SpravodajstvoVeda a výskum

Rituály alebo kanibalizmus? Čo viedlo ľudí v dobe kamennej k výrobe amuletov z ľudských kostí?

Autorov štúdie počas skúmania amuletov prekvapil jeden dôležitý detail.

V dobe kamennej naši predkovia vyrábali zo zvieracích kostí rôzne prívesky, či ozdoby na oblečenie. Používali sa však aj ľudské kosti, čo dokazuje nový výskum vedcov z University of Helsinki.

V rámci nového výskumu vedci preskúmali viac ako 8-tisíc rokov staré ostatky. Ide o jednoduché časti kosti, v ktorých bola vyrytá buď jedna alebo niekoľko drobných rýh. Predchádzajúce výskumy naznačovali, že môže ísť o zvieracie kosti. To však vedci v novom výskume vyvracajú.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Prívesky z ľudských kostí vyvolávajú mnoho otázok. Odkiaľ kosti pochádzajú? Vedeli majitelia prívesku, odkiaľ kosti prišli? Hral pôvod kostí nejakú významnejšiu úlohu?“ pýtajú sa autori štúdie. Prívesky a ďalšie amulety našli archeológovia v 30. rokoch minulého storočia na ostrove v jazere Onega. V 177 hroboch našli niekoľko ostatkov a rozličných objektov.

Na základe predchádzajúcich výskumov vedci usudzovali, že zvieratá museli mať pre človeka v dobe kamennej mimoriadny význam. Podarilo sa im odhaliť aj to, že niektoré prívesky vyrobili z pozostatkov losa, bobra alebo medveďa. Objavili sa však aj prívesky, ktorých pôvod nebolo možné určiť. Vedci preto začali obšírnu analýzu, ktorá prišla s prekvapením. Z 37 skúmaných príveskov bolo až 12 vyrobených z človeka.

V tomto prípade išlo o úlomky ľudskej kosti, do ktorej vyrezali naši predkovia jeden alebo dva prúžky. Ľudské prívesky objavili v rovnakom kontexte ako ostatné. Hoci archeológovia nemajú v tomto smere veľa informácií, používanie ľudských kostí ako materiálu, nie je ničím novým. V Ázii, či južnej Amerike sa objavilo niekoľko pokusov o spracovanie kostí nepriateľov tak, aby boli neustále na očiach. Kosti rodinných príslušníkov sa nosili taktiež, no z úcty.

Prečo použili kosť človeka?

S používaním kostí sa častokrát nesie aj téma kanibalizmu. Archeológovia častokrát objavujú stopy odstraňovania mäsa z kostí, no v tomto smere je mimoriadne náročné potvrdiť, či predkovia z doby kamennej praktizovali kanibalizmus. Podľa autorov štúdie mohol byť kanibalizmus, aj keď len pre rituálne účely, oveľa bežnejší, než sa spočiatku predpokladalo.

„Povrch kostených príveskov, ktoré sme skúmali, je tak opotrebovaný, že nemôžete rozoznať žiadne potenciálne rezné stopy, čo znamená, že nemáme dôvod podozrievať z kanibalizmu na základe objavov v Južnom Olenijom Ostrove,“ poznamenáva Mannermaa.“

Ľudské prívesky však toho veľa neprezradia. Ich opotrebovanie je tak výrazné, že je takmer nemožné nájsť akékoľvek stopy po rezoch. Autori štúdie ale berú do úvahy aj tú možnosť, že ľudské prívesky slúžili ako náhrada za stratené zvieracie prívesky. Vyzerali totiž tvarom rovnako a výskumníci ich objavili v rovnakom kontexte.

Čo viedlo našich predkov k výrobe amuletov z ľudských kostí?
Zdroj: University of Helsinki, Dva prívesky vyrobené z rovnakej ľudskej stehennej kosti. Foto: Anna Malyutina/ Múzeum antropológie a etnografie Petra Veľkého (Kunstkamera)

Vedcov zaujal fakt, že predkovia z doby kamennej nijakým spôsobom nezdôraznili to, že konkrétny amulet nepochádza zo zvieraťa, ale z človeka. Je možné, že tieto amulety naznačujú prepojenie človeka a zvieracej ríše. Ľudia v dobe kamennej verili tomu, že sa človek dokáže premeniť na zviera a naopak, že sa zviera dokáže premeniť na človeka.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close