Z Marsu ku nám prišiel meteorit plný organických molekúl: Existoval na planéte niekedy život?

Meteorit Tissint ku nám dopadol pred 11 rokmi. Nedávna analýza odhalila množstvo organických látok.

Prezradí nám meteorit Tissint niečo viac o živote na červenej planéte?
Zdroj: Natural History Museum Vienna

Pred stovkami miliónmi rokov vznikla na Marse hornina, ktorá sa po dramatickej kolízii červenej planéty s iným kozmickým objektom uvoľnila a putovala vesmírom. Po dlhej dobe sa stretla s našou planétou a dopadla neďaleko mesta Tissint v Maroku. Tam ju našli vedci ako meteorit, ktorý začali študovať v nádeji, že nám prezradí niečo viac o evolúcii Marsu a Zeme.

„Mars a Zem zdieľajú mnohé aspekty evolúcie,“ vyjadril sa Phillipe Schmitt-Kopplin, ktorý sa podieľal na výskume meteoritu.

Analýza meteoritu Tissint odhalila množstvo organických zlúčenín, informuje portál Carnegie Science. Súčasné teórie predpokladajú, že pred miliardami rokov vyzeral Mars úplne inak, ako vyzerá dnes. Táto planéta mala hustejšiu atmosféru, prijateľnejšie teploty a s najväčšou pravdepodobnosťou aj vodu na povrchu. Niektorí vedci naznačujú, že Mars mal prívlastok modrá planéta oveľa skôr, než si tento titul ukradla Zem.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nasvedčuje to aj zloženie nedávno skúmaného meteoritu. Vedci našli stopy vodíka, kyslíku, dusíku, a síry spolu s inými prvkami. V meteorite sa nachádzajú organické zlúčeniny, ktoré sa spravidla spájajú so životom, no môžu vzniknúť aj abioticky, teda nebiologickými procesmi. O Marse toho stále veľa nevieme, no ako naznačujú aj autori štúdie, je mimoriadne dôležité pochopiť procesy a sled udalostí, ktoré viedli k vytvoreniu látok v meteorite.

Existoval na Marse život?

Pochopenie týchto dejov vedcom umožní lepší pohľad na to, či bola planéta kedysi obývateľná a aké reakcie mohli viesť ku vzniku jednoduchých foriem života. Momentálne na povrchu červenej planéty niekoľko misií pátra po stopách organických látok, vrátane roverov Perseverance a Curiosity.

V rámci nového výskumu dokázali autori štúdie vytvoriť zoznam organických látok, ktoré v meteorite Tissint objavili. Na základe toho našli aj prepojenia medzi výskytom organických molekúl a špecifickej mineralógie objektu. Ich práca predstavuje najjasnejší katalóg diverzity organických zlúčenín, aký sme našli či už v meteorite alebo priamo vo vzorke z Marsu. Štúdia zároveň pomáha odhaliť podrobnosti o procesoch prebiehajúcich počas evolúcie marťanského plášťa a kôry. Predovšetkým sa zamerali na vznik organických látok, ktoré vznikali interakciou vody s horninami červenej planéty.

Autorov štúdie prekvapilo množstvo organických zlúčenín horčíka. Tie predtým na červenej planéte nevideli. Aj tieto zlúčeniny ponúkajú vedcom lepši pohľad na geochemické procesy, ktoré Mars postupne tvarovali. Významným objavom je aj možné prepojenie procesov dejúcich sa pod povrchom planéty a jej uhlíkového cyklu spolu s evolúciou rôznych minerálov.

Nová štúdia prezrádza opäť niečo viac o minulosti planéty. Vedci sa však stále pokúšajú zodpovedať jednu obrovskú otázku: Existoval niekedy na Marse život? Mnohí veria, že odpoveď nájdeme už o pár rokov, keď misia Mars Sample Return Mission prinesie na Zem vzorky, ktoré dnes starostlivo vyberá rover Perseverance. Ak sa niekedy život na červenej planéte nachádzal, s najväčšou pravdepodobnosťou išlo len o jednoduché organizmy. Mars totiž nemal dostatok času na vývoj komplexného života.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre