SpravodajstvoTechnológieZariadenia

Wi-Fi 7 štandard je oficiálne tu! Wi-Fi aliancia certifikovala prvé zariadenia, tie dorazia do obchodov už čoskoro

Wi-Fi 7 sľubuje výrazný skok vpred oproti Wi-Fi 6 a to vo všetkých aspektoch.

Wi-Fi aliancia postupne začína certifikovať Wi-Fi 7 zariadenia, čo znamená, že sme na prelome novej éry bezdrôtového pripojenia. Momentálne prebiehajú kontroly, aby sa zaručilo, že všetky Wi-Fi 7 zariadenia spĺňajú potrebné požiadavky na to, aby dokázali medzi sebou spolupracovať.  

Podľa Wi-Fi aliancie nový štandard bezdrôtového pripojenia prekoná Wi-Fi 6 v oblasti streamovania a nízkej latencii pri bezdrôtovom hraní. Tieto dva aspekty sú mimoriadne dôležité pri hraní hier na virutálnu realitu alebo pri pracovaní na diaľku, vysvetľuje portál Gizchina.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

“Wi-Fi 7 je prvým štandardom, ktorý bol od základov postavený na 6 GHz pásme,” tvrdí CEO Wi-Fi aliancie, Kevin Robinson.  

6GHz pásmo už síce podporuje aj Wi-Fi 6, no tento štandard nebol postavený špecificky pre toto pásmo. 6GHz pásmo sa vyznačuje širším a rýchlejším bezdrôtovým spektrom. Wi-Fi aliancia zároveň predstavuje Wi-FI CERTIFIED 7. To sa zakladá na bezdrôtovom štandarde IEEE 802.11be a ponúka lepší výkon Wi-Fi v 2,4, 5 a 6 GHz pásmach.  

Nový štandard teda zníži latenciu a zvýši množstvo dát, ktoré sa môžu vysokými rýchlosťami posielať bezdrôtovo medzi zariadeniami. Zároveň však tento štandard sľubuje vyššiu spoľahlivosť Wi-Fi sietí doma, v práci či priemysle. V praxi to znamená, že Wi-Fi 7 umožní streamovanie videí v rozlíšení UHD, streamovanie dát v oblasti virtuálnej a rozšírenej reality a ďalšie aplikácie, kde sa vyžaduje vysokorýchlostný prenos veľkého objemu dát.  

Väčšia stabilita, prenosové rýchlosti a nižšia latencia

Wi-Fi 7 zároveň zlepší bezdrôtové prenosy v oblastiach, kde sa vyžaduje veľká šírka pásma. V praxi tak môže pripojenie na Wi-Fi ostať silné aj na miestach ako sú štadióny, internáty či iné lokality, kde je pripojených na Wi-Fi veľké množstvo ľudí. Wi-Fi 7 by mala teoreticky dosiahnuť rýchlosť sťahovania približne 46 GBit/s.  

Technológia Multi-link operation, resp. MLO, podporuje lepšie vyváženie premávky na bezdrôtových sieťach. To znamená, že keď veľké množstvo užívateľov pošle bezdrôtovej sieti požiadavku, napríklad stiahnutie súboru, načítanie webstránky, prehrávanie videa, Wi-Fi sieť bude vedieť rozdeliť tento nápor efektívnejšie ako Wi-Fi 6. 

MLO funkcia v praxi znamená, že routery budú môcť vytvoriť niekoľko prepojení v rôznych pásmach. Router teda bude komunikovať paralelne v 2,4, 5 a 6 GHz pásme. Ak teda so zariadením vystúpite z dosahu jednej frekvencie, nemusíte sa na Wi-Fi sieť opäť pripájať, pretože vaše zaridenie už bude pripojené na inom, ktoré dosah má.  

Vďaka tejto funkcii sa zároveň znižuje latencia. Keďže routery a zariadenia komunikujú v niekoľkých pásmach súčasne, na komunikáciu sa zvolí to, ktoré má najmenší šum.  

Wi-Fi 7 zariadenia zároveň budú vybavené technológiou Target Wake Time, ktorá sľubuje lepšiu výdrž batérie. Celkovo Wi-Fi 7 štandard prinesie vyššiu spoľahlivosť bezdrôtovej siete, lepšiu prácu aj v zaľudnených oblastiach a nižšiu spotrebu elektrickej energie.  Zariadenia s Wi-Fi 7 štandardom sa už dostávajú na trh. Predpokladá sa, že prvé certifikované Wi-Fi 7 zariadenia by sa mali v obchodoch objaviť už koncom tohto štvrťroku.  

Už teraz ale existuje pár Wi-Fi 7 routerov. Tie sú na trhu už niekoľko mesiacov, no zatiaľ je otázne, či dostanú aj certifikáciu od Wi-Fi aliancie. Certifikácia v tomto prípade garantuje, že zariadenia budú schopné medzi sebou komunikovať a spolupracovať.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close