komunikovať s mŕtvymi. Podobné rituály sa väčšinou odohrávali v hrobkách alebo pohrebných jaskyniach. Občas sa však odohrávali na mieste, ktoré bolo známe ako nekyomanteion, vo voľnom preklade orákulum mŕtvych.

„Podobné svätyne sa väčšinou nachádzali v jaskyniach alebo pri vodnom zdroji. Išlo o miesta, ktoré sa považovali za portály do podsvetia,“ vysvetľujú autori štúdie.

Nekromancia, teda vyvolávanie mŕtvych, ľudia v oblasti Levanty a starovekého východu akceptované. Mnoho odkazov nachádzame napríklad aj v Biblii. Nekromanciu pomerne dobre zdokumentovali ľudia v textoch z Mezopotámie pochádzajúcich z prvého tisícročia pred Kristom. V týchto textoch nachádzame detailný popis rituálov pre komunikáciu s duchmi pomocou ľudských lebiek.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre