Xiaomi ukázalo nový typ batérie. Sľubuje nielen dlhšiu výdrž, ale aj vyššiu bezpečnosť

Xiaomi ukázalo prototyp solid-state batérie, ktorá má potenciál zmeniť trh s batériami. Ponúka hustotu energie až 1000 Wh/L, čo je oproti bežným batériám výrazný posun vpred.

Xiaomi Solid-state bateria
Zdroj: Xiaomi (Weibo)

Xiaomi už dlho nie je len výrobcom smartfónov. Spoločnosť nám pár dní dozadu ukázala koncept futuristických okuliarov, ktoré nás vtiahnu hlbšie do virtuálne reality. No tam to nekončí. Technologický gigant teraz ukazuje novú technológiu batérií, ktorá môže znamenať pre trh revolúciu, upozorňuje portál gizmochina.com.

Zvyšovanie hustoty energie v súčasných batériách je pre priemysel veľkou výzvou. No nová batéria používa takzvanú solid-state technológiu, ktorá ponúka hustotu energie až 1000 Wh/L, čo je značné zlepšenie oproti bežným lítiovým batériám. Táto technológia sa môže použiť nielen v mobilných zariadeniach, ale aj v elektrických vozidlách a iných oblastiach. Podľa Xiaomi sú batérie s touto technológiou už v pokročilom štádiu vývoja a môžeme ich očakávať na trhu v blízkej budúcnosti. Spoločnosť ale presný termín kedy neuviedla.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Najväčší rozdiel je v elektrolyte

Xiaomi tiež spomenulo bezpečnosť ako ďalší aspekt, prečo sú tieto batérie lepšie. Štruktúra solid-state batérií ich robí odolnejšími. Najväčší rozdiel medzi tradičnými a solid-state batériami spočíva v použití elektrolytu. Tradičné batérie používajú tekutý elektrolyt, ktorý môže byť náchylný na úniky a vylučovanie plynu, čo môže spôsobiť výbuchy a iné nebezpečné situácie. Ale použitie pevných elektrolytov môže zabrániť prenikaniu dendritov lítia, čo môže viesť k skratu, prípadne k iným problémom.

Nateraz sa ale zdá, že tento typ batérie ešte nie je kompletne pripravený na komerčné využitie, hoci Xiaomi hovorí, že ju odskúšalo v prototype modelu smartfónu Xiaomi 13 a dopadlo to údajne na výbornú. Do smartfónu sa im podarilo vtesnať 6 000 mAh batériu. Len pre pripomenutie, Xiaomi 13 má batériu o kapacite 4 500 mAh.

„To znamená, že na menšom priestore možno uložiť viac energie, čo je rozhodujúce pre mobilné zariadenia, ako sú smartfóny a tablety.“

Xiaomi batéria 1000whl
Zdroj: Xiaomi (Weibo) via gizmochina.com

Lepšia výdrž v zime

Nová technológia okrem vyššej hustoty batérie, by mala ponúknuť aj lepší výkon pri nízkych teplotách. Pri nízkych teplotách viskozita elektrolytu v tradičných batériách prudko stúpa, čo bráni transportnej kapacite lítiových iónov a vedie k rýchlemu poklesu vodivosti lítia o 60%. Solid-state batérie sú ale schopné udržať si dostatočnú vodivosť aj pri nízkych teplotách. Xiaomi hovorí, že pri teplote -20 °C, sa nový typ batérie vybije o 20% pomalšie v porovnaní s tradičnými batériami.

Táto nová technológia batérií má vysokú energetickú kapacitu a je bezpečnejšia ako bežné batérie, čo z nej robí významnú inováciu pre smartfóny, ako naznačujú rôzne testy.

Pre bežného používateľa nový typ batérie bude znamenať, že smartfóny budú môcť byť buď chudšie, alebo pri zachovaní dnešných proporcií budú schopné pracovať na jedno nabitie o poznanie dlhšie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre