Windows vám uľahčí kopírovanie textov medzi PC a smartfónom: Čo všetko nájdeme v pripravovanej funkcii?

Windows už čoskoro dostane aktualizáciu, ktorá vám dovolí lepšie narábať s fotografiami a textom na nich.

Do Windowsu prichádza funkcia, ktorá vám umožní jednoduchšie prenášať text medzi PC a smartfónom
Zdroj: Microsoft, Pixabay (Rrexlin 2000), Úprava: Vosveteit.sk

Spoločnosť Microsoft oznámila, že v nadchádzajúcich aktualizáciách prinesie funkcie, ktoré užívateľom zjednodušia kopírovanie textu z Windowsu do smartfónu a naopak.  

Aktualizácie sa týkajú nástroja na vystrihovanie. Po novom tento nástroj dokáže identifikovať text na vami vystrihnutom obrázku. Tento text si môžete jednoducho skopírovať a šíriť cez ďalšie platformy. S textom budete môcť pracovať ako napríklad v rôznych textových editoroch. Presnejšie si môžete vybrať len časť z neho, alebo pomocou skratky ctrl+A označiť všetok text na obrázku a následne ho skopírovať.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ďalej budete môcť zakryť citlivé informácie predtým, než niekomu pošlete fotografiu. Ak sa na obrázku nachádza napríklad vaše telefónne číslo, to si môžete zakryť tak, že si ho označíte, kliknete naň pravým tlačidlom a následne zvolíte príslušnú možnosť. Microsoft začne postupne implementovať novú funkciu aj pre Phone Link, aplikáciu, ktorá vám umožňuje prepojiť váš smartfón s počítačom. Už čoskoro teda dostanete možnosť v nástroji na vystrihovanie editovať fotografie z galérie telefónu. V tomto prípade ale musia byť obe zariadenia pripojené k tejto službe.  

Ak máte službu Windows Insider, v tom prípade môžete mať k novým funkciám prístup už teraz. Očakávame, že do niekoľkých týždňov by mohli byť dostupné aj na všetkých ostatných počítačoch. Nové funkcie orezávania a rozpoznávania textu výrazne pomôžu uľahčiť prácu s dokumentmi, alebo iným obsahom. Napríklad čísla účtu alebo rôzne dlhé identifikačné čísla nemusíte prácne prepisovať, no stačí si ich odfotiť na mobil, a cez počítač si fotku otvoriť a označiť si dlhý kód. Rovnakú vec viete spraviť aj na smartfóne cez Google Lens.  

Do Windowsu prichádza funkcia, ktorá vám umožní jednoduchšie prenášať text medzi PC a smartfónom
Zdroj: Microsoft

Windows nielen dáva, ale aj berie 

Nové funkcie sú nepochybne užitočné, no nedávno sa Microsoft rozlúčil s aplikáciou, ktorú mnohí používali už 28 rokov. Spoločnosť Microsoft začiatkom mesiaca oznámila, že končí s podporou programu WordPad, o niečo chudobnejšieho, ale zato bezplatného príbuzného Wordu. Aplikácia síce bola praktickým textovým editorom, no na otváranie moderných súborov už nestačila. Na to môžete využiť bezplatný online balík Office, v ktorom nájdete všetky dôležité programy, od Wordu cez Excel až po PowerPoint. WordPad už teraz nedostáva bezpečnostné aktualizácie a od novej verzie Windowsu nebude aplikácia v systéme nainštalovaná.  

„WordPad sa už neaktualizuje a bude odstránený v budúcom vydaní systému Windows. Pre dokumenty s formátovaným textom, ako sú .doc a .rtf, odporúčame Microsoft Word a pre dokumenty s obyčajným textom, ako je .txt, Poznámkový blok Windows.“, uviedol gigant v stanovisku. 

Odstránenie WordPadu sa na jednu stranu dá pochopiť. Program mal od začiatku orezané možnosti a dnes už jednoducho nestíha. Zároveň však môžeme vidieť aj snahu Microsoftu tlačiť na svoje online programy a cloudové úložisko. Programy balíka Office sa totiž dajú používať len cez internet a súbory musíte ukladať na cloud Microsoftu. Alternatívou môže byť zakúpiť si balík Office.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre