Lítium-iónová a lítium-polymérová batéria: podobné názvy, ale iné technológie. Aký je medzi nim rozdiel?
Hneď na začiatok treba povedať, že oba typy batérií majú svoje výhody, ale aj nevýhody.
Batérie v našich smartfónoch, hoci sa im pri špecifikáciách zariadení nevenuje extra pozornosť, tak sú jednou z najdôležitejších súčastí, bez ktorých by telefóny nemohli fungovať. V súčasnosti sa môžeme stretávať čo sa týka smartfónov hlavne s dvomi hlavnými typmi batérií. Sú to lítium-iónové a lítium-polymérové batérie. Aký je však medzi nimi rozdiel a záleží vlastne na použitej technológií? Na tému upozorňuje portál androidauthority.
Ako fungujú lítium-iónové batérie?
Lítium-iónové batérie sú celkom starou technológiou, s ktorou sa mohli stretnúť už naši prarodičia. Dôvodom je, že vývoj tejto technológie začal začiatkom 20. storočia. Toto technické riešenie batérií sa však medzi používateľmi stalo známym až v 90-rokoch, kedy ho prijala spoločnosť Sony. Následne nielen telefóny, ale aj prenosné fotoaparáty, multimediálne prehrávače a ďalšia drobná elektronika, bola častokrát poháňaná týmto typom batérií. Toto riešenie sa stalo úspešným hlavne vďaka tomu, že na malý priestor sa podarilo vtesnať vcelku veľa energie a zároveň, „pamäťové bunky“ batérie boli v porovnaní s predošlou technológiou na tom lepšie. Inými slovami, batérie strácali na kapacite opakovaným nabíjaním celkom málo kapacity a zároveň ponúkli dostatok energie pre drobnú elektroniku. Nehovor viac o lacných výrobných nákladoch.
Tieto batérie sú vyrobené z dvoch pozitívnych a negatívnych elektród oddelených kvapalným chemickým elektrolytom, ako je etylénkarbonát alebo dietylkarbonát. Čo sa týka vlastností batérie, tak ako sme vyššie spomínali, tak opakujúcim sa nabíjaním, stráca na svojej kapacite. Rovnako sa vybíja aj v prípadoch, kedy nie je aktívne využívanou, a teda leží ľadom. Horšou vlastnosťou tejto technológie je však to, že využíva na svoje fungovanie vcelku nestabilné látky, ktoré sú potenciálne nebezpečnými pri vysokých teplotách, či pri prepichnutí. V horších prípadoch tento typ batérie môže dokonca viesť k požiarom, či explóziám. Inými slovami, nejde o najbezpečnejší typ batérie. Na druhej strane treba povedať, že k explóziám či väčším poškodeniam batérie dochádza zriedkavo pričom musia byť vystavené extrémnym podmienkam.
Ako fungujú lítium-polymérové batérie?
Technológia lítium-polymérových batérií je novšou (pozn. redakcie: tiež ide o technológiu označovanú ako Li-poly), ale aj napriek tomu nejde o mladú technológiu. Na scéne sa objavila v 70. rokoch minulého storočia, ale do smartfónov sa dostala výrazne neskôr. Napríklad spoločnosť Samsung na túto technológiu prešla pri masovej výrobe zariadení Galaxy S20. Technológia lítium-polymér opäť používa kladnú a zápornú elektródu, ale skôr ako kvapalinu obsahuje suchú pevnú, pórovitú chemikáliu alebo gélovitý elektrolyt. V praxi to znamená, že sú tenšie, flexibilnejšie a robustnejšie. Okrem iného v dôsledku absencie kvapaliny, je aj menšia šanca na únik elektrolytu. Znamená to, že sú bezpečnejšie. Zároveň nedochádza v takej miere k samovybíjaniu, ako v prípade lítium-iónových batérií.
Na druhej strane, tento typ batérií je však drahší na výrobu, a preto napríklad aktuálne nie sú masovo dostupnými v elektromobiloch. Ďalšia nevýhoda je kratší životný cyklus. Vo všeobecnosti tento typ batérie uchováva menej energie, ako lítium-iónové batérie, sú však ľahšími.
Neprehliadni
Lítium-ión vs lítium-polymér: Aké sú teda kľúčové rozdiely
Hneď na začiatok treba povedať, že oba typy batérií majú svoje výhody, ale aj nevýhody. Vo všeobecnosti lítium-iónové batérie ponúkajú väčšiu kapacitu a nižšiu cenu. Nevýhodou však je samovybíjanie a bezpečnostné riziká. Li-poly sú v porovnaní s Li-polylítium-iónovými batériami bezpečnejšie, čo je obzvlášť v dnešnej dobe častého a rýchleho nabíjania smartfónov nabíjacími adaptérmi s vysokým výkonom dôležité. Tieto batérie majú tiež veľmi nízku úroveň samovybíjania, takže keď sa nepoužívajú, nevybijú sa. Tieto výhodu však prichádza ruka v ruke s vyššou cenou, kratšou životnosťou a nižšou hustotou kapacity.
Vo všeobecnosti sa však trh pomaly, ale isto uberá k lítium-polymérových batériám a to hlavne vďaka svojim vlastnostiam, akými sú bezpečnosť, či univerzálnosť tvarovania batérií.
Komentáre